Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Studencka Poradnia Prawna - Koło Naukowe przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

Studencka Poradnia Prawna - Koło Naukowe przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
32 359 14 22
Adres rejestrowy
Ulica
Bankowa 11b lok. 39
Kod pocztowy
40-007
Miejscowość
Katowice
Województwo
śląskie
Powiat
Katowice
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Siedziba na parterze, brak schodów, w budynku znajdują się windy dla niepełnosprawnych.
Dane rejestrowe
Rok powstania
1970
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
Studencka Poradnia Prawna to organizacja zrzeszająca studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stworzyły ją osoby dla których prawo nie było wyłącznie zbiorem kodeksów i ustaw; od samego początku idea poradni zakładała pomoc ludziom w ich konkretnych problemach. Obecni członkowie Poradni godnie rozwijają ideę swoich poprzedników.

Poradnia z sukcesami realizuje dwa cele: edukacyjny oraz społeczny.

W ramach pierwszego najważniejszym założeniem jest to, iż ciągły kontakt z praktyką stosowania prawa w relacjach z klientem udoskonali istniejący system kształcenia studentów prawa. To edukacja zorientowana przede wszystkim na praktykę, która łącząc klasyczną uniwersytecką dydaktykę z nowoczesnymi metodami nauki (symulacje rozpraw, opracowywanie kazusów, organizacja szkoleń i konferencji, pomoc ludziom w prawdziwych problemach prawnych) stanowi dla studenta niespotykaną dotąd na wydziałach prawa ofertę edukacyjną. W nadziei byłych i obecnych członków Poradni, ich praca stanowi istotny krok w kierunku wprowadzenia na Uniwersytecie praktycznej nauki stosowania prawa, co z pewnością zaowocuje lepszym przygotowaniem absolwentów do przyszłej pracy zawodowej.

Drugi, nie mniej ważny aspekt działalności, bo społeczny, to niesienie pomocy prawnej ludziom ubogim, przez co kształtuje się świadomość traktowania zawodu prawniczego jako służby publicznej. Dzięki uczestnictwie w Poradni bardziej możliwym staje się poznanie problemów społecznych, wzrasta także stopień wrażliwości na kwestie ubóstwa i naruszania praw człowieka - adresatami tych działań są najsłabsze grupy społeczne: bezrobotni, bezdomni, emeryci, ofiary przestępstw, kobiety w trudnej sytuacji życiowej.

Działalność Poradni realizuje społeczną misję uczelni i angażuje studentów, jak i całą społeczność akademicką w pracę na rzecz tych, którzy szczególnie zagrożeni są pozostawaniem na marginesie życia społecznego.

Prowadzone działania
Pomoc w bieżących sprawach prawnych osobom niezamożnym w zakresie: prawa administracyjnego, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praw człowieka.

Obszary działań i ich odbiorcy

Odbiorcy działań
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej