Instrukcja, terminy – wszystkie niezbędne informacje do złożenia sprawozdania Poradnik o sprawozdaniu finansowym za rok 2022. Sprawdź
Środowiskowy Dom Samopomocy im. Doktora Piotra Janaszka (jednostka prowadząca: Fundacja "Mielnica")
Misja
Środowiskowy Dom Samopomocy im. Doktora Piotra Janaszka jest placówką pobytu dziennego, obejmuje opieką 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną i schorzeniami sprzężonymi.
24 podopiecznych jest dowożonych do ośrodka z terenu okolicznych gmin, a 6 z miasta. Nadrzędnym celem Domu jest zapewnienie podopiecznym pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz umożliwienie pełnienia różnorodnych ról społecznych. Praca w ŚDS jest działaniem wielokierunkowym opartym na wykorzystaniu tkwiącego w każdym człowieku potencjału rozwojowego, wykorzystaniu jego sił witalnych niezależnie od stopnia niepełnosprawności.
Prowadzone działania
W ramach Domu Samopomocy zapewniamy podopiecznym aktywne uczestnictwo w: rehabilitacji społecznej, która ma na celu systematyczne dążenie, aby uczestnicy stali się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa; rehabilitacji zawodowej tj. kształtowanie umiejętności zawodowych, rehabilitacji fizycznej – właściwy dobór zajęć terapeutycznych indywidualnych i grupowych; psychoterapii; socjoterapii, aby przywrócić podopiecznym zdolności nawiązywania kontaktów oraz umiejętności współżycia z innymi ludźmi.
Treningi umiejętności życia codziennego są realizowane w ramach pracowni: gospodarstwa domowego, technicznej, krawiecko-ogrodniczej i artystycznej. W ramach pracowni artystycznej działa Kółko Teatralne, które skupia chętnych uczestników ze wszystkich pracowni i prowadzi zajęcia teatralne oraz taneczne. Uczestnicy wystawiają mini spektakle, które uświetniają różne imprezy integracyjne oraz biorą udział w przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych.
Dodatkowo uczestnicy są otoczeni opieką: medyczną, pedagogiczno-logopedyczną, pracownika socjalnego.
W ciągu roku podopieczni uczestniczą w wielu imprezach integracyjnych, sami też je przygotowują. Stały kontakt z młodzieżą z konińskich szkół skupionej w Centrum Wolontariatu Fundacji Mielnica wpływa na kształtowanie postaw i wzajemnych relacji niepełnosprawnej i sprawnej części społeczeństwa.