Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Warsztat Terapii Zajęciowej (jednostka prowadząca: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gryfinie)

Warsztat Terapii Zajęciowej (jednostka prowadząca: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gryfinie)
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
91 415 20 14
Telefon
91 415 20 14
Adres rejestrowy
Ulica
Sprzymierzonych 5a
Kod pocztowy
74-100
Miejscowość
Gryfino
Województwo
ZACHODNIOPOMORSKIE
Powiat
gryfiński
Gmina
Gryfino
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Jest podjazd dla wózków.
Dane rejestrowe
NIP
858-16-44-110
Rok powstania
1996
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
Statutowym zadaniem placówki jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Prowadzone działania
W WTZ działają 4 pracownie: krawiecko-dziewiarska, plastyczna, gospodarstwa domowego i zaradności życiowej, papierniczo-poligraficzna. Aktualnie w zajęciach uczestniczy 25 osób.

Pracownia plastyczna
Instruktorem jest pani Eryka Matysiak. Uczestnicy pracują najróżniejszymi technikami i w różnorodnym materiale - od prac wykonywanych kredką, farbami plakatowymi, aż do malowania na szkle i jedwabiu. Inne materiały to: papier, korek, ziarna zbóż i roślin oraz sznurek. Powstają tu witraże, prace na jedwabiu, kompozycje z suszu, drewna, malowana jest ceramika. Są też wytwory ze sznurka - owoce, warzywa, drzewka. Wykonywane są stroiki i ozdoby z okazji świąt. Uczestnicy mają możliwość wyrażania siebie, swoich uczuć i pragnień. Zajęcia w tej pracowni mają na celu wszechstronne rozwijanie osobowości uczestników, usprawnianie manualne, ćwiczenie koordynacji oka i ręki, ćwiczenie spostrzegawczości i uwagi.

Pracownia papierniczo - poligraficzna
Terapeutą jest pani Gabriela Magdziarz.
Pracownia wyposażona jest w: 2 komputery, drukarkę, skaner, gilotynę do cięcia papieru, laminarkę, bindownicę. Uczestnicy wykonują dyplomy, zaproszenia, kartki okolicznościowe, zarówno na komputerze, jak i ręcznie używając różnych gatunków papieru. Kształcą gust estetyczny i poprawiają sprawność manualną, wykonując witraże okienne i prace ozdobne na różne okazje, które często są wystawiane na organizowanych przez Warsztat kiermaszach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się gry komputerowe, które usprawniają pamięć, rozwijają spostrzegawczość, refleks, warsztatowa, w której pisane są komentarze z uroczystości na terenie WTZ jak i poza nim,uczą posługiwania się klawiaturą i myszką, co również poprawia sprawność manualną i koordynację wzrokowo - ruchową.W ramach zajęć pracowni robione są zdjęcia i prowadzona jest kronika.

Pracownia krawiecko-dziewiarska
Terapeutą w tej pracowni jest pani Dagmara Jackowska.
Pracownia kształtuje i rozwija umiejętności i zdolności manualne w zakresie posługiwania się igłą, nożyczkami, maszyną do szycia, żelazkiem i innymi przyborami krawieckimi. Uczestnicy uczą się szycia ręcznego, przyszywania guzików, cerowania. Poznają także podstawowe ściegi, uczą się kroju, podszywania, skracania i szycia prostej odzieży, szyją obrusy, serwetki, fartuszki, powłoczki i inne rzeczy wynikające z aktualnych potrzeb WTZ. Uczestnicy zajmują się także haftowaniem, szydełkowaniem i poznawaniem tajników tkactwa. Wytwory ich pracy nie tylko zdobią pomieszczenia WTZ, ale z powodzeniem sprzedawane są na różnego typu kiermaszach i aukcjach.

Pracownia gospodarstwa domowego
Opiekunem pracowni jest terapeutka pani Monika Fatyga.
Specyfika tej pracowni polega na uczeniu się samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i przystosowania do życia. Zajęcia wpływają pozytywnie na samopoczucie, wzmacniają poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości oraz uczą odpowiedzialności i zaradności życiowej.
W pracowni przygotowuje się: kanapki, surówki, proste dania na gorąco, słodkie wypieki, parzy kawę i herbatę.
Podczas zajęć uczestnicy obsługują sprzęt AGD, który ma zastosowanie w trakcie przygotowania posiłków. Obowiązkiem uczestników są zajęcia gospodarczo-porządkowe.
Młodzież planuje i dokonuje samodzielnie zakupów w placówkach handlowych. Pracownia gospodarstwa domowego przygotowuje również dania na różne okoliczności- święta.
Uczestnicy z tej że pracowni w zależności od potrzeb i pory roku wykonują prace na zewnątrz wokół budynku WTZ.

Młodzież aktywnie uczęszcza na zajęcia w zakładzie szewskim, gdzie doskonali czynności niezbędne do podjęcia w przyszłości pracy zawodowej.

W Warsztacie prowadzone są różnorodne formy terapii:
fizykoterapia, muzykoterapia, pomoc psychologiczna (terapia indywidualna i grupowa), ćwiczenia sportowe.
Po kilku latach funkcjonowania WTZ może pochwalić się różnego rodzaju osiągnięciami artystycznymi i sportowymi na terenie województwa, a także poza granicami kraju.

Jesteśmy inicjatorami i organizatorami Zawodów Pływackich dla Osób Niepełnosprawnych, które odbywają się co roku w miesiącu kwietniu jak również cyklicznej imprezy integracyjnej "Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną".
Działając już ponad dziesięć lat WTZ zrobiły wiele dla nas i gryfińskiej społeczności. Teraz po latach działalności w świetle przeobrażeń ekonomicznych otrzymaliśmy budynek do remontu i adaptacji do potrzeb osób niepełnosprawnych, w którym chcemy zapewnić profesjonalną rehabilitację i terapię osób niepełnosprawnych od 3 roku życia po późną starość. Stąd nasz gorący apel o wsparcie i pomoc w zbieraniu funduszy na zrealizowanie marzeń osób niepełnosprawnych o "NOWYM DOMU".

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
rehabilitacja, terapia
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej