Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Warsztat Terapii Zajęciowej (jednostka prowadząca: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gryfinie)

Warsztat Terapii Zajęciowej (jednostka prowadząca: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gryfinie)
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
91 415 20 14
Telefon
91 415 20 14
Adres rejestrowy
Ulica
Sprzymierzonych 5a
Kod pocztowy
74-100
Miejscowość
Gryfino
Województwo
zachodniopomorskie
Powiat
gryfiński
Gmina
Gryfino
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Jest podjazd dla wózków.
Dane rejestrowe
NIP
858-16-44-110
Rok powstania
1996
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
Statutowym zadaniem placówki jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Prowadzone działania
W WTZ działają 4 pracownie: krawiecko-dziewiarska, plastyczna, gospodarstwa domowego i zaradności życiowej, papierniczo-poligraficzna. Aktualnie w zajęciach uczestniczy 25 osób.

Pracownia plastyczna
Instruktorem jest pani Eryka Matysiak. Uczestnicy pracują najróżniejszymi technikami i w różnorodnym materiale - od prac wykonywanych kredką, farbami plakatowymi, aż do malowania na szkle i jedwabiu. Inne materiały to: papier, korek, ziarna zbóż i roślin oraz sznurek. Powstają tu witraże, prace na jedwabiu, kompozycje z suszu, drewna, malowana jest ceramika. Są też wytwory ze sznurka - owoce, warzywa, drzewka. Wykonywane są stroiki i ozdoby z okazji świąt. Uczestnicy mają możliwość wyrażania siebie, swoich uczuć i pragnień. Zajęcia w tej pracowni mają na celu wszechstronne rozwijanie osobowości uczestników, usprawnianie manualne, ćwiczenie koordynacji oka i ręki, ćwiczenie spostrzegawczości i uwagi.

Pracownia papierniczo - poligraficzna
Terapeutą jest pani Gabriela Magdziarz.
Pracownia wyposażona jest w: 2 komputery, drukarkę, skaner, gilotynę do cięcia papieru, laminarkę, bindownicę. Uczestnicy wykonują dyplomy, zaproszenia, kartki okolicznościowe, zarówno na komputerze, jak i ręcznie używając różnych gatunków papieru. Kształcą gust estetyczny i poprawiają sprawność manualną, wykonując witraże okienne i prace ozdobne na różne okazje, które często są wystawiane na organizowanych przez Warsztat kiermaszach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się gry komputerowe, które usprawniają pamięć, rozwijają spostrzegawczość, refleks, warsztatowa, w której pisane są komentarze z uroczystości na terenie WTZ jak i poza nim,uczą posługiwania się klawiaturą i myszką, co również poprawia sprawność manualną i koordynację wzrokowo - ruchową.W ramach zajęć pracowni robione są zdjęcia i prowadzona jest kronika.

Pracownia krawiecko-dziewiarska
Terapeutą w tej pracowni jest pani Dagmara Jackowska.
Pracownia kształtuje i rozwija umiejętności i zdolności manualne w zakresie posługiwania się igłą, nożyczkami, maszyną do szycia, żelazkiem i innymi przyborami krawieckimi. Uczestnicy uczą się szycia ręcznego, przyszywania guzików, cerowania. Poznają także podstawowe ściegi, uczą się kroju, podszywania, skracania i szycia prostej odzieży, szyją obrusy, serwetki, fartuszki, powłoczki i inne rzeczy wynikające z aktualnych potrzeb WTZ. Uczestnicy zajmują się także haftowaniem, szydełkowaniem i poznawaniem tajników tkactwa. Wytwory ich pracy nie tylko zdobią pomieszczenia WTZ, ale z powodzeniem sprzedawane są na różnego typu kiermaszach i aukcjach.

Pracownia gospodarstwa domowego
Opiekunem pracowni jest terapeutka pani Monika Fatyga.
Specyfika tej pracowni polega na uczeniu się samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i przystosowania do życia. Zajęcia wpływają pozytywnie na samopoczucie, wzmacniają poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości oraz uczą odpowiedzialności i zaradności życiowej.
W pracowni przygotowuje się: kanapki, surówki, proste dania na gorąco, słodkie wypieki, parzy kawę i herbatę.
Podczas zajęć uczestnicy obsługują sprzęt AGD, który ma zastosowanie w trakcie przygotowania posiłków. Obowiązkiem uczestników są zajęcia gospodarczo-porządkowe.
Młodzież planuje i dokonuje samodzielnie zakupów w placówkach handlowych. Pracownia gospodarstwa domowego przygotowuje również dania na różne okoliczności- święta.
Uczestnicy z tej że pracowni w zależności od potrzeb i pory roku wykonują prace na zewnątrz wokół budynku WTZ.

Młodzież aktywnie uczęszcza na zajęcia w zakładzie szewskim, gdzie doskonali czynności niezbędne do podjęcia w przyszłości pracy zawodowej.

W Warsztacie prowadzone są różnorodne formy terapii:
fizykoterapia, muzykoterapia, pomoc psychologiczna (terapia indywidualna i grupowa), ćwiczenia sportowe.
Po kilku latach funkcjonowania WTZ może pochwalić się różnego rodzaju osiągnięciami artystycznymi i sportowymi na terenie województwa, a także poza granicami kraju.

Jesteśmy inicjatorami i organizatorami Zawodów Pływackich dla Osób Niepełnosprawnych, które odbywają się co roku w miesiącu kwietniu jak również cyklicznej imprezy integracyjnej "Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną".
Działając już ponad dziesięć lat WTZ zrobiły wiele dla nas i gryfińskiej społeczności. Teraz po latach działalności w świetle przeobrażeń ekonomicznych otrzymaliśmy budynek do remontu i adaptacji do potrzeb osób niepełnosprawnych, w którym chcemy zapewnić profesjonalną rehabilitację i terapię osób niepełnosprawnych od 3 roku życia po późną starość. Stąd nasz gorący apel o wsparcie i pomoc w zbieraniu funduszy na zrealizowanie marzeń osób niepełnosprawnych o "NOWYM DOMU".

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
rehabilitacja, terapia
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej