Warsztaty Terapii Zajęciowej (jednostka prowadząca: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy)
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnowie przy ulicy Klikowskiej 190 zostały powołane do życia już w 1994 roku, dzięki dużemu zaangażowaniu i determinacji ówczesnych władz samorządowych i ludzi dobrej woli. Placówka przeznaczona jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną niezdolnych do podjęcia pracy. Rehabilitacja odbywa się przez zespół działań w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.
Najbardziej jednak istotnym elementem działania warsztatu jest rehabilitacja zawodowa, która ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej za pośrednictwem warsztatu uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego w systemie pracy chronionej lub na otwartym rynku pracy dzięki czynnej współpracy WTZ z pracodawcami.
Terapię w warsztatach organizuje się na podstawie programu rehabilitacji indywidualnie dobranego przez zespół specjalistów: instruktora - opiekuna w warsztacie osoby niepełnosprawnej, rehabilitanta wspomagającego złamanie bariery niepełnosprawności ruchowej niezbędnej do aktywnego życia i podjęcia zatrudnienia, psychologa, oraz doradcę zawodowego. Zajęcia terapeutyczne są bezpłatne, finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Początkowo obiekt przeznaczony był na obsługę terapeutyczną 20 osób niepełnosprawnych, jednak szybko okazało się że zainteresowanie bardzo nowoczesna forma rehabilitacji przerosło oczekiwania organizatorów. Dziś w zajęciach bierze udział 35 uczestników a lista kandydatów mogących w przyszłości skorzystać z możliwości aktywnego rozwoju w ramach warsztatu wciąż się wypełnia. W 2010 roku dzięki przychylności władz miasta Tarnowa rozpoczęła się rozbudowa ośrodka dzięki czemu będzie mógł objąć pracą terapeutyczną kolejnych uczestników.