Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze (jednostka prowadząca: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze)

Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze (jednostka prowadząca: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze)
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
75 764 54 09
Adres rejestrowy
Ulica
Kiepury 44
Kod pocztowy
58-560
Miejscowość
Jelenia Góra
Województwo
dolnośląskie
Powiat
Jelenia Góra
Dane rejestrowe
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) został sfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i działa od 2 października 1995 roku. Jest to placówka dziennego pobytu, która daje możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej dwudziestu osobom niepełnosprawnym.

Uczestnikami zajęć są osoby dotknięte schorzeniami somatycznymi, psychicznymi i umysłowymi. Zajęcia są oparte na indywidualnych programach, które zawierają formy i zakres rehabilitacji.

Ustalenie programu następuje po okresie adaptacji, poznaniu zainteresowań, określaniu możliwości i zdolności uczestnika przy uwzględnianiu jego oczekiwań, potrzeb i przygotowania zawodowego.

Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są pod opieką instruktorów w grupach pięcioosobowych w czterech pracowniach:

 • artystycznej,
 • krawieckiej,
 • rękodzielniczej,
 • komputerowej.

Programy grupowe obejmujące wybrane zagadnienia z zakresu zdrowego żywienia, ubezpieczenia społeczne, ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Uczestnicy zgłębiają wiedze z zakresu kultury, będącą w kręgu ich zainteresowania. Poznają dokonania znanych twórców, artystów estradowych i zespołów muzycznych, słuchają koncertów na żywo w Filharmonii, śpiewają popularne piosenki, oglądają przedstawienia teatralne i wystawy sztuki. Uczą się posługiwać językiem migowym. Umiejętność ta daje im szanse nawiązania kontaktów z wyizolowaną społecznie grupą osób niesłyszących. Wielokrotnie brali udział w spotkaniach integracyjnych jak: wystawy, sympozja, szkolenia, bale, pikniki, zawody sportowe, które są organizowane przez WTZ, a także zaprzyjaźnione placówki i organizacje pozarządowe. Uczestnicy prezentowali swoje osiągnięcia na wielu lokalnych wystawach. Z sukcesem brali udział w konkursach ogólnopolskich i olimpiadach. Byli zapraszani przez organizacje pozarządowe z Czech i Niemiec. Uczestniczyli w corocznych prezentacjach prac osób niepełnosprawnych "Twórczość moja jest wszystkim" organizowanych w Muzeum Karkonoskim, a także w cyklicznych wystawach towarzyszących konferencji "Życie bez bólu" w Zgorzelcu, gdzie twórczość ich wielokrotnie doceniano, przyznając nagrody indywidualne i grupowe.

Po zakończeniu rehabilitacji, pracę w zakładach pracy chronionej, na wolnym rynku oraz prowadząc własną działalność gospodarczą podjęło czterdziestu uczestników. Kilka osób postanowiło uzupełnić wykształcenie, niektórym udało się zakończyć szkołę z pomyślnym rezultatem, a jeden z uczestników skończył studia.

Uczestnictwo w zajęciach rehabilitacyjnych umożliwia osobie niepełnosprawnej:

 • wyjście z izolacji domowej i społecznej,
 • uświadomienie potrzeb poznawczych i umożliwienie ich zaspokojenia,
 • uaktywnienie i wyzwolenie energii do działania,
 • zwiększenie zakresu samodzielności społecznej i zaradności osobistej,
 • kształtowanie umiejętności niezbędnych we współżyciu i współpracy z ludźmi,
 • wzmocnienie wiary we własne siły,
 • poznanie nowych ludzi, nawiązanie kontaktów, przyjaźni,
 • ocenę możliwości zdrowotnych w dążeniu do pojęcia pracy zarobkowej,
 • przygotowanie do szkolenia zawodowego lub podjęcia pracy zarobkowej,
 • odkrycie nowych pasji, talentów, zainteresowań,
 • zmianę dotychczasowego trybu życia.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
rehabilitacja, terapia
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele pożytku publicznego
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej