Mocni w promocji Poradnik dla stowarzyszeń i fundacji, które chcą skutecznie mówić o sobie. Zamów PDF >
Charles Kettering, amerykański wynalazca, inżynier i nauczyciel powiedział kiedyś: "Interesuję się przyszłością, bo to tam spędzę resztę mojego życia". Rodzice, kiedy patrzą na swoje dzieci, bez względu na to czy są zdrowe czy też niepełnosprawne, często myślą o przyszłości. Zastanawiają się, jaki los im tworzą działając (lub nie) właśnie teraz. I to te myśli i wątpliwości stały się iskrą do wspólnych, rodzicielskich działań. Bo Fundacja "Novum Spatium" została powołana z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych. A zwrot "novum spatium", w tłumaczeniu z łaciny, oznacza "nowa przestrzeń, nowe miejsce". Bo Fundacja podejmować ma działania, których celem jest powołanie i działanie miejsc nowych i dających bezpieczną i pełnoprawną przestrzeń przyszłego życia niepełnosprawnych (teraz) dzieci. W swoich założeniach statutowych przewiduje wszechstronną pomoc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom - przede wszystkim w sferze edukacji, lecznictwa, opieki, mieszkalnictwa i pracy.
Stała transformacja gospodarki, przejawiająca się w zanikaniu jednych, a powstawaniu innych zawodów lub stanowisk pracy, wymagających odmiennych kwalifikacji, wchodzących w zakres wielu specjalizacji zawodowych, coraz większa rola umiejętności i kompetencji społecznych, takich jak: współdziałanie, komunikatywność, własna inicjatywa, samodzielność, adaptacja do określonych warunków, powoduje, że te wymagania są coraz trudniejsze do spełnienia nawet przez ludzi w pełni zdrowych.
Osobom niepełnosprawnym jest jeszcze trudniej sprostać tym oczekiwaniom, przygotować się i dostosować do tempa zmian życia czy rynku pracy. Należy przełamywać stereotypy w postrzeganiu niepełnosprawności, które są zorientowane na rejestrację ograniczeń i słabości, z góry pozbawiając osoby przewlekle chore czy niepełnosprawne szans samorealizacji poprzez pracę czy samodzielną egzystencję. Dlatego szczególnym zainteresowaniem obdarzamy młodzież w wieku szkolnym oraz kwestię szkolnictwa zawodowego i aktywizacji zawodowej. A naszą troską jest nie tylko zapewnienie osobom niepełnosprawnym kształcenia ponadgimnazjalnego na najwyższym poziomie, ale i zapewnienie im możliwości zatrudnienia i samodzielności na miarę możliwości każdej z tych osób.