Instrukcja, terminy – wszystkie niezbędne informacje do złożenia sprawozdania Poradnik o sprawozdaniu finansowym za rok 2022. Sprawdź
Ogólnopolski związek stowarzyszeń pod nazwą Polska Unia Zatrudnienia Wspomaganego, zwany dalej Unią, zrzesza stowarzyszenia i inne osoby prawne działające na rzecz zatrudnienia wspomaganego osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Celem Unii jest działanie w interesie osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym w zakresie podjęcia i utrzymania płatnego zatrudnienia na otwartym rynku pracy oraz wspieranie rozwoju zawodowego tych osób.
Cel ten jest realizowany poprzez:
- Oddziaływanie na polską politykę społeczną i gospodarczą w zakresie wprowadzania idei zatrudnienia wspomaganego osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Wspieranie działalności członków Unii, koordynowanie wymiany doświadczeń miedzy członkami Unii, współkształtowanie polityki społecznej i zatrudnieniowej oraz ustawodawstwa w interesie osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Promowanie zatrudnienia wspomaganego, rozumianego zgodnie ze standardami Europejskiej Unii Zatrudnienia Wspomaganego i bazującego na polskich doświadczeniach w tej dziedzinie.
- Tworzenie systemowych rozwiązań służących samorealizacji i aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Wsparcie dla organizacji działających na rzecz zatrudnienia wspomaganego oraz organizacji rozpoczynających działalność w zakresie zatrudnienia wspomaganego osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Współpracę i wymianę informacji między krajowymi i zagranicznymi organizacjami, działającymi na rzecz zatrudnienia wspomaganego oraz organizacjami zainteresowanymi tą tematyką.
- Współpracę z pracodawcami i ich organizacjami w celu promowania i realizacji idei zatrudnienia wspomaganego osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Rzecznictwo interesów organizacji pozarządowych w sprawach wspólnych dla wszystkich organizacji członkowskich.
- Kształtowanie i promowanie sprzyjających postaw społecznych wobec organizacji pozarządowych i budowanie ich rzetelnego wizerunku,
- Dbanie o interesy i zabezpieczenie formalne, prawne i organizacyjne osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Reprezentowanie organizacji pozarządowych, zwłaszcza organizacji członkowskich, wobec sektora publicznego i innych środowisk, w tym opiniowanie prawodawstwa na szczeblu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym oraz współpraca z podmiotami publicznymi w kształtowaniu polityki dotyczącej zatrudniania i aktywności zawodowej i pracowniczej osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Doradztwo, wymianę doświadczeń pomiędzy organizacjami członkowskimi oraz merytoryczne i metodyczne wspieranie ich działalności w zakresie zatrudnienia wspomaganego, w tym organizacje konferencji, seminariów, szkoleń, wydawanie publikacji i innych materiałów.
- Wypracowywanie standardów i rozwiązań prawnych w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych w ich aktywności zawodowej.
- Prowadzenie kampanii społecznych, informacyjnych, medialnych promujących zatrudnienie i aktywność zawodową osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Promocję dobrych praktyk w zakresie zatrudnienia wspomaganego.
- Zajmowanie stanowiska wobec problemów i praktyk związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Badanie i monitorowanie sytuacji osób objętych zatrudnieniem wspomaganym na rynku pracy.