Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Poradnik PDF o sprawozdaniu finansowym za rok 2023 Wiarygodne i aktualne źródło informacji. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
604 478 418
Adres rejestrowy
Ulica
Sławkowska 12
Kod pocztowy
31-014
Miejscowość
Kraków
Województwo
małopolskie
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000496918
REGON
12304549600000
Rok powstania
2014
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2016
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.

Po co?

Naszym celem jest podniesienie świadomości oraz zdolności polskiego społeczeństwa do podejmowania odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie wyborów konsumenckich, a także zwiększenie wpływu polskich konsumentów na politykę polskich firm i globalnych korporacji w celu poprawy ich standardów działania w zakresie ochrony środowiska i przestrzegania praw człowieka.

Jak to robimy?

Pokazujemy kto i w jakich warunkach wytwarza produkty, które na co dzień kupujemy. Zastanawiamy się czy przy ich powstawaniu nie ucierpieli ludzie, zwierzęta i środowisko, a także wspólnie z Wami szukamy etycznych i ekologicznych alternatyw. Prowadzimy projekty informacyjne, edukacyjne, współpracujemy z nauczycielami, innymi NGO, docieramy do przedsiębiorców, rządu. Dotychczas wnikliwie przeanalizowaliśmy problemy związane z branżami odzieżową, zabawkarską, drzewno-papierniczą. Obecnie zwracamy się też w kierunku elektroniki oraz żywności. Organizujemy konferencje, seminaria, spotkania, debaty, pokazy filmów, happeningi, wystawy, festiwale oraz szkolenia. Wydaliśmy kilkanaście publikacji, m.in. poradniki dla organizacji pozarządowych, firm, konsumentów, a także scenariusze zajęć dla nauczycieli i broszury edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Dla kogo?

Nasze działania kierujemy do zróżnicowanych grup odbiorców: konsumentów, przedsiębiorców, mediów, instytucji rządowych, nauczycieli, uczniów, studentów, a także członków związków zawodowych.

Jakimi metodami?

Korzystamy z nowoczesnych narzędzi komunikacji, w tym mediów społecznościowych, aby wzmacniać zaangażowanie obywatelskie w sprawy konsumenckie. Współtworzymy przewodniki po miejscach zrównoważonej konsumpcji w polskich miastach (tzw. Spacerowniki po świadomej konsumpcji). Inicjujemy wysyłanie pilnych apeli do międzynarodowych korporacji. W sierpniu 2011 r. oddaliśmy w ręce konsumentów "Dobre Zakupy" - pierwszy w Polsce ranking marek ocenianych z punktu widzenia ich odpowiedzialności społeczno-środowiskowej.

Z kim współpracujemy?

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie kładzie duży nacisk na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Działamy od 2002 r. - przez wiele lat jako program tematyczny Polskiej Zielonej Sieci, a obecnie jako odrębna fundacja. Jesteśmy członkiem Koalicji Sprawiedliwego Handlu. Koordynuujemy działania koalicji Clean Clothes Polska (polski odział Clean Clothes Campaing czyli tzw. kampanii na rzecz "czystych ubrań"). Na poziomie międzynarodowym współpracujemy z Suedwind Agentur (Austria), GLOBAL 2000 (Austria), NaZemi - společnost pro fair trade (Czechy), DanWatch (Dania), Peuples Solidaires (Francja), Koperazzjoni Internazzjonali (Kopin) (Malta), Oxfam Germany, Christliche Initiative Romero (Niemcy), Inkota (Niemcy), The National Association of Human Resources Specialists (Rumunia), Cooperazione per lo Sviluppo dei Paesi Emergenti (Włochy), Comunità Impegno Servizio Volontariato (CISV) (Włochy), Gruppo di Volontariato Civile (GVC) (Włochy), Association of Conscious Consumers (ACC) (Węgry).

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Szkolenia i wydarzenia
27.02.2024
Warszawa
Bezpłatne
15 marca, w Światowy Dzień Konsumenta, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza na wydarzenie „Czy moda uratuje planetę?”. W warszawskim Kinie Wisła odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu „RiverBlue”, a po nim debata z ekspertkami i ekspertami. W holu kina stanie interaktywna instalacja stworzona z upcyklingowych tekstyliów.
Publicystyka
16.11.2023
Im szybsza dostawa, tym większe obciążenie dla środowiska: w branży szybkiej mody najważniejsze są krótkotrwałe cykle produkcyjne, co oznacza, że setki tysięcy ton odzieży transportuje się drogą lotniczą po całym świecie. Ze względu na swój model biznesowy przodują w tym trendzie: hiszpański gigant modowy Zara i globalne sklepy internetowe takie jak Shein. Samoloty pełne ubrań Zary przylatują też do Polski.
Publicystyka
21.09.2022
Jaką wybrać żywność, ubrania, kosmetyki czy meble, aby codzienne wybory były bardziej odpowiedzialne? Na rynek trafia aplikacja „Dobre zakupy” stworzona przez ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. To jedyna taka baza w Polsce oraz przewodnik dla konsumentek i konsumentów zawierający ranking bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie marek.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
edukacja ekologiczna
zrównoważony rozwój
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
prawa konsumentów

Zarząd

Maria Huma, Prezeska Zarządu
Joanna Szabuńko, Wiceprezeska Zarządu
Reklama

Przynależność do związków, porozumień, sieci

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej