Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Webinar: ABC obowiązków organizacji pozarządowych Zdobądź praktyczną wiedzę. Dowiedz się, jak uniknąć błędów. Zapisz się >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
730 656 335
Adres rejestrowy
Ulica
Gwiaździsta 27 lok. 223
Kod pocztowy
01-651
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Żoliborz
Dane rejestrowe
Forma prawna
Federacja, związek stowarzyszeń
KRS
0000444675
REGON
14656015400000
NIP
7010372735
Rok powstania
2012
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych jest największą i najbardziej zróżnicowaną federacją organizacji pozarządowych reprezentującą opinie i potrzeby młodzieży w kontaktach z decydentami na poziomie krajowym. Jest to dodatkowo jedyna organizacja posiadająca status Krajowej Rady Młodzieży, w rozumieniu prawa europejskiego oraz umów międzynarodowych.

Obecnie federacja zrzesza 30 organizacji, w których działa ponad 250 tys. młodych ludzi. PROM ma swoich przedstawicieli w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem, przewodniczy Krajowej Grupie Roboczej ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego, w której skład wchodzi Ministerstwo Edukacji Narodowej, współtworzy Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych prowadzi także program Młodzieżowego Delegata do ONZ, tym samym koordynując reprezentację głosu polskiej młodzieży zarówno na arenie europejskiej, jak i światowej.

Do celów statutowych Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych należą m.in.: współtworzenie polityki na rzecz młodzieży; upowszechnianie idei uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym; reprezentowanie organizacji członkowskich wobec sektora publicznego i innych środowisk; rzecznictwo interesów młodzieży, organizacji zrzeszających młodzież i działających na rzecz młodzieży wobec administracji publicznej i innych środowisk; upowszechnianie informacji oraz promocja działalności organizacji młodzieżowych, zrzeszających młodzież i działających na rzecz młodzieży oraz młodzieży niezrzeszonej; wspieranie współdziałania, wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy organizacjami młodzieżowymi, zrzeszającymi młodzież i działającymi na rzecz młodzieży; ułatwianie nawiązywania kontaktów pomiędzy polskimi organizacjami młodzieżowymi i zrzeszającymi młodzież, a partnerami za granicą; wspieranie rozwoju polskich organizacji młodzieżowych i zrzeszających młodzież.

Od 2011 roku PROM prowadzi w Polsce program Unijnego Dialogu Młodzieżowego, w ramach którego na poziomie europejskim powstawała Unijna Strategia na Rzecz Młodzieży przyjęta w listopadzie 2018 r. Od ponad 8 lat prowadzimy działania na rzecz rozwoju kompetencji obywatelskich młodych ludzi w ramach Unijnego Dialogu Młodzieżowego – w zależności od cyklu projektu (które są dwuletnie), skupiliśmy się na różnych tematach i wykorzystywaliśmy różne formaty, jednak zawsze nadrzędnym celem tego projektu było kształcenie w młodych ludziach postaw i umiejętności obywatelskich. Obecnie działania w ramach Dialogu prowadzone są jednocześnie w szkołach ponadpodstawowych i świetlicach środowiskowych w całej Polsce, a także lokalnie przez wybrane organizacje młodzieżowe oraz młodzieżowe rady i dotrą do ponad 5 tysięcy osób w kontakcie bezpośrednim tylko w bieżącym cyklu projektowym. W marcu 2019 r. Polska Rada Organizacji Młodzieżowych została wyróżniona za jeden z trzech najbardziej innowacyjnych modeli implementacji tego projektu w Europie pod kątem zwiększania zasięgu i włączania młodzieży z różnorodnych środowisk („outreach & inclusion”).

Poza flagowymi projektami Unijnego Dialogu Młodzieżowego i Młodzieżowego Delegata do ONZ, PROM posiada także bogatą historię realizacji projektów sieciujących i rozwijających organizacje młodzieżowe oraz inne struktury młodzieżowe, takie jak młodzieżowe rady. Zrealizowaliśmy z sukcesem m.in takie projekty jak Start 5b (w ramach którego odbyło się kilkanaście spotkań z młodzieżowymi radnymi w całej Polsce, podczas których wypracowywany został projekt nowelizacji Ustawy o samorządzie gminnym w art. 5b przekazany parlamentarzystom) czy Get Engaged (międzynarodowy projekt realizowany z ESN i Węgierską Radą Młodzieży, którego celem była wymiana dobrych praktyk w zakresie angażowania organizacji w federacjach i po którym powstała publikacja, w której przedstawiamy model organizacji zjazdu dla członków sieci) czy ostatnio – Uczniowskie Okrągłe Stoły (sieć konsultacji społecznych z młodymi ludźmi dot. kształtu systemu edukacji, przeprowadzonych w czterech miastach jako rozwinięcie Edukacyjnego Okrągłego Stołu, prowadzonego na poziomie centralnym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej).

Jesteśmy organizacją młodzieżową o charakterze rzeczniczym: nasza codzienna działalność opiera się na stwarzaniu przestrzeni do debaty na najistotniejsze dla młodzieży tematy oraz ciągłym monitoringu legislacji i rzecznictwie. W ostatnim czasie inicjowaliśmy debaty i opiniowaliśmy w obszarach takich jak edukacja (Uczniowskie Okrągłe Stoły) czy kształt organów reprezentacji młodzieży (debata wokół Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem), w które, jak zawsze, zaangażowani byli przedstawiciele wielu różnych środowisk młodzieżowych, a także decydenci. Działania te zostały ocenione pozytywnie przez środowisko, a co więcej – pozwoliły na konstruktywny dialog z decydentami.

W listopadzie 2019 r. zostaliśmy zostaliśmy nagrodzeni 1. miejscem w kategorii Kreatywność w Edukacji podczas Global Youth Trends Forum w Tajpej za naszą działalność i postulaty w obszarze włączania młodzieży w procesy decyzyjne w szkole i systemie edukacyjnym.

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
30.05.2016
(PAP) Jakość działania młodzieżowej rady zależy od podejścia władz lokalnych – tam, gdzie panują partnerskie stosunki, młodzieżowe rady wykazują szczególną aktywność – mówi Mateusz Czerniga, członek Zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.
Publicystyka
28.01.2015
Oficjalna krajowa rada młodzieży czyli Polska Rada Organizacji Młodzieżowych (PROM) zaprasza chętne organizacje na swój pokład! 28 marca odbędzie się kolejny Zjazd Członków PROM, a to najlepsza okazja do przyjęcia nowych członków. Dlaczego warto być w PROM?
Publicystyka
03.06.2013
Młodzież w polskim prawie postrzegana jest przedmiotowo. Młodych należy można wychowywać, zapewniać im wypoczynek albo poddać działaniom profilaktycznym... Polska Rada Organizacji Młodzieżowych chce to zmienić!

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej