Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe

Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe
Kontakt
E-mail
Pokaż
E-mail
Pokaż
Telefon
698 881 259
Telefon
608 268 295
Adres rejestrowy
Dni i godziny pracy
RSKO na spotkania organizacyjne i pracę bierzącą korzysta z pomieszczeń Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych UM w Białymstoku, przy ul. Świętojańskiej 22, lokal 1 w dniach: poniedziałek, wtorek i piątek w godz. 13.00 - 18.00.
Ulica
Skłodowskiej-Curie 8 lok. 37
Kod pocztowy
15-097
Miejscowość
Białystok
Województwo
podlaskie
Powiat
Białystok
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Zarówno siedziba RSKO (mieszkanie prywatne Pani Prezes Stowarzyszenia), jak i CWOP UM w Białysmtoku znajdują się w budynkach bez podjazdów dla inwalidów i bez wind.
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000133859
REGON
05026654900000
NIP
5422537802
Rok powstania
1991
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Polsce z siedzibą w Białymstoku od samego początku swojej działalności i swojego istnienia, a raczej odrodzenia działalności po 16-letniej przerwie, czyli od przełomu lato-jesień 1991 roku, realizuje swoje działania zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia.
Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Polsce z siedzibą w Białymstoku, jest najstarszą organizacją pozarządową (NGO’s) historycznej rosyjskiej mniejszości narodowej w III RP, nieprzerwanie działającą od ponad 20 lat (prawna rejestracja 27.12.1991r., rozpoczęcie działalności organizacji - lato 1991r).
Stowarzyszenie jest kontynuatorem dorobku i tradycji organizacji mniejszości rosyjskiej działających w II Rzeczypospolitej Polskiej (w latach 1918 - 1939), Rosyjskiego Towarzystwa Kulturalno - Oświatowego w Polsce oraz Stowarzyszenia „Międzynarodowy Ruskij Klubu”, zarejestrowanego 27 grudnia 1991 roku w Białymstoku.
Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Polsce posiada ponad 60-letnią historię istnienia i działalności. Wiosną 1948 roku w Warszawie, w Hotelu „Europejski” rozpoczęła się historia działalności Rosyjskiego Towarzystwa Kulturalno - Oświatowego w Polsce, przy którym od jesieni 1948 roku ukazywał się miesięcznik „Zweno” oraz działał Teatr Rosyjski w Warszawie. Wiosną 1956 roku RTKO zostało oficjalnie zarejestrowane, jako jedyna organizacja mniejszości rosyjskiej w Polsce. Od stycznia 1957 roku RTKO wznowiło również wydawanie ukazującego się w II RP - do 1939 roku - we Lwowie tygodnika „Rosyjski Głos”. Zarząd RTKO mieścił się przemiennie w Warszawie i Łodzi, a koła i struktury terenowe RTKO istniały w ponad 20 miastach i miejscowościach Polski, w tym m.in. w: Białymstoku, Częstochowie, Gabowych Grądach, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Sosnowcu, Suwałkach, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu.
RTKO istniało w Polsce do wiosny 1975 roku, kiedy to zostało zlikwidowane decyzją ówczesnych władz partyjno-państwowych PRL przy zgodzie, pełnej akceptacji i poparciu ze strony aparatu partyjno-państwowego władzy ZSRR. Wówczas (w roku 1975) zlikwidowano również mniejszość rosyjską, której oficjalnie w Polsce nie było przez 25 lat - aż do roku 2000.
Dopiero dzięki wieloletnim staraniom RSKO w 2000 roku, władze RP ponownie (po 25 latach) przyznały, że w Polsce jest mniejszość rosyjska. Znalazło to swoje odzwierciedlenie również w ratyfikowanych przez Polskę: Europejskiej Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych i Etnicznych i Europejskiej Karcie Języków Regionalnych i Mniejszościowych oraz w Ustawie Sejmu RP z dnia 06.01.2005r., o Mniejszościach Narodowych, Etnicznych i Języku Regionalnym, zgodnie, z którą to, Rosjanie po 30 latach przerwy ponownie oficjalnie uzyskali status mniejszości narodowej w Polsce.
Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Polsce swym istnieniem doskonale wypełnia szeroką i różnorodną paletę organizacji mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w obecnej Polsce.
Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Polsce zrodziło się z nasilających się potrzeb zbliżenia osób pochodzenia rosyjskiego, jak i tych, którzy odnaleźli swe korzenie we wschodniej części Europy oraz osób zainteresowanych bogatą i różnorodną kulturą, tradycją, wartościami i tradycjami duchowymi, historią i dniem dzisiejszym Rosji, historycznej mniejszości rosyjskiej w Polsce i w innych krajach oraz językiem rosyjskim.
Poczucie bliskości oraz możliwość wzajemnej pomocy i współpracy, nadaje sens istnienia naszej organizacji. Działalność Stowarzyszenie budzi uśpionego ducha poczucia własnego pochodzenia, a dla niektórych nawet istnienia.
Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Polsce, to również działalność mająca na celu edukację wielokulturową, m.in. po przez prezentację różnorodności narodowościowej, etnicznej, językowej i wyznaniowej, która zachowała się do dnia dzisiejszego na terenach obecnej Polski.
To także działania mające na celu zapoznawanie wszystkich zainteresowanych z historią i dniem teraźniejszym zarówno mniejszości rosyjskiej w Polsce jak i innych historycznych grup mniejszości narodowych, etnicznych, językowych i wyznaniowych zamieszkujących na terenie Polski.
Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe, to także działania mające na celu zapoznawanie przedstawicieli mniejszości narodowych, etnicznych i wyznaniowych z przysługującymi im prawami - m.in. z tytułu Konstytucji RP, Karty Praw Człowieka ONZ, Europejskiej Karty Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Ustawy Parlamentu RP o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych oraz o Języku Regionalnym i innych dokumentów międzynarodowych /ONZ, OBWE, Rady Europy, UE, …/ związanych z prawami mniejszości oraz migrantów..
Świadomość powyższego, umacnia naszą wiarę, że to co robimy jest słuszne oraz potrzebne dla wielu osób w Białymstoku, na Białostocczyźnie i na Suwalszczyźnie, jak również w innych regionach Polski i za jej granicami.

Obecnie - wg wstępnych danych spisu powszechnego z 2011 roku - w Polsce jest ponad 13 tysięcy Rosjan! Natomiast, zgodnie z danymi spisu powszechnego z 2002 roku - w Polsce żyje 6105 Rosjan (3244 jako mniejszość rosyjska w Polsce i 2861 jako Rosjanie w Polsce, czyli obywatele innych państw narodowości rosyjskiej na stale mieszkający w Polsce), w tym na Podlasiu 616 osób - z których 511 osób zalicza się do mniejszości rosyjskiej, a 105 osób to Rosjanie w Polsce. Duże skupiska Rosjan występują w regionach Polski tradycyjnie zamieszkałych przez mniejszość rosyjską - głównie w miastach - a więc w: Warszawie, Łodzi, Białymstoku i woj. podlaskim, Olsztynie i woj. warmińsko - mazurskim oraz w dużych miastach jak: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Zielona Góra. Dane spisu powszechnego z 2002 roku, podają również, że językiem rosyjskim jako ojczystym lub drugim w relacjach domowych, posługuje się w Polsce ponad 15.300 osób, z czego na Podlasiu około 1300 osób. Zgodnie z danymi tego samego spisu z 2002 roku, w Polsce jest około 1250 staroobrzędowców, z których zdecydowana większość mieszka na terenach tradycyjnego występowania: 902 osoby w województwie podlaskim oraz 112 w województwie warmińsko - mazurskim.

Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Polsce z siedzibą w Białymstoku, zdecydowaną większość swojej działalności opiera na pracy ustawicznej - ciągłej oraz na działaniach cyklicznych, realizowanych od wielu lat. W dotychczasowych projektach i działaniach R.S.K.O. w okresie od września 1991 - do 30 czerwca 2012 roku włącznie, uczestniczyło około 49.350 osób oraz około 17.750 - 23.000 osób, które w latach 1993 - 2010 uczestniczyły w rożnych koncertach, przeglądach, festiwalach i prezentacjach w kraju i za granicą (m.in. Niemcy, Rosja) z udziałem istniejącego przy RSKO Zespołu „Słowianie”.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
film
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
działalność na rzecz integracji europejskiej
Odbiorcy działań

Zarząd

Marek Cybart, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Lew Iwanowskij, Skarbnik Zarządu
Andrzej Romańczuk, Sekretarz Zarządu
Andrzej Iwanow, Wiceprzewodniczący Zarządu
Halina Romanczuk, Prezes Zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej