Instrukcja, terminy – wszystkie niezbędne informacje do złożenia sprawozdania Poradnik o sprawozdaniu finansowym za rok 2022. Sprawdź
Naszą misją jest udostępnianie kultury osobom niepełnosprawnym i promowanie postawy równego dostępu do niej. Chcemy, aby kultura była płaszczyzną porozumienia, polem twórczej i inspirującej wymiany myśli, a nie przyczyną wykluczenia i dyskryminacji.
Kładziemy nacisk na likwidowanie barier, budowanie i popularyzację narzędzi, które sprawiają, że teksty kultury - wybitne dzieła sztuki polskiej i światowej - są dostępne dla wszystkich odbiorców.
Prowadzimy również sklep internetowy, w którym można zakupić m.in. filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, audiodeskrypcję do dzieł sztuki malarskiej oraz audiobooki czytane przez najlepszych lektorów!
Zapraszamy także do podjęcia współpracy z Fundacją Sonoria, aby razem działać na rzecz równego dostępu do polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego.
Fundacja Sonoria powstała z braku zgody na rzeczywistość, w której osoby niepełnosprawne nie mogą w pełni korzystać z życia społecznego i kulturalnego, oraz potrzeby zmiany tej rzeczywistości.
Osoby z dysfunkcjami wzroku, słuchu czy ruchu mają duże trudności w dokonaniu wyboru oferty kulturalno-sportowej - głównie dlatego, że taki wybór nie istnieje. W związku z narzucającą się potrzebą zagospodarowania tej przestrzeni oraz włączenia na równych prawach osób niepełnosprawnych do głównego obiegu kulturowego powołaliśmy do życia Fundację Sonoria. Naszym celem jest promowanie równego dostępu do szeroko pojętej kultury dla wszystkich obywateli oraz tworzenie i promowanie narzędzi służących upowszechnianiu i udostępnianiu kultury i sportu. Zależy nam, aby sztuka, kultura czy wydarzenia sportowe nie stanowiły płaszczyzny wykluczenia osób niepełnosprawnych z życia publicznego.
Nasze cele zamierzamy realizować poprzez:
Promowanie postawy równości i akcentowanie konieczności podejmowania działań udostępniających kulturę osobom z różnymi niepełnosprawnościami, wskazywanie i likwidację przyczyn wykluczenia oraz podjęcie publicznej dyskusji o sposobach likwidacji barier.
Upowszechnianie audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących jako narzędzi niwelujących wykluczenie w dostępie do kultury.
Opracowywanie i udostępnianie tekstów kultury (filmów, zbiorów muzealnych, wystaw, książek, gazet, obiektów przestrzeni miejskiej, tekstów użytkowych) dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Prowadzenie działalności wydawniczej i szkoleniowej z zakresu narzędzi i technik służących udostępnianiu tekstów kultury osobom niepełnosprawnym (audiodeskrypcja, napisy).
Współpracę z dystrybutorami filmowymi, instytucjami kultury, organizacjami, w których dyspozycji pozostają dzieła filmowe, malarskie i inne.
Współpracę z mediami w zakresie statutowej działalności fundacji.
Współpracę ze specjalistami z dziedziny kultury i sztuki oraz edukacji osób niepełnosprawnych.
Współpracę z instytucjami krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi działającymi w sferze kultury oraz na rzecz osób niepełnosprawnych.
Uważamy, że wykluczenie z pełnego uczestnictwa w kulturze - ograniczony dostęp do kin, teatrów, muzeów i galerii oraz do wydarzeń sportowych - w dobie nowych technologii jest niedopuszczalne. Podejmujemy staranie, aby czynić dostęp do kultury jak najszerszym.