Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Fundacja Dogiq
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
32 203 22 25
Telefon
32 203 22 25
Adres rejestrowy
Ulica
Brynowska 51d
Kod pocztowy
40-584
Miejscowość
Katowice
Województwo
śląskie
Powiat
Katowice
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000216156
REGON
27834046000000
NIP
634-25-73-400
Rok powstania
2004
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2011
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Fundacja DOG’IQ powstała w 2004 roku w konsekwencji międzynarodowego Projektu "IDOL" (Inclusion of Disabled In Open Labour Market) realizowanego w ramach Programu Leonardo da Vinci.
Z myślą o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych Zarząd oraz Rada Nadzorcza Fundacji podjęli decyzję o przyjęciu podstawowego celu statutowego jakim jest kształcenie psów asystujących, które poprzez swoje specjalne przygotowanie zwiększają niezależność i samodzielność osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju dysfunkcjami.
Od chwili gdy w 2001 roku zakończony został dwuletni proces szkolenia Gai - pierwszego
w Polsce psa serwisowego Fundacji udało się przekazać kilkunastu psich asystentów w tym również pierwszego w Polsce psa sygnalizującego dźwięki. Cel został osiągnięty dzięki wysiłkom 20 - osobowej grupy trenerów oraz przyjaciół Fundacji skupionych wokół idei zwiększania możliwości realizacji własnych marzeń przez osoby niepełnosprawne. Dzięki pracy psów asystujących rzeczy z pozoru banalne jak na przykład otwieranie drzwi czy zdejmowanie odzieży - czynności, które z powodu braku sił fizycznych dla niepełnosprawnego były wcześniej wręcz niemożliwe, stały się realne.
Pies asystujący w wielu sytuacjach wspiera siłą własnych mięśni lub zmysłów (pies sygnalizujący dźwięki). Stanowi to jednak dopiero początek szerokiego wachlarza możliwości jakie otwiera wykreowanie zespołu człowieka ze zwierzęciem. Czujący się bezpiecznie i zgrany ze swoim opiekunem pies to już nie tylko pomocnik, ale inteligentny, kreatywny partner i przyjaciel. Czasem jego rola ogranicza się do przyniesienia telefonu dzwoniącego w drugim pomieszczeniu, a innym razem musi wezwać pomoc w momencie zagrożenia życia opiekuna.
Przekazanie psa asystującego osobie niepełnosprawnej jest możliwe dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Osoba niepełnosprawna otrzymuje psa nieodpłatnie.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
rehabilitacja, terapia
sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej