Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL
Fundacja DOGIQ
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
32 203 22 25
Adres rejestrowy
Ulica
Brynowska 51D
Kod pocztowy
40-584
Miejscowość
Katowice
Województwo
śląskie
Powiat
Katowice
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000216156
REGON
27834046000000
NIP
6342573400
Rok powstania
2004
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2011
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Fundacja DOG’IQ powstała w 2004 roku w konsekwencji międzynarodowego Projektu "IDOL" (Inclusion of Disabled In Open Labour Market) realizowanego w ramach Programu Leonardo da Vinci.

Z myślą o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych Zarząd oraz Rada Nadzorcza Fundacji podjęli decyzję o przyjęciu podstawowego celu statutowego jakim jest kształcenie psów asystujących, które poprzez swoje specjalne przygotowanie zwiększają niezależność i samodzielność osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju dysfunkcjami.
Od chwili gdy w 2001 roku zakończony został dwuletni proces szkolenia Gai - pierwszego w Polsce psa serwisowego Fundacji udało się przekazać kilkunastu psich asystentów w tym również pierwszego w Polsce psa sygnalizującego dźwięki. Cel został osiągnięty dzięki wysiłkom 20 - osobowej grupy trenerów oraz przyjaciół Fundacji skupionych wokół idei zwiększania możliwości realizacji własnych marzeń przez osoby niepełnosprawne. Dzięki pracy psów asystujących rzeczy z pozoru banalne jak na przykład otwieranie drzwi czy zdejmowanie odzieży - czynności, które z powodu braku sił fizycznych dla niepełnosprawnego były wcześniej wręcz niemożliwe, stały się realne.

Pies asystujący w wielu sytuacjach wspiera siłą własnych mięśni lub zmysłów (pies sygnalizujący dźwięki). Stanowi to jednak dopiero początek szerokiego wachlarza możliwości jakie otwiera wykreowanie zespołu człowieka ze zwierzęciem. Czujący się bezpiecznie i zgrany ze swoim opiekunem pies to już nie tylko pomocnik, ale inteligentny, kreatywny partner i przyjaciel. Czasem jego rola ogranicza się do przyniesienia telefonu dzwoniącego w drugim pomieszczeniu, a innym razem musi wezwać pomoc w momencie zagrożenia życia opiekuna.

Przekazanie psa asystującego osobie niepełnosprawnej jest możliwe dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Osoba niepełnosprawna otrzymuje psa nieodpłatnie.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
rehabilitacja, terapia
sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny

Zarząd

Aneta Graboś-Nagórska, prezes zarządu
Katarzyna Pytkowska, wiceprezes zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele pożytku publicznego
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej