Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Pomożemy je rozwiązać. Piszcie: info@ngo.pl i dzwońcie: 801 646 719 lub 22 828 91 21 (g. 9.00-13.00).

Klub Miłośników Samochodów Terenowych "Wertep"

Klub Miłośników Samochodów Terenowych "Wertep"
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
513 287 150
Adres rejestrowy
Ulica
Waleriana Czumy 20a lok. 25
Kod pocztowy
01-355
Miejscowość
Warszawa-Bemowo
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Bemowo
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie zwykłe
REGON
01241904300000
NIP
118-13-52-682
Rok powstania
1997
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Początki amatorskich rajdów terenowych w Polsce sięgają wczesnych lat siedemdziesiątych, kiedy to grupa zapaleńców stworzyła Polskie Safari będące początkowo rajdem amatorskim, później przekształconym w eliminacje Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (RMPST).

W obliczu braku terenowego rajdu na którym mogliby się wyszaleć amatorzy nie posiadający licencji zawodniczej, stworzenie takich możliwości stało się potrzebą chwili. Lukę tę, dla seryjnych samochodów terenowych i wyłącznie dla amatorów bez licencji zapełnił Rajd Terenowy WERTEP a później Klub Miłośników Samochodów Terenowych "WERTEP".

Same początki Klubu "WERTEP" giną już dzisiaj w pomroce dziejów, kroniki mówią o spotkaniu dwóch kierowców GAZ-ów na ulicznych światłach i szaleńczym wyścigu przez Warszawę a później spotkaniu na czołgówce na poligonie w Wesołej. Inna bardziej oficjalna wersja stanowi iż na przeciw złaknionym przygód amatorom wyszedł Mazowiecki Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, przy pomocy którego zorganizowano pierwszy rajd WERTEP w lipcu 1992 roku.

Ideą przyświecającą organizacji rajdów "Wertep" od ich początków po dzień dzisiejszy, oraz kolejnych klubowych imprez, stało się stworzenie możliwości udziału w imprezie praktycznie każdemu użytkownikowi samochodu terenowego. Jedyny warunek to brak obawy przed wjechaniem w błoto, rzekę czy sypki piasek oraz ubrudzeniem siebie i samochodu. Rajdy "Wertep" organizowane są na wiosnę i jesień, wiosną edycja dwudniowa a jesienią jednodniowa na które corocznie bardzo dużo samochodów. W jubileuszowym X Wertepie na wiosnę 1996 roku uczestniczyło ponad 70 załóg w najróżniejszych samochodach poczynając od starych Willysów czy Gazów 67 i 69 po nowoczesne Pajero i Land Cruiser''y. Rajd "Wertep" wpisał się na stałe do kalendarza polskich imprez amatorskiego off-roadu i w latach 93-99 był największą imprezą terenową organizowaną w Polsce.

W 1994 roku Wertep Klub, jako pierwszy amatorski Klub off-roadowy w Polsce został wpisany do rejestru Stowarzyszeń z siedzibą w Warszawie. Od początku ściśle współpracują z klubem harcerze z Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, dzięki którym udało się przeprowadzić między innymi wszystkie sprawy formalne potrzebne przy rejestracji. Poza tym harcerze ZHR stanowili wtedy dosyć pokaźny odsetek właścicieli Gazów i Uazów w Warszawie.

Na przestrzeni lat członkowie Klubu wymyślili i zorganizowali kilka kolejnych imprez, takich jak "Mazurskie Wertepy", "Wertepiada", "Kozackie Wertepy", "Łemkowiada", "Rodzinne Wertepy" i "Gołdapskie Wertepy". Imprezy te organizowane są na terenie całej Polski oraz zagranicą. Każda z nich posiada inną formułę, od ostrej rywalizacji wymagającej dobrego przygotowania i wewnętrznej motywacji (np. "Mazurskie Wertepy") do czysto turystycznej, dalekiej i długiej górskiej wyprawy gdzie nie raz potrzebna jest znajomość sposobu wykorzystania wszystkich zalet swojego samochodu z napędem 4x4 ("Kozackie Wertepy"). Każda z nich jest profesjonalnie przygotowana i posiada już grono stałych uczestników.

Aby rajd czy wyprawa była naprawdę popularna, amatorska i fajna do startu w nim nie trzeba mieć specjalnie przygotowanego pojazdu ( oczywiście w zależności od trudności danej trasy na imprezie), żadnych wymyślnych i kosztownych zabezpieczeń. Jedynie zaleca się posiadanie pasów bezpieczeństwa, kasków, czy klatki (rurowego zabezpieczenia przed zgnieceniem przy wywróceniu się samochodu). Czasami aby lepiej pognębić uczestników w rywalizacji wymyślane są dla mich dodatkowe zadania (np. testy o podchwytliwych pytaniach z krańcowo różnych dziedzin).

Nasuwa się więc pytanie dlaczego normalni na pierwszy rzut oka ludzie z własnej nie przymuszonej woli pakują się w to wszystko? Odpowiedź nie jest prosta i w zasadzie jak dotąd do końca nie ustalona. Czy jest to anormalne zachowanie, będące wynikiem reakcji organizmu na stres? Czy rodzaj zboczenia lub nie uleczalnej choroby? Może realizacja ukrytej potrzeby dominowania nad przedmiotami, chęci samo sprawdzenia i sprostania wyzwaniu? Podświadoma potrzeba przygody? A może po prostu hobby lub chęć oderwania się od rzeczywistości i zrobienia czegoś nie codziennego, zwariowanego? Przyjedźcie i spróbujcie Sami,może Wy znajdziecie odpowiedź.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej