Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Educare Et Servire Fundacja Antoniego Kamińskiego

Educare Et Servire Fundacja Antoniego Kamińskiego
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
14 681 36 03
Adres rejestrowy
Ulica
Rynek 21
Kod pocztowy
39-200
Miejscowość
Dębica
Województwo
podkarpackie
Powiat
dębicki
Gmina
Dębica
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000202816
REGON
69178129000000
NIP
8722197588
Rok powstania
2004
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

"Educare et Servire" została ustanowiona przez Antoniego Karola Kamińskiego, jako Fundatora, Aktem Fundacyjnym Rep.A 2696/2004 z dnia 8 marca 2004 roku, zaś działalność rozpoczęła dnia 30 kwietnia 2004, na podstawie wpisu do Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000202816.
Akt fundacyjny wskazuje cel utworzenia organizacji, jakim jest wspomaganie kształcenia społeczeństwa, inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań, postaw i działań sprzyjających przedsiębiorczości i aktywności społecznej oraz inicjowania działań związanych z promocją subregionu doliny rzeki Wisłoki, ze szczególnym uwzględnieniem regionu dębickiego.

Sukcesem Fundacji jest pozyskanie grona sympatyków z Polski i zagranicy, ekspertów w różnych dziedzinach oraz wykwalifikowanych specjalistów, zaangażowanych w tworzenie nowej jakości, jaką ma być realizacja zadań Educare et Servire. Organem inicjatywnym i kontrolnym fundacji jest Rada Fundacji. Wśród licznych jej zadań jest ustalanie wytycznych dla Zarządu dotyczących kierunków działania Fundacji. Organem powołującym Radę jest Prezydent Fundacji.

W skład Rady pierwszej kadencji, obejmującej lata 2004 - 2006 wchodzą następujące osoby:
Prof. Dr hab. Ryszard Terlecki, Przewodniczący Rady (Prorektor Wyższej Szkoły Filozoficzno - Pedagogicznej IGNATIANUM w Krakowie, Naczelnik Biura Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie, profesor Instytutu Historii Nauki PAN), Profesor Ryszard Terlecki zrezygnował z funkcji Przewodniczącego Rady Fundacji z chwilą rozpoczęcia aktywnej działalności politycznej jako Poseł na Sejm RP.
Dr Stanisław Kmieć (Adiunkt Kwalifikacyjnego Studium Pedagogicznego Politechniki Rzeszowskiej),
Ks. Dr Wit Pasierbek SJ (Adiunkt Katedry Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Filozoficzno - Pedagogicznej IGNATIANUM w Krakowie, Redaktor naczelny kwartalnika "Horyzonty wychowania").
Ks. Profesor Wit Pasierbek aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Fundacji (po rezygnacji Profesora Terleckiego).

Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji należy do Zarządu w osobach:

  • mgr inż. Antoni Karol Kamiński, Prezydent Fundacji i Fundator (od 1979 roku przedsiębiorca, od 1995 Dyrektor Szkoły, którą przekazał Fundacji aktem darowizny we wrześniu 2004 roku), od 2001 dyrektor Europejskiej Szkoły Nowych Technologii i Turystyki,
  • mgr Paweł Kudroń, Wiceprezes Zarządu Fundacji (historyk, ekonomista, przedsiębiorca). Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Educare et Servire, koordynator Programu Mallorca
  • mgr Piotr Kamiński, Wiceprezes Zarządu Fundacji, (specjalista d.s marketingu, przedsiębiorca), Menadżer Europejskiej Szkoły Nowych Technologii i Turystyki.

Misja Fundacji Educare Et Servire

W okresie ostatnich lat, w nowej rzeczywistości politycznej, prawnej i gospodarczej, region dębicki odczuł wiele zmian pozytywnych, niemniej wszyscy mamy świadomość potrzeb w dalszym ciągu niezaspokojonych. Zamierzeniem Fundacji jest ustawiczne działanie na rzecz społeczności zamieszkującej Dolinę Wisłoki, rozumianą jako obszar powiatów dębickiego, jasielskiego i mieleckiego. Tutaj lokujemy swoją aktywność, ale jednocześnie - poprzez działania o charakterze strukturalnym - stałym aspektem realizacji wytyczonych zadań będzie promocja regionu w kraju i zjednoczonej Europie. Jesteśmy przekonani, że misja, jaką podejmujemy, pozwoli skutecznie i ostatecznie zniwelować funkcjonujące w społecznej świadomości stereotypy o braku perspektyw rozwoju, wyzwalając postawy aktywne społecznie i gospodarczo.

W ramach podjętej działalności członkowie organów fundacji wyznaczyli sobie cztery podstawowe kierunki działania:

  • stworzenie i poprowadzenie na terenie Podkarpacia sieci szkół policealnych ukierunkowanych na kształcenie zawodowe nowych kadr w zakresie pomocy socjalnej, turystyki, informatyki, administracji i innych zawodów potrzebnych na zmieniającym się rynku pracy
  • podjęcie działań mających wspierać zintegrowany rozwój regionu Podkarpacia poprzez utworzenie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji Turystycznej dostrzegając w rozwoju turystyki szansę na zrównoważony rozwój całego regionu
  • kształcenie ustawiczne realizowane w postaci szkoleń dla przedsiębiorców, oraz osób bezrobotnych w tym także osób starszych, stwarzając dla nich ofertę aktywnego przeżycia okresu "pogodnej jesieni życia".

Wytyczone w ten sposób kierunki działania spaja wspólna wizja poprawy standardów wyedukowania społecznego, poprzez zaangażowanie wszystkich grup społecznych w proces samoorganizacji wobec wyzwań, jakie stoją przed naszym krajem w procesie transformacji ustrojowej, połączonym z szeroko rozumianą integracją europejską.

Pamiętajmy, że zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne warunki, w jakich znajduje się nasz kraj wzmagają tendencję przyjmowania przez coraz szersze kręgi społeczne postaw biernych, wkraczania w mentalny marazm. Zamierzeniem Fundacji jest wskazywanie dróg przełamywania barier społecznych, ekonomicznych i geopolitycznych poprzez szeroko zakrojoną akcję edukacyjną, mającą na celu rewitalizację środowiska społecznego w kierunku postaw aktywnych życiowo i zawodowo.

Szczególne znaczenie w zakresie realizacji celów sobie naznaczonych upatrujemy w stałej możliwości korzystania z funduszy strukturalnych Wspólnoty Europejskiej, które odpowiednio wykorzystane pozwolą na wyhamowanie niepożądanych tendencji społecznych i ekonomicznych oraz - właśnie poprzez proces edukacji - wyzwolenie nowych inicjatyw w zakresie przedsiębiorczości, a w konsekwencji osiągnięcie zrównoważonego rozwoju regionalnego.

Fundacja Educare et Servire stanowi swego rodzaju wyzwanie. Przede wszystkim wyzwanie dla ludzi w niej działających, chcących swymi planami i przykładem zarazić do aktywności lokalną społeczność. Ale także wyzwanie dla ludzi aktywnie działających na rzecz regionu, rozumiejących jego problemy i dostrzegających jego walory - jedynie stała współpraca, rozumiana jako wymiana myśli i doświadczeń, jako wspólne działanie na rzecz nowych, lepszych standardów życia społecznego winna spowodować zrównoważony rozwój Dębicy i jej okolic.

Fundacja deklaruje otwartość na wszelkie propozycje służące nakreślonym celom, a jednocześnie oczekuje działań wspólnych. Tylko w ten sposób Podkarpacie, a zwłaszcza Dolina Wisłoki, ma szansę zaistnienia w świadomości Polski i zjednoczonej Europy. Wiara w skuteczność działań Fundacji jest zgodna z myślą wyrażoną przez Alberta Einsteina: "Wszyscy wiedzą, że czegoś się nie da zrobić, i wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da - i on właśnie to coś robi".

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
edukacja kulturalna
profilaktyka uzależnień
równouprawnienie kobiet i mężczyzn
zakładanie fundacji, stowarzyszenia
księgowość, zarządzanie finansami
dostarczanie informacji o źródłach finansowania
pomoc w pisaniu projektów, konsultowanie wniosków
wsparcie lokalowe, techniczne
wsparcie specjalistyczne
pomoc w samozatrudnieniu
pośrednictwo pracy
doradztwo zawodowe
szkolenia, kursy, podnoszenie kwalifikacji
działalność na rzecz integracji europejskiej
promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej