Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
574 336 021
Adres rejestrowy
Ulica
Tramwajowa 6
Kod pocztowy
90-132
Miejscowość
Łódź
Województwo
łódzkie
Powiat
Łódź
Gmina
Łódź
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000219490
REGON
47328992000000
NIP
725-19-08-657
Rok powstania
1981
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2018
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi (KMST) powstał 1 października 1981 roku z inicjatywy Zbigniewa Szafrańskiego, początkowo jako sekcja łódzka warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Pierwszym prezesem został Wojciech Źródlak, ówczesny redaktor pisma "Tramwajarz Łódzki". W 1994 roku z inicjatywy Mirosława Z. Wojalskiego zmieniono nazwę na "Klub Miłośników Starych Tramwajów". Pięć lat później klub uzyskał status stowarzyszenia zwykłego. Obecnym prezesem KMST jest Konrad Palusiński. Aktualnie stowarzyszenie skupia ponad 110 osób w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. Wbrew nazwie są wśród nich miłośnicy nie tylko tramwajów starych, ale również współczesnych, a także innych pojazdów komunikacji miejskiej. Nie brakuje kolekcjonerów biletów i kart pocztowych, pasjonatów modelarstwa, czy amatorów fotografii komunikacyjnej.

O różnorodności zainteresowań klubowiczów świadczą działające sekcje tematyczne: historyczna, taboru i techniki, autobusowa, biletowa, fotograficzna, filatelistyczno-filumenistyczna, modelarska, torowisk i sieci, aktualności oraz turystyczna. Efektem pracy klubowych historyków są liczne publikacje w czasopismach hobbystycznych oraz pozycje książkowe, w tym monografie, które ukazały się w związku z setnymi rocznicami uruchomienia komunikacji tramwajowej w Łodzi oraz oddania do eksploatacji pierwszych linii podmiejskich.

Członkowie Klubu opiekują się również zabytkową zajezdnią tramwajową na Brusie, która jako Zajezdnia Muzealna Brus od 2013 r. pełni funkcję społecznego muzeum komunikacji miejskiej. W zajezdni gromadzony jest historyczny tabor tramwajowy i autobusowy, a także inne obiekty, które są poddawane renowacji i eksponowane na miejscu.

Celem działalności Klubu jest:

  • skupienie zainteresowanych tematyką komunikacji miejskiej z terenu Łodzi i okolic,
  • funkcjonowanie jako forum nawiązywania kontaktów, wymiany informacji i materiałów,
  • ustalanie wspólnych prac badawczych oraz współpraca przy realizacji obranych celów,
  • gromadzenie w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź pamiątek i zabytków związanych z komunikacją miejską w Łodzi,
  • prowadzenie badań nad dziejami komunikacji miejskiej w Łodzi i miastach ościennych,
  • popularyzacja informacji na temat historii łódzkiej komunikacji miejskiej jako istotnego elementu ogólnej historii Łodzi,
  • inicjowanie i prowadzenie prac konserwatorskich zabytków komunikacji miejskiej.

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wydawał własne pismo o nazwie "Pantograf". Systematycznie organizowane są okolicznościowe przejazdy zabytkowym taborem oraz wycieczki po obiektach związanych z komunikacja miejską.

Stowarzyszenie działa w ścisłej współpracy z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź. Tutaj też w pierwszą środę każdego miesiąca, w godzinach 17.00-20.00 odbywają spotkania klubowe. Serdecznie zapraszamy osoby pragnące należeć do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Reklama

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja prowadzi działalność gospodarczą / jest wpisana do rejestru przedsiębiorców.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej