Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 123 90 20
Telefon
22 123 90 44
Adres rejestrowy
Ulica
Kopernika 17
Kod pocztowy
00-359
Miejscowość
Warszawa-Śródmieście
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Mokotów
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000303048
REGON
14138205000000
NIP
525-24-24-191
Rok powstania
2008
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Nasza fundacja została utworzona w 2008 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (PAFW) z siedzibą w USA - jedną z największych organizacji grantodawczych działających w Polsce, o kapitale żelaznym wynoszącym ponad 250 mln USD. Pierwszym zadaniem FRSI była realizacja ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek - wspólnego przedsięwzięcia PAFW i Fundacji Billa i Melindy Gatesów w ramach międzynarodowej inicjatywy "Global Libraries". Dzięki temu nabyliśmy unikalne doświadczenie pracy w tysiącach lokalnych społeczności w całej Polsce, w obszarze zmiany społecznej, z wykorzystaniem nowych technologii. Na tym doświadczeniu budujemy dalszy rozwój naszej organizacji, w zgodzie z naszymi wartościami, którymi są jakość, innowacyjność i partnerstwo.

Nasza misja:
Pomagamy mieszkańcom małych miejscowości korzystać z możliwości nowych technologii.
W efekcie mają oni dostęp do praktycznej wiedzy. Uczą się rozwiązywać konkretne problemy swoich społeczności i realizować ich aspiracje.
Twórczo poszukują nowych pomysłów i wspólnie je realizują.

Dlaczego technologie?
Rozwój społeczności lokalnych w coraz większym stopniu zależy od dostępu do wiedzy oraz innowacyjnego myślenia i działania. W każdym z tych elementów ważną rolę odgrywają nowoczesne technologie. Ich specyfiką jest duża zmienność, a śledzenie zmian wymaga uwagi, czasu i kompetencji. Dlatego chcemy ułatwiać ludziom wykorzystywanie potencjału nowych technologii.

Dlaczego lokalność?
Działania prowadzone na poziomie lokalnym bezpośrednio wpływają na jakość życia ludzi. Miejscowości do 50 tys. mieszkańców zamieszkuje większość Polaków. Budując na naszym doświadczeniu chcemy przyczyniać się do wzmocnienia potencjału rozwojowego przede wszystkim na wsiach i w małych miastach. Docieramy do ich mieszkańców poprzez biblioteki i organizacje pozarządowe. Pracujemy z nimi od lat, w całej Polsce. Chcemy, by działały nowocześnie, aktywizowały ludzi i umożliwiały im dostęp do praktycznej wiedzy. W ten sposób tworzą się warunki sprzyjające kreatywności, szukaniu rozwiązań i współpracy. W ten sposób buduje się kapitał społeczny.

Jak realizujemy misję?

UŁATWIAMY DOSTĘP DO PRAKTYCZNEJ WIEDZY
Mieszkańcy potrzebują dostępu do praktycznej wiedzy - po to, by wybrać odpowiednią pracę, kierunek studiów, nauczyć się języka obcego, rozwijać zainteresowania. Ale też by zrobić zakupy w sieci, korzystać z bankowości elektronicznej czy rozważnie udostępniać swoje dane w Internecie. Wiedza jest również ważna dla rozwoju społeczności - bo to dzięki niej ludzie mogą bardziej świadomie podejmować decyzje, uczestniczyć w konsultacjach społecznych czy angażować się w takie inicjatywy, jak budżet partycypacyjny.

STAWIAMY NA INNOWACJE
Dla ludzi coraz ważniejsze stają się ich potrzeby związane z edukacją w każdym wieku, spędzaniem wolnego czasu, rozwijaniem zainteresowań czy zdrowym stylem życia. Nie ma uniwersalnych sposobów realizacji tych potrzeb - każda społeczność lokalna musi wymyślić swoje własne lub twórczo skorzystać z tego, co sprawdziło się gdzie indziej. Potrzebuje do tego miejsc, w których można się spotkać i dyskutować. Potrzebuje również nowych technologii. Na przykład jeśli w jakiejś miejscowości brakuje ścieżek rowerowych, można je zaplanować korzystając z aplikacji umożliwiającej zgłaszanie ich przebiegu.

PROMUJEMY WSPÓŁPRACĘ
Miejscowości o wysokim kapitale społecznym - czyli takie, w których ludzie ufają sobie nawzajem i potrafią współpracować, rozwijają się lepiej. Możliwe staje się wówczas łączenie zasobów różnych instytucji i organizacji - można na przykład zorganizować szkolenia z obsługi komputera i dzięki staraniom biblioteki publicznej, ośrodka pomocy społecznej, domu kultury czy szkoły zachęcać do udziału w nich różne grupy mieszkańców, skorzystać z wszystkich dostępnych sal i sprzętu. Pozwala to realizować ambitniejsze cele i działać z większym rozmachem.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
animowanie działań wspólnot lokalnych
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej