Jak stworzyć budżet projektu? Dowiedz się podczas webinaru eduNGO. Dołącz >
Polskie Stowarzyszenie Sportu Po Transplantacji
- Stowarzyszenie rejestrowe
Misja:
Propagowanie świadomego dawstwa narządów w społeczeństwie poprzez aktywność fizyczną osób po transplantacji.
Prowadzone działania:
- Popularyzacja świadomego dawstwa narządów w społeczeństwie poprzez zorganizowaną aktywność fizyczną osób po transplantacji i dializowanych.
- Organizacja ogólnopolskich imprez sportowych: zawody, obozy, konsultacje.
- Organizacja i współorganizacja konferencji nt. świadomego dawstwa i transplantacji narządów.
- Udział w pracach Europejskiej Federacji Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, od 2005 roku.
- Starty pacjentów - zawodników w europejskich i światowych igrzyskach dla osób po transplantacji i dializowanych.
W roku 2018 realizujemy kalendarz imprez sportowo-rekreacyjnych dla członków i ich rodzin.
Najważniejsze to: Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, edycja zimowa - Zakopane, edycja wiosenna - Bełchatów oraz spotkania sportowe pod nazwą "Ćwicz dla zdrowia i sprawności", Kościelisko, Kiry, Zakopane, Jedlicze.
Głównym celem organizowanych imprez jest podnoszenie sprawności fizycznej pacjentów po transplantacji narządów ,dializowanych i członków ich rodzin.
Naszą sztandarową imprezą będą Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Calgiari na Sardynii we Włoszech.
Startować w Mistrzostwach będą najlepsi pacjenci-zawodnicy.
W roku 2017 w Światowych Igrzyskach po Transplantacji, które odbyły się w Maladze w Hiszpanii polscy zawodnicy zdobyli 39 medali.
Pozyskany 1% lub inne darowizny przyczynią się do większego wsparcia naszych członków, którzy po transplantacji mogą cieszyć się powrotem do zdrowia, pracować i spełniać swoje marzenia poprzez sport. Dla każdego pacjenta - zawodnika zdobycie medali i stanie na podium jest największą nagrodą po latach walki ze skrajną niewydolnością narządu.
Dlatego piszemy pacjent - zawodnik, ponieważ każdy po przeszczepieniu dożywotnio jest pacjentem Poradni Transplantacyjnej przy Klinice, w której wykonano przeszczepienie. Ponadto zażywa leki immunosupresyjne przeciw odrzuceniu nowego narządu. Leki te pomimo, że ratują życie, powodują zaburzenia funkcjonalne organizmu. Aby temu zapobiegać lub zmniejszać skutki uboczne najlepszą formą rehabilitacji jest aktywność fizyczna. Z kolei rywalizacja sportowa z równymi sobie przyczynia się do wzrostu samooceny i rozwija cechy osobowościowe, jak pewność siebie, samodzielność i wiarę w znalezieniu swojego miejsca w pracy zawodowej i społecznej.
Największym osiągnięciem stowarzyszenia jest zorganizowanie 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Krakowie w 2014 r. Polska reprezentacja zajęła II miejsce na 22 startujące kraje, zdobywając 139 medali, w tym 28 dzieci.
Najlepsi członkowie -pacjenci-sportowcy w latach 2004 - 2015 zdobyli 359 medali w Światowych i Europejskich Igrzyskach. W tym 48 dzieci.