Wypromuj się na ngo.pl: zwiększ zasięgi, zyskaj uwagę, zbuduj relacje Czeka na Ciebie 3 miliony odbiorców! Sprawdź >
- Stowarzyszenie rejestrowe
Wesprzyj finansowo Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zostało utworzone w 2004 roku w Sopocie. W 2010 r. uzyskało status organizacji pożytku publicznego. W roku 2011 i 2024 za swoją działalność otrzymało Nagrodę Główną Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego, a w roku 2017 i 2023 Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Sopotu „Sopockie Serce”.
Od początku swej działalności realizuje projekty promujące aktywność i otwartość na świat osób z niepełnosprawnościami (w szczególności intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi), a od 2007 r. systematycznie animuje, wspiera i inicjuje oddolne działania na rzecz społeczności lokalnej Sopotu.
Podejmowanym działaniom przyświeca idea realnej integracji, ukierunkowanej na promocję otwartości na różnorodność społeczności lokalnych. Realizowane projekty zorientowane są na zmianę świadomości społecznej i postaw społecznych, co do możliwości współdziałania oraz kształtowania poczucia odpowiedzialności za lokalne społeczności. Swoje działania stowarzyszenie w dużej mierze opieraj także na systematycznie budowanych partnerstwach (lokalnych i projektowych).
Do najważniejszych, stale realizowanych projektów Stowarzyszenie zalicza:
- „Centrum STER” – projekt zindywidualizowanej i kompleksowej oferty wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziców/prawnych opiekunów, dziennych ośrodków wsparcia oraz środowisk pracodawczych na ścieżce aktywizacji społecznej i zawodowej. Projekt realizowany od 2008 r. pod różnymi nazwami („Pociąg do Wolontariatu – aktywizacja osób niepełnosprawnych intelektualnie”, „STER Zawodowy – Sopocki Trening Efektywnego Rozwoju Zawodowego Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie”, „Trójmiejski Ster Zawodowy – staże wspierane osób niepełnosprawnych intelektualnie”, „Centrum STER – aktywizacja zawodowo-społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną”, „Sopot Aktywni Mieszkańcy” w ramach mechanizmu ZIT). Obecnie to "Akademia don Kichota", która stawia nacisk na dzienne, społeczne wsparcie osób z niepełnosprawnościami i z problemami psychicznymi.
- Systematyczna realizacja kampanii społecznej na rzecz podniesienia świadomości na temat chorób i zaburzeń psychicznych i przeciwdziałania stygmatyzacji osób chorujących („Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, obecnie „Odmień swoją głowę” / OSG); od 2005 r.
- Prowadzenie zespołu mieszkań wspomaganych „Na Gigancie”, czylizespołu 10 niezależnych pokoi ze wspólnym pokojem dziennym i kuchnią oraz ogrodem, zlokalizowany w urokliwej kamienicy w Sopocie. Przeznaczone są do samodzielnego życia dla 10 sopocian/sopocianek – osób z niepełnosprawnościami, w tym z zaburzeniami psychicznymi.; od września 2023 r.
- Współtworzenie (2007 r.) i prowadzenie (od 2009 r.)Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych iWolontariatu– misją lokalnego Centrum jest animacja lokalnej społeczności poprzez wspieranie rozwoju i profesjonalizacji organizacji pozarządowych, działających na rzecz Miasta Sopotu i jego mieszkańców oraz aktywizację społeczności sopockiej poprzez animowanie i promowanie w mieście wolontariatu.
- Współtworzenie modelu Wolontariatu Sąsiedzkiego oraz realizacja zadania polegającego na animacji wolontariatu sąsiedzkiego ukierunkowanego na wspieranie niesamodzielnych, samotnych sopockich seniorów (od 2016 r.)
- Systematyczna animacja lokalnego środowiska pozarządowego w Sopocie, polegająca na organizacji i/lub wsparciu w organizacji przedsięwzięć, ukierunkowanych na zwiększenie dialogu, współpracy i partnerskiego działania (m.in. od 2004 r. Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych; od 2009 r. konkurs "Aktywni w Sopocie" o tytuł Sopockiego Wolontariusza i Koordynatora Roku oraz Organizacji / Instytucji Otwartej na Wolontariat; od 2009 r. kampania „Sopocianie sopocianom 1% (1,5%)” oraz FUNDUSZE NA LOKALNE DZIAŁANIA w ramach utworzonego Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego oraz Fundusz Akumulator Społeczny (w ramach partnerstwa z Pomorską Siecią Centrów Organizacji Pozarządowych).
- Współtworzenie i prowadzenie Sopockich Domów Sąsiedzkich - miejsc opartych na potencjale mieszkańców, sprzyjających wymianie doświadczeń, nawiązywaniu kontaktów i współpracy pomiędzy różnymi grupami społecznymi: od 2022 r.
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji jest członkiem Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych.
Treści związane z organizacją na ngo.pl
Organizacja jest Podmiotem Ekonomii Społecznej
Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
Organizacja prowadzi działalność odpłatną.
Organizacja swoje działania może prowadzić zarówno w formie nieodpłatnej, jak i odpłatnej.
Realizowane usługi:- Doradztwo, obsługa klienta, usługi badawcze
- Edukacja
- Inne
- Sport, rekreacja
- Usługi kulturalne, artystyczne
- Usługi społeczne
Realizujemy usługi publiczne: Nie
Obszary działań i ich odbiorcy
Zarząd
Oddziały, koła, placówki
Stowarzyszenie prowadzi w Sopocie: Sopokcie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (www.scop.sopot.pl oraz www.wolontariat.sopot.pl); Sopockie Domy Sąsiedzkie pn. "Tęczowy Dom" oraz "Potok", Akademię don Kichota oraz Zespół Mieszkań Wspomaganych "Na Gigancie"