Używasz nowego ngo.pl Widzisz błąd lub chcesz się podzielić z nami swoją opinią? Pisz na adres redakcja@portal.ngo.pl

Fundacja Platon imienia Kuby Rumińskiego

Fundacja Platon imienia Kuby Rumińskiego
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
56 622 76 09
Adres rejestrowy
Ulica
Juliusza Słowackiego 23 lok. 3
Kod pocztowy
87-100
Miejscowość
Toruń
Województwo
Kujawsko-pomorskie
Powiat
Toruń
Gmina
Toruń
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenia
KRS
0000237374
REGON
34006386200000
NIP
956-21-56-806
Rok powstania
2005
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Fundacja Platon prowadzi działalność statutową poprzez fundowanie stypendiów osobom wybitnie uzdolnionym. Środki na ten cel pozyskiwane są poprzez koncerty charytatywne oraz wydawnictwa. Podczas cyklicznych koncertów charytatywnych wystąpili m.in. Zbigniew Zamachowski, Raz Dwa Trzy, Ani Mru Mru, Joanna Trzepiecińska i Mariusz Lubomski. W roku 2009 wydana została płyta pianisty Bogdana Hołowni. Do tej pory Fundacja pomogła już kilkudziesięciu najbardziej potrzebującym osobom. W 2010 Fundacja w porozumieniu z projektem Never Seen in Bydgoszcz rozpoczęła również realizację przedsięwzięcia Kino Bezdomne poświęconego zanikaniu kin studyjnych w Polsce.

Osobnym działaniem statutowym Fundacji Platon jest Instytut B61 - cykliczny alternatywny projektu z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej, sztuki współczesnej i koncertu estradowego, zainicjowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

W rolę inżynierów Instytutu B61 wcielają się artyści i faktyczni naukowcy tworząc symbiotyczny zespół przygotowujący wspólnie spektakle o tematyce naukowej. Wszystkie projekty opierają się o innowacyjne rozwiązania audiowizualne i tworzone są w intrygujących przestrzeniach, do których widzowie nie są przyzwyczajeni. Spektakle Instytutu B61 wyróżnia również sposób kontaktu z publicznością. Kilkudziesięcioosobowe grupy widzów wyruszają pod opieką aktorów w tajemniczą podróż. W ten sposób podczas godzinnej inscenizacji ogląda ją około pięćdziesięciu, a w ciągu całego dnia kilkuset osób. Gwiazdy estrady, które zapraszamy do udziału prezentują się w zupełnie nowych, często intrygujących dla nich samych sytuacjach. Dzięki temu widzowie pozostają w ciągłym skupieniu nie wiedząc, co i gdzie wydarzy się za chwilę. To wszystko sprawia, że działalność Instytutu B61 jest w skali Polski i Europy niepowtarzalna, a każdy spektakl jest efemerycznym i niezapomnianym doznaniem intuicyjno-zmysłowym. Działania Instytutu B61 w 2010 roku znalazły odzwierciedlenie m.in. w nominacji do tytułu Popularyzator Nauki 2010 w konkursie Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak do tej pory najważniejszym osiągnięciem Instytutu B61 jest odbywający się na przełomie września i października 2010 projekt "Zderzenie". Głównym aktorem "Zderzenia" był pociąg utworzony przez najpopularniejszą polską lokomotywę elektryczną ET22, siedem wagonów towarowych i jeden socjalny. Pociąg przemieszczał się pomiędzy miastami, zatrzymując na dworcach kolejowych (Warszawa Centralna, Poznań Główny, Łódź Fabryczna, Bydgoszcz Główna, Toruń Główny, Włocławek) gdzie przy udziale publiczności odbywało się wielkie widowisko. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o największy eksperyment w dziejach ludzkości, czyli znajdujący się na terytorium Francji i Szwajcarii Wielki Zderzacz Hadronów (ang. Large Hadron Collider - LHC), w którym naukowcy próbują rozwikłać tajemnicę początku Wszechświata. Poszczególne elementy pociągu stanowiły składniki LHC. Zaproszeni do projektu artyści, wśród których znaleźli się zespół Sofa, legenda piosenki aktorskiej - Mariusz Lubomski uznany za hiphopowy debiut roku 2010 - Małpa oraz performerzy Stefan Kornacki, Tomasz Cebo i Katarzyna Malejka, stworzyli instalacje, muzykę oraz performance na temat eksperymentu LHC w wagonach kolejowych. Spektakl został w sumie odegrany 24 razy w 6 miastach.

Instytut B61 tworzył widowiska m.in. w opuszczonym browarze na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2010, w byłym komisariacie policji dla Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway 2010 oraz w XIX -nasto wiecznym forcie pruskim podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. 9 grudnia 2010 swoją premierę miał spektakl "Instytut B61 - Kwantowa Teoria Ogólnej Świadomości (KTOŚ)" w której udział wzięli m.in. Tomasz Stańko, Katarzyna Groniec i zespół Kim Nowak.

więcej na stronach: www.fundacjaplaton.org, www.instytut-b61.com

Reklama

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Organizacja nie prowadzi działalności odpłatnej.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
teatr
film
sztuki wizualne, wzornictwo
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
Odbiorcy działań
Reklama

Masz konto na Facebooku?

Publikujemy tam najciekawsze treści z ngo.pl
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji