Zobacz, jak organizacje praktykują fundraising Narzędzia fundraisingu w Polsce. Kup poradnik PDF >
Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich "Nowy Horyzont"
Podaruj 1% siebie na rzecz osób pokrzywdzonych i wykluczonych społecznie
Stowarzyszenie Nowy Horyzont obecnie realizuje projekty w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz readaptacji osób opuszczających zakłady karne i ich rodzin. Poniżej przedstawiamy zwięzłą informację o projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie Nowy Horyzont.
Ośrodek Pomocy Dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem
Ośrodek w Rzeszowie jest jedynym na Podkarpaciu i jednym z 16 działających w kraju Ośrodków rządowego programu „Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”, wdrażającego poprzez Ministerstwo Sprawiedliwości, postanowienia Decyzji Ramowej Rady Unii Europejskiej z dnia 15 marca 2001 r. o pozycji ofiar w postępowaniu karnym .
Zasadniczym celem projektu jest wzmocnienie w polskim systemie prawnym i społecznym pozycji osoby pokrzywdzonej przestępstwem.
Osoba pokrzywdzona w tej koncepcji sytuowana jest w nowy sposób; nie tylko jako podmiot prawa, lub, co często się zdarzało w praktyce - przedmiot sprowadzony do źródła dowodu. Szkoda materialna, fizyczna lub moralna traktowane są obecnie jako wtórne konsekwencje wiktymizacji, której bezpośrednim skutkiem jest naruszenie równowagi psychicznej i cierpienie emocjonalne. Z punktu widzenia i porządku prawnego sprawca musi być zidentyfikowany, a kara musi zostać wymierzona. Ale to jest dzisiaj równoległe zadanie prawa. Pierwszoplanowym zadaniem w nowym systemowym podejściu do pomocy staje się kwestia przywrócenia osoby pokrzywdzonej do stanu równowagi emocjonalnej sprzed sytuacji przestępstwa. Wreszcie osoba pokrzywdzona ma szansę odzyskać ponownie pełnię swojego człowieczeństwa.
W ramach tego projektu zapewniamy osobom pokrzywdzonym:
-poradę prawną
-pomoc psychologiczną w zakresie interwencji kryzysowej
-pomoc opiekuna pokrzywdzonego
-informacje o innych formach pomocy udzielanych przez jednostki Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw
Osoby zainteresowane skorzystaniem z pomocy na miejscu zapraszamy do naszego Ośrodka w Rzeszowie, przy ul. Leszczyńskiego 3,
Dyżury specjalistów w Ośrodku:
- wtorek 16:00-19:00
- czwartek 16:00-19:00
Udzielamy porad i pomocy także drogą elektroniczną:
e-mail: nowy-horyzont@wp.pl
Ośrodek Readaptacji Dla Osób Opuszczających Zakłady Karne i Ich Rodzin
Program jest skierowany do osób, które po opuszczeniu zakładu karnego zderzają się z tzw. twardym życiem. Wysiłek powrotu do swojego środowiska często wymaga pomocy w tym zakresie. Z kolei dla wielu ludzi nie potrafi prosić o pomoc, której potrzebują, żeby ponownie nie trafić za kratki.
Program skierowany jest także do rodzin osób, które opuściły zakład karny. Projekt ten jest sfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i realizowane na jego zlecenie.
W ramach tego programu zapewniamy osobom, do których skierowany jest ten program pomoc prawnika, psychologa, doradcy zawodowego oraz pracownika socjalnego, którzy pełnią dyżury w naszym Ośrodku Readaptacji pod adresem::
ul. Leszczyńskiego 3, 35-061 Rzeszów,
- czwartek 13:00-16:00
- piątek 16:00-18:00
W trakcie porad udzielanych w naszym ośrodku osoby zainteresowane otrzymają:
- Pomoc psychologa w zakresie bieżących problemów,
- Pomoc prawną
- Doradztwo zawodowe w tym opracowanie Indywidualnego Planu Działania, pomoc w napisaniu dokumentów aplikacyjnych dla pracodawcy oraz przygotowanie do rozmowy o pracę.
- Pomoc pracownika socjalnego, w zakresie wskazania przepisów dot. między innymi pomocy w znalezieniu mieszkania, załatwieniu bieżących formalności i pomoże wypełnić formularze związane z uzyskaniem pomocy instytucjonalnej.
Prowadzone działania przez Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich - Nowy Horyzont
- organizowanie i prowadzenie lokalnych (w tym osiedlowych i podwórkowych) placówek, świetlic terapeutycznych, ognisk i klubów sportowych, ośrodków mediacyjnych, warsztatów terapeutycznych
- pomocy rodzinom i osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, działania na rzecz zmniejszania dysproporcji różnych grup i jednostek
- ochrony praw człowieka i obywatela,
- aktywizacji grup obywateli, rodzin oraz działań na rzecz wyrównywania szans, dialogu społecznego, poprawy warunków i jakości życia, ochrony zdrowia,
- przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, marginalizacji, dyskryminacji i kryzysom,
- działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego, w tym przeciwdziałania przemocy, pokojowego rozwiązywania konfliktów, zapobiegania i zwalczania patologii i demoralizacji w środowisku lokalnym,
- poradnictwa psychologicznego,
- organizowani szkoleń, kursów, prelekcji tematycznych, seminariów i konferencji,
- poradnictwa prawnego, w tym szczególnie w zakresie sporządzania dokumentacji procesowej, mediacji, rzecznictwa interesów obywateli przed organami administracji publicznej i organami wymiaru sprawiedliwości.
Treści związane z organizacją na ngo.pl
Działalność gospodarcza i odpłatna
Organizacja prowadzi działalność gospodarczą / jest wpisana do rejestru przedsiębiorców.