Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu "Herhor"

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu "Herhor"
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
Adres rejestrowy
Kod pocztowy
02-495
Miejscowość
Warszawa-Ursus
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Ursus
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000045096
REGON
01725498300000
NIP
521-31-50-476
Rok powstania
2001
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2005
Ludzie
Liczba członków
204
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Zgodnie ze Statutem, celami Stowarzyszenia są:

 1. Utworzenie szerokiego forum umożliwiającego wzajemne kontakty pomiędzy wszystkimi miłośnikami Egiptu w Polsce;
 2. Wspieranie polskiej egiptologii w kraju i polskich badań archeologicznych w Egipcie;
 3. Szerzenie rzetelnej informacji o odkryciach archeologicznych w Egipcie i badaniach egiptologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu nauki polskiej;
 4. Popularyzacja wiedzy o Egipcie (od starożytności po współczesność)
 5. Promocja współczesnej kultury egipskiej w Polsce;
 6. Utworzenie stałej polskiej placówki badawczej w rejonie Luksoru;
 7. Utworzenie specjalistycznej biblioteki egiptologicznej w Warszawie.

Prowadzone działania:

 1. Zgodnie z początkowym założeniem, Stowarzyszenie aktywnie wspiera działalność Misji Skalnej, poszukując sponsorów i gromadząc subwencje na rzecz Misji na swym koncie bankowym.
 2. We ścisłej współpracy ze studenckim Kołem Naukowym KeMeT (grupuje studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zainteresowanych starożytnym Egiptem) rozpoczęliśmy opracowanie centralnego katalogu fachowej literatury egiptologicznej w polskich księgozbiorach, co niesłychanie ułatwi możliwości studiowania Egiptu i jest krokiem przygotowawczym utworzenia specjalistycznej biblioteki; Polska jest bodaj jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym są prowadzone studia egiptologiczne BEZ odpowiednich warunków, jakie stwarza dobra biblioteka, dlatego te działania są tak ważne. Katalog jest też opracowywany w wersji elektronicznej. Stowarzyszenie wspiera także studenckie objazdy naukowe do ośrodków egiptologicznych w Europie. W miarę gromadzenia środków zamierzamy też wkrótce, wzorem kilku wybitnych uczelni zagranicznych, rozpocząć wydawanie drukiem w językach obcych najlepszych prac magisterskich i doktorskich, co zapewni, w ramach wymiany, regularny dopływ najnowszej literatury fachowej; nowa seria będzie nosić tytuł "Warsaw Egyptological Dissertations";
 3. Działalność popularyzatorska obejmuje wygłaszanie prelekcji o Egipcie, organizowanie wystaw, a w planach jest organizacja konkursów wiedzy o Egipcie: szkolnych i pozaszkolnych. Przygotowywana obecnie strona internetowa będzie zawierać m. in. informacje o działalności misji archeologicznych, rozmaite studia i szkice poświęcone Egiptowi starożytnemu i współczesnemu, prezentacje nieznanych regionów Egiptu, a także recenzje książek poruszających tematykę egipską; jest to niezmiernie ważne z uwagi na coraz częściej ukazujące się teksty fałszujące historię.
 4. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką egipską wśród młodzieży; w ostatnim roku nawiązało z nami kontakt kilkanaście osób, mieszkających często w małych miejscowościach pozbawionych jakiegokolwiek kontaktu z tematyką egipską. Zamierzamy organizować tam spotkania i wystawy, a docelowo stworzyć fundusz umożliwiający zdolnej młodzieży odwiedzenie Egiptu.
 5. Mamy pierwsze doświadczenia w organizowaniu wycieczek do Egiptu, w małych grupach, obejmujących osoby zafascynowane Egiptem; mobilność takich grup umożliwia dotarcie do miejsc, do których nigdy nie docierają masowi turyści.
 6. Celem naszym jest też upowszechnienie wysokiej kultury Egiptu współczesnego w Polsce; jednym z zamiarów jest udostępnienie szerszemu czytelnikowi polskich tłumaczeń np. laureata literackiej nagrody Nobla, Naguiba Mahfuza. Na naszej stronie internetowej będzie cały dział poświęcony historii i kulturze Egiptu doby obecnej. Stowarzyszenie współpracuje m. in. z Ambasadą Egiptu i Wydziałem Kultury tejże w Polsce, jak również z Ambasadą Polski w Kairze i ośrodkami polonijnymi w Egipcie.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
turystyka, krajoznawstwo
literatura, czasopisma
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
prowadzenie zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży, kół zainteresowań
działalność na rzecz integracji europejskiej
badania naukowe
Odbiorcy działań

Zarząd

Andrzej Niwiński, prezes
Halina Przychodzeń, wiceprezes
Kamil Zachert, wiceprezes
Mirosław Salamończyk, sekretarz
Dorota Wróblewska, z-ca sekretarza
Hanna Mańkowska-Pliszka, członkini
Irena Siluk-Ogrodzińska, członkini
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej