Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Webinar: ABC obowiązków organizacji pozarządowych Zdobądź praktyczną wiedzę. Dowiedz się, jak uniknąć błędów. Zapisz się >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Fundacja "Boryna". Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką

Fundacja "Boryna". Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
56 622 44 11
Adres rejestrowy
Ulica
Mickiewicza 50 lok. 13
Kod pocztowy
87-100
Miejscowość
Toruń
Województwo
kujawsko-pomorskie
Powiat
Toruń
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000225781
REGON
87172940700000
NIP
9562141532
Rok powstania
2005
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
"Muzyka stanie się lekiem przyszłości" Edgar Cayce

Misją fundacji jest urzeczywistnianie idei powszechnego stosowania muzyki i dźwięku w terapii, leczeniu i pracy pedagogicznej.
Nasza fundacja dąży do tego, aby zarówno piękna muzyka jak i profesjonalnie prowadzona terapia dźwiękiem były dostępne oraz powszechnie stosowane w każdym ośrodku zdrowia, poradni, szpitalu, hospicjum, żłobku, przedszkolu, domu opieki społecznej, sanatorium i wszelkich placówkach oświatowych, przynosząc radość, ulgę w cierpieniu, skutecznie wspomagając leczenie, terapię i rehabilitację oraz naukę.

Celami Fundacji są:

  1. Inicjowanie, promocja, realizacja i wspieranie działań w zakresie:
  • terapii i leczenia za pomocą dźwięku i muzyki,
  • wykorzystania muzyki i dźwięku w nauce i usprawnianiu pracy mózgu,
  • upowszechniania wiedzy na temat dźwięku i jego wpływu na organizmy żywe oraz informacji o dokonaniach i osiągnięciach światowej sonoterapii.
  1. Skupianie wokół idei Fundacji specjalistów terapii dźwiękiem, twórców i miłośników muzyki o charakterze leczniczym i etnicznym, osób zainteresowanych terapią dźwiękiem.
  2. Prezentowanie różnych stylów muzycznych, dokonań największych twórców muzyki leczniczej i terapeutycznej oraz etnicznej wielu kultur, ukazując muzykę jako narzędzie do leczenia i terapii oraz jako uniwersalny język, łączący ludzi o różnych poglądach.
  3. Współpraca z placówkami leczenia i terapii dźwiękiem w Polsce i w innych krajach świata oraz wymiana doświadczeń w zakresie terapii dźwiękiem.
  4. Zaopatrywanie placówek medycznych, opiekuńczych i oświatowych w nowoczesny sprzęt do terapii dźwiękiem oraz w nagrania profesjonalnej muzyki leczniczej i relaksacyjnej.

Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez:

  1. Organizowanie działań kulturalno-artystycznych i naukowych związanych z terapią dźwiękiem :
    a) konferencji, sympozjów i seminariów;
    b) programów naukowo badawczych, projektów wydawniczych;
    c) koncertów i festiwali muzyki leczniczej z udziałem artystów i terapeutów z całego świata;
    d) wystaw, pokazów i prezentacji urządzeń do terapii dźwiękiem, instrumentów muzycznych różnych kultur oraz nagrań;
    e) kursów i warsztatów w zakresie terapii dźwiękiem i możliwość i wykorzystania muzyki w edukacji i terapii pedagogicznej.
  2. Poszerzanie wiedzy i kwalifikacji w zakresie terapii dźwiękiem;
  3. Prowadzenie sondaży, ankiet w różnych grupach społecznych;
  4. Współpracę z placówkami służby zdrowia i uczelniami medycznymi;
  5. Pozyskiwanie sponsorów wspierających finansowo i rzeczowo realizację programu Fundacji.

Wierzymy,że muzyka jest wspaniałym darem Natury, gdyż jest odbiciem rządzących nią zasad rytmu i harmonii. Jest zarazem najwznioślejszym, najszlachetniejszym wyrazem ludzkiego ducha i geniuszu. Wykorzystanie tego Daru oraz wiedzy z wielu dziedzin takich jak fizyka, astronomia, chemia, fizyka molekularna, matematyka i medycyna na temat fizycznych właściwości dźwięku i jego możliwości wpływu na materię, a w szczególności na organizmy żywe, otwiera przed ludźmi nowe możliwości i przynosi dobrodziejstwa, których nie można pominąć.

Prowadzone działania
PRZEDSIĘWZIĘCIA
Obecnie pracujemy nad międzynarodowym przedsięwzięciem o dużej skali.
ŚWIATOWY KONGRES LECZENIA MUZYKĄ I DŹWIĘKIEM LATO 2006
Wydarzenie ta zgromadzi wybitnych specjalistów uznanych za światowe autorytety w dziedzinie terapii dźwiękiem, osobistości ze świata nauki, znakomitych muzyków, których twórczość uznawana jest za wzorcową dla muzyki leczniczej i terapeutycznej.
Są to pionierzy, twórcy tych gatunków oraz naukowcy, prowadzący prace badawcze nad właściwościami dźwięku i jego wpływem na organizmy żywe.
ORGANIZACJA
I Termin: . Kongres ma przebiegać w dwóch etapach:
1.22 - 27 czerwca 2006. Festiwal muzyki leczniczej oraz warsztaty dla szerokiego grona zainteresowanych.
2.22 września - 3 października 2006. Konferencje naukowe oraz warsztaty dla grona naukowego i medycznego na temat terapii dźwiękiem i muzyką.
II. Miejsce:
Trójmiasto. Imprezy w czerwcu odbędą się głównie w Sopocie, w obiektach B.A.R.T-u
W październiku przewidujemy konferencje naukowe i warsztaty na terenie Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Muzycznej w Gdańsku.
III. PATRONATY
-Patronat Artystyczny KITARO
-Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Sopotu.
-Patronat artystyczny i naukowy Akademii Medycznej w Gdańsku
-Patronat naukowy Uniwersytetu Gdańskiego
-Patronat medialny Radia Gdańsk
IV. UCZESTNICY:
-Jim Berenholtz - kompozytor, etnomuzykolog, instrumentalista, wokalista, aktor, tancerz, twórca m.in. opery „Buffalo Nation"( historia plemienia Lakota), oraz dzieła muzycznego PSALMY RA ( starożytny Egipt, hymny starohebrajskie). (U.S.A)
-Erik Berglund - harfista, wokalista, kompozytor, twórca programów leczniczych, zajmuje się także leczeniem zwierząt poprzez muzykę. ( U.S.A)
-Patrick and Anuradha Bernard - Patrick jest wokalistą, i kompozytorem znanym i cenionym w U.S.A, Kanadzie i w wielu krajach Europy. Lecznicza muzyka przestrzenna. Anuradha, pochodzenia hinduskiego, wykonuje tańce hinduskie. (Kanada)
-Zacciah Blackurn jest terapeutą zajmującym się leczeniem dźwiękiem, wykształconym zarówno w zakresie medycyny tradycyjnej jak i dawnych kultur, w których dźwięk stosowany był jako środek leczniczy.(U.S.A.)
-Don Campbell - znany w Polsce z programu “ Efekt Mozarta" . Profesor muzykologii, kompozytor, wykładowca, autor książek na temat leczniczych właściwości dźwięku. Światowy autorytet w dziedzinie terapii dźwiękiem. (U.S.A)
-Wolfgang Deinert - kompozytor, muzyk, grający na dzwonach, twórca oryginalnych budowli dźwiękowych. (Niemcy)
-Sharry Edwards - naukowiec, ekspert w dziedzinie terapii dźwiękiem, uznana za “ Naukowca Roku 2001" za prace i odkrycia w dziedzinie leczenia dźwiękiem.( U.S.A.)
-IASOS - greckiego pochodzenia muzyk i kompozytor, pionier leczenia dźwiękiem, uznany za jednego z czołowych twórców gatunku muzyki leczniczej. (U.S.A).
-KITARO -Wielki japoński muzyk. Kompozytor, multiinstrumentalista, twórca przestrzennej, poetyckiej muzyki. Mistrz muzyki filmowej. „ Silk Road" (U.S.A).
-Brent Lewis - mistrz gry na bębnach, od 30 lat gra muzykę wielu kultur.(U.S.A)
-Fabien Maman - kompozytor, muzyk, terapeuta, występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, spektakularne osiągnięcia w badaniach nad niszczeniem komórek rakowych za pomocą dźwięku, otwierających nowe perspektywy w leczeniu chorób nowotworowych.
-Dr Jeffrey Thompson - Naukowiec, muzyk, kompozytor i lekarz. Światowy ekspert
w dziedzinie pobudzenia fal mózgowych poprzez wprowadzenie odpowiednich częstotliwości bezpośrednio do ścieżki dźwiękowej. ( U.S.A.)
-Ani WIlliams - harfistka, wokalistka, kompozytorka muzyki terapeutycznej opartej na wzorcach etnicznych, stworzyła serię leczniczą SONGAIA. Udokumentowane osiągnięcia w terapii autyzmu. (U.S.A)
V. PLANOWANE IMPREZY W RAMACH KONGRESU

  1. Największą atrakcją kongresu będzie koncert KITARO. Odbędzie się podczas drugiej części, we wrześniu 2006 w Operze Leśnej w Sopocie.
  2. Otwarcie Kongresu na molo w Sopocie w dniu 22 czerwca 2006. Wydarzenie to będzie stanowić prezentację zaproszonych muzyków i naukowców, gości honorowych.
    Zaproszeni zostali:
    -Rektor Akademii Muzycznej, prof. dr. hab. Bogdan Kułakowski
    -Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Andrzej Ceynowa
    -Rektor Akademii Medycznej w Gdańsku prof. dr n. farm. Roman Kaliszan
    -Prof. dr hab. med. Andrzej Hellman, prorektor ds. nauki Akademii Medycznej w Gdańsku
    -Dyrektor Filharmonii Bałtyckiej prof. Andrzej Perucki
    -Dyrektor Agencji Artystycznej B.AR.T Eugeniusz Terlecki
    -Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni Maciej Korwin
    -Wybitne osobistości reprezentujące terapię dźwiękiem, nauki medyczne i nauki ścisłe z różnych miast i ośrodków w Polsce.
    3.Koncert "Seasonal Harmonizing Concert" zainicjowany i prowadzony przez Fabiena Mamana. Uczestniczyć w nim będą muzycy, którzy przybędą na kongres, oraz członkowie jego grupy warsztatowej z Francji. W projekcie udział muzyków z orkiestry Rajskiego.
    4.Dzień poświęcony dzieciom i edukacji. Możliwości wykorzystania dźwięku i muzyki w nauczaniu, w redukowaniu skutków dysleksji,ADHD, oraz innych dysfunkcji. Dużą rolę odegrają tutaj wystąpienia prof. Dona Campbella związane z jego programem EFEKT MOZARTA
    5.Wykorzystanie muzyki w pracy z osobami niepełnosprawnymi i w opiece paliatywnej. W kongresie wezmą także udział osoby niepełnosprawne jako widzowie podczas koncertów, uczestnicy warsztatów.
  3. Dzień poświęcony zwierzętom. Czerwiec, 2006. Koncert oraz cykl spotkań w dwóch obszarach tematycznych:
    A. Znaczenia zwierząt w terapii, m.in. delfinoterapia, dogoterapia, hippotrerapia.Lecznicze właściwości dźwięków wydawanych przez delfiny, wieloryby, ptaki,oraz inne stworzenia.
    B. Wykorzystanie muzyki do leczenia zwierząt. Są na świecie kliniki dla zwierząt, w których odtwarzana jest łagodna, harmonijna muzyka, co podnosi skuteczność leczenia.
  4. Uroczystość na Westerplatte. Wrzesień 2006. Uczestnicy Kongresu oddadzą hołd ofiarom II Wojny Światowej oraz wszystkich wojen i aktów terroru. Planowany jest krótki koncert okolicznościowy. W kongresie wezmą udział ludzie reprezentujący różne kultury, rasy, religie, poglądy, ale wspólną cechą ich muzyki i pracy jest także głębokie przesłanie pokoju, tolerancji i zrozumienia. Oni sami często biorą udział w różnych przedsięwzięciach na rzecz pokoju, rozumiejąc, że jak na razie świat nadal potrzebuje uświadamiania potrzeby pokoju i należy tę ideę głosić i przypominać zawsze.
    8.Targi medycznej aparatury pomiarowej ,sprzętu muzycznego, sprzętu do sonoterapii i nagrań muzyki leczniczej. Przewidujemy przede wszystkim uczestnictwo sponsorów oraz zaproszonych gości, którzy będą mogli promować swoje produkty. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych,również w zakresie finansowym.

AKTUALNOŚCI:
Media.
W sierpniu i wrześniu udział w programch telewizyjnych.
TV3 Bydgoszcz. Letni Salon Trójki. W programie na żywo udział wzięli także:
Dr n. med. Maciej Słupski,lekarz transplantolog Szpitala im, Jurasza w Bydgoszczy
Mgr Hanna Czech, muzykoterapeuta Kliniki Uniwersyteckiej Bygdoszcz
Ołena Bożemska, dyrektor hospicjum "Nadzieja w Toruniu"
Henryk Zamorski,dyrektor Biura Organizacji Targów i Wystaw Expo - Andre.
Barbara Gołaska, wokalistka, gitarzystka, wykonawczyni romansów i ballad, szczególnie cygańskich i rosyjskich.

DZIAŁALNOŚĆ BIEŻĄCA
1.Dostarczanie do placówek zdrowia i opieki społecznej nagrań muzyki leczniczej tworzonej przez światowe autorytety w dziedzinie terapi muzyką.
Prośby o nagrania
Od pewnego czasu coraz więcej placówek oraz osób indywidualnych zwraca
się do nas z prośbą o nagrania muzyki leczniczej. Są wśród nich
opiekunowie się ludzi chorych na stwardnienie rozsiane, porażenie
mózgowe, autyzm, opiekunowie osób niepełnosprawnych. Proszą o nagrania
muzyki leczniczej, które by wspomogły terapię i złagodziły dolegliwości.
Ostatnio poprosiło nas o takie nagrania kierownictwo szpitala
psychiatrycznego w Częstochowie, podobnie jak o przeprowadzenie
warsztatów dla personelu.
Współpracujemy z hospicjum "Nadzieja" dla dzieci w Toruniu, w ramach
prowadzenia zajęć dla dzieci i ich rodziców oraz zaopatrywania placówki w
nagrania muzyki leczniczej.
Nawiązujemy współpracę także z innymi ośrodkami opieki paliatywnej, m.in.
Domem Sue Ryder w Bydgoszczy.

  1. Organizacja warsztatów i prelekcji na temat możliwości wykorzystania
    muzyki i dźwięku w leczeniu i w nauczaniu.
    "MUZYKA I DŹWIĘK W TERAPII I ROZWIJANIU INTELIGENCJI"
    Tematyka obejmuje m.in.:
  • Naukowe podstawy leczenia wibracjami.Wpływ dźwięku na materię (Lozanov*
    Alfred Tomatis Cymatics prawo rezonansu)
  • Sposoby i możliwości wykorzystania muzyki w terapii i leczeniu
  • Techniki relaksacji, stymulacji mózgu, redukowania stresu
  • Elementy kinezjologii edukacyjnej
  • Wykorzystanie głosu i rytmu w zajęciach terapeutycznych i w uczeniu się
  • „Efekt Mozarta" - wybrane techniki programu prof. Dona Campbella-
  • elementy ćwiczeń głosowych według dr. Jonathana Goldmana.

ZAMIERZENIA
1.Wprowadzić do polskich szpitali niektóre istniejące na zachodzie programy zastępowania uciążliwych dźwięków szpitalnych nagraniami profesjonalnie tworzonej muzyki, prowadzić prace badawcze nad reakcją pacjentów na muzykę w celu optymalnego dobrania i opracowanie terapii dźwiękiem.
2.Wybudować centrum, miejsce, do którego będziemy zapraszać terapeutów z różnych krajów świata, muzyków, organizować spotkania i warsztaty.
3.Zdobywać i poszerzać kwalifikację w zakresie terapii dźwiękiem i muzyką poprzez uczestniczenie w kursach i warsztatach prowadzonych za granicą przez światowe autorytety.
4.Założyć w Polsce szkołę terapii dźwiękiem, która kształciłaby specjalistów wykorzystujących nowoczesny sprzęt do sonoterapii oraz pełniła funkcję placówki naukowo badawczej.

Darowizny zbierane z pomocą  wplacam.ngo.pl

Muzyka odpowiedzią na przemoc
Leczenie rodziny, społeczności, całego świata z choroby, jaką jest przemoc, poprzez wykorzystanie potencjału muzyki.
2000,00 zł
Wynajmę salę na spotkanie, koncert, panel, zakupię sprzęt wystawienniczy
500,00 zł
Zapłacę wynagrodzenie dla panelisty, kupię nagrodę dla autora wyróżnionej pracy
100,00 zł
Zakupię ramy do obrazów, mat. malarskie lub wejście dla 4 osób na spotkanie
Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
rehabilitacja, terapia
usługi medyczne
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej