Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Świebodziński Związek Kresowian Organizacja Pożytku Publicznego

Świebodziński Związek Kresowian Organizacja Pożytku Publicznego
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Adres rejestrowy
Ulica
Kręta 11
Kod pocztowy
66-200
Miejscowość
Świebodzin
Województwo
lubuskie
Powiat
świebodziński
Gmina
Świebodzin
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000009080
REGON
97791074800000
NIP
927-18-01-917
Rok powstania
2001
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Ludzie
Liczba członków
350
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja:

Integrowanie społeczeństwa.
Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Nie zapominając o historii, działanie na rzecz integracji europejskiej, rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, złagodzenia i likwidacji istniejących jeszcze barier narodowościowych, religijnych i kulturowych, utrudniających realizowanie celów statutowych.
Współpraca z innymi organizacjami wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

Prowadzone działania:
Reaktywowano działanie chóru p.n. Kresowe Więzi (25 członków) i przy współudziale młodzieży szkolnej (uzdolnione muzycznie dzieci instruktorki) zaprezentowaliśmy oprócz wielu chóralnych pieśni patriotycznych 2 pieśni żołnierzy AK z rejonu Wasiliszek (w okolicach miejscowości Stare Wasiliszki urodził się Czesław Niemen), a które pozyskaliśmy dzięki nagraniom naszych ekspatriantów z tamtych terenów (obecnie Białoruś), na festiwalach kresowych "Kresowiana w Gorzowie Wlkp", i "Wielkie Bałakanie" w Żarach oraz na IV Zjeździe Mieszkańców Polesia w Białkowie k/Cybinki. W Żarach zdobyliśmy tytuł laureata Burmistza Miasta i wyróżnienie Lubuskiego Kuratora Oświaty (szczegóły i relacje na naszej stronie internetowej).

Spotkania chóru w czwartki o 17.00 Zapraszamy wszystkich chętnych !

Rozpoczęliśmy od jesieni 2011 a w szczególności od marca 2012r. cykl ok. 20 spotkań z młodzieżą szkolną w celu prowadzenia żywych lekcji o historii i kulturze Kresów Wschodnich, połączonych z mini-zgadulami kresowymi, wykorzystując wiedzę i doświadczenie najstarszych Świebodzińskich Kresowian.

Chcemy również zaangażować młode ’Pokolenie Kresowe’ do pracy przy utworzeniu biblioteki wideo w naszych zbiorach, złożonej z autentycznych nagrań kamerą, opowieści najstarszych, zasłużonych w rozwijaniu gospodarki i szerzeniu kultury kresowej na
Ziemi Świebodzińskiej, kresowian.Otrzymaliśmy od sponsora pana Mieczysława Borkowskiego kamerę filmową Sony.Wykonaliśmy nią juz kilka nagrań seniorow z terenu naszego powiatu.

Założono neostradę w Domu Kresowym, platformę cyfrową TV, a komputer otrzymaliśmy już w użytkowanie od Starostwa.
od 26 lutego 2012r. utworzyliśmy własną stronę internetową: www.swiebodzinskizwiazekkresowian.pl. Dostępni jesteśmy też na Facebooku, pod nazwą: Świebodziński Związek Kresowian Organizacja Pożytku Publicznego .

Wyspoinowaliśmy wykruszoną zaprawę w cegłach i ociepliliśmy, już najdłużsżą zachodnią ścianę domu kresowego(ok 100 metrów kwadratowych za pieniądze przyznane przez Radę Miasta, poazostała do wykonania opaska betonowa, na którą zgodę warunkową dała właścicielka sąsiedniej posesji-prace wykonamy wiosną. Za własne pieniądze ociepliliśmy krótką ściane południową, za zgodą sąsiada. Planujemy w przyszłym roku ocieplić, o ile Rada Miasta dofinansuje, dach domu kresowego styropapą.Pozwoli to zmniejszyć koszt energii cieplnej i częstsze używanie domu kresowego zimą. Wyłożyliśmy za pieniądze z kwesty ubiegłorocznej i częściowo kwesty 2012r. płytami granitowymi całe wnętrze Pomnika Nekropolii Kresowych, co wszyscy mieszkańcy mogli oglądać i oceniać od 31 10.12r. do 4 11.12r. W okresie tym kwestowaliśmy (wynik kwesty to 6.500 zł) na opłacenie rachunków za specjalistów pomagających nam w tym przedsięwzięciu oraz na przyszłą nfrastrukturę pomnika (głównie jego oświetlenie), a ewentualną nadwyżkę zużyjemy na wykonanie sztandaru naszego Związku. Przeredagowany został też podczas dwóch Walnych Zgromadzeń 17 maja i 20 grudnia 2012r. Statut Związku dający większa autonomię kołom terenowym. do wglądu w zakładce aktualności na naszej stronie internetowej j.w. Po zarejestrowaniu w KRS podamy go w zakładce Statut. Powołany został zespół do opracowania wstepnych założeń plastycznych i wykonastwa sztandaru-najbliższe otwarte spotkanie zespołu 19 lutego o godz 17, dalej co 2 tygodnie.
Planujemy dalszą współpracę z młodzieżą szkolną i obchody 70 rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu, poprzez zorganizowanie w powiecie konkursów poezji i pieśni kresowej i wspólny udział zwycięzców w festiwalach pieśni kresowej w Gorzowie ( XXI Kresoviana) i w Żarach ( 15 festiwal polszczyzny Wielkie Bałakanie) oraz w III Poleskich Żniwach w Białkowie koło Cybinki. Oczekujemy na rozstrzygnięcie ofert na zadania publiczne, które złozyliśmy w Gminie Świebodzin, Zbąszynek i Lubrza
oraz w Starostwie Powiatu Świebodzińjskiego. Obecnie prowadzimy w mieście szeroką akcje komitetu Obywatelskiego
Kresowian, o ustanowienie przez nasz Sejm Dnia 11 lipca, Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.
Nawiązaliśmy też ciekawą współpracęze Stowarzyszeniem na Rzecz Edukacji Pomost w Świebodzinie, które zaowocowało już warsztatami kresowej piosenki regionalnej we wspólpracy z UTW i kołem sybiraków. W planie mamy dalsze wspólne działania.
Szczegóły całorocznej bogatej działalności niedługo zamieścimy w rocznym sprawozdaniu, a teraz zainteresowanych
zapraszamy na stronę : www.swiebodzinskizwiazekkresowian.pl

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
literatura, czasopisma
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
edukacja kulturalna
działalność na rzecz integracji europejskiej
Odbiorcy działań

Zarząd

Mirosław Algierski, prezes
Grzegorz Tomys, wiceprezes
Marian Zajączkowski, skarbnik
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej