Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Stowarzyszenie dla Dzieci Niepełnosprawnych "Promyk"

Stowarzyszenie dla Dzieci Niepełnosprawnych "Promyk"
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
535 145 010
Adres rejestrowy
Możliwość wizyt osobistych
Tak
Dni i godziny pracy
pon. - pt. 10.00 - 18.00
Ulica
Zwycięstwa 75
Kod pocztowy
32-600
Miejscowość
Oświęcim
Województwo
małopolskie
Powiat
oświęcimski
Gmina
Oświęcim
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Tak
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000169839
REGON
35674725200000
NIP
5492165464
Rok powstania
2003
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Ludzie
Liczba członków
96
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Zdjęcie

Podróż Kolejką Bieszczadzką

Autor/źródło: Katarzyna Sopala
Zdjęcie

Odwiedzamy Farmę Strusi

Autor/źródło: Katarzyna Sopala
Zdjęcie

Nasi podopieczni

Autor/źródło: Katarzyna Sopala
Miniatura zdjęcie 1
Miniatura zdjęcie 2
Miniatura zdjęcie 3
Czekamy na kontakt :)

535 145 010

poniedziałek - piatek 10.00 - 18.00

Misją Stowarzyszenia jest uzyskanie trwałej poprawy stanu zdrowia podopiecznych, ich integracja społeczna oraz zapewnienie wychowankom startu w dorosłe życie.

Celem działania Stowarzyszenia "Promyk" jest zapewnienie warunków do realizacji programów rozwojowych dzieci niepełnosprawnych poprzez wielokierunkową stymulację wszystkich sfer rozwojowych, nauczanie, wychowanie i usprawnianie dzieci zgodnie z najnowszą wiedzą w zakresie pedagogiki i psychologii, socjologii, rehabilitacji i wszystkich typu oddziaływań terapeutycznych.
Celem działania naszego stowarzyszenia jest także aktywizacja życiowa osób niepełnosprawnych, pomoc osobom niepełnosprawnym w warunkach kryzysowych. Działamy na rzecz poprawy jakości życia rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, a także poprawy funkcjonowania rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym poprzez wsparcie psychologiczne. Przeciwdziałamy stygmatyzacji osób niepełnosprawnych, przekazujemy informacje o pomocy państwa i samorządów dla osób niepełnosprawnych.
Naszym celem jest także integracja 96 rodziców i ich dzieci we wspólnym działaniu na rzecz utrzymania i prawidłowego funkcjonowania Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Oświęcimiu.

W ciągu ostatnich kilku lat, dzięki środkom pozyskanym z Miasta Oświęcim i PFRON, liczba naszych podopiecznych korzystających z rehabilitacji, terapii zajęciowej, wycieczek zwiększyła się do ponad 80 niepełnosprawnych osób. Dzięki środkom pozyskanym z Miasta Oświęcim oraz PFRON udało się nam realizować rehabilitację zdrowotną i społeczną bez zbędnej przerwy od początku stycznia 2009 r. Pierwszą imprezą integracyjną zorganizowaliśmy w naszej placówce z okazji Dnia Babci. Po występach dzieci, wszyscy zostali poczęstowani słodyczami. 22 stycznia zorganizowaliśmy w Ośrodku dyskotekę połączoną z zabawami karnawałowymi.
Pierwszą wycieczkę zorganizowaliśmy do Korbielowa w trakcie ferii zimowych w lutym 2009 r. Główną atrakcją był przejazd po tej letniskowej wsi wynajętymi powozami. Z okazji Walentynek zorganizowaliśmy zabawę połączoną z prezentacją kartek wykonanych przez dzieci. W tłusty czwartek wszystkie dzieci zostały poczęstowane paczkami zakupionymi ze środków stowarzyszenia. W trakcie ferii zimowych nasi podopieczni 3 razy byli w kinie na pokazach filmowych. Drugi wyjazd integracyjno - krajoznawczy zorganizowaliśmy do Żabnicy w dniach 8-10 maja br. Pierwszego dnia wyjechaliśmy PKL na ŻAR. Następnie zwiedziliśmy elektrownię znajdującą się we wnętrzu góry. Po południu zakwaterowaliśmy się w pensjonacie „Skalny”. Wieczorem zorganizowaliśmy dla dzieci zabawę przy ognisku. Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Szczyrku, gdzie wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne. Do Ośrodka wróciliśmy przez Wisłę - Czarne, gdzie zwiedziliśmy zaporę, Koniaków, Istebną. W 2009 roku w naszym ośrodku prowadzone były warsztaty teatralne w ich rezultacie w maju dzieci wystąpiły przed mami z okazji „Dnia Matki”. Wszystkie mamy dostały kartki z życzeniami od swoich dzieci, następnie wszyscy spożyli pieczone kiełbaski i kaszankę przy wspólnym stole. Z okazji Dnia Dziecka zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu na święto szkoły. Nasi podopieczni wystąpili z krótkim programem artystycznym oraz zostali poczęstowani słodyczami. W trakcie imprezy prowadzona była aukcja prac plastycznych z której dochód przeznaczono na zaspokojenie potrzeb niepełnosprawnych dzieci. Po powrocie do ośrodka kolejne dzieci otrzymały poduszeczki wykonane przez Panie z Grupy „Osnowa” zorganizowano też dla nich słodki poczęstunek oraz poczęstowano pieczonymi kiełbaskami i kaszanką.

Trzecia wycieczka odbyła się 3 czerwca 2009 roku do Parku Dinozaurów w Zatorze. Po zapoznaniu się z eksponatami oraz zwiedzeniu muzeum niepełnosprawne dzieci skorzystały z atrakcji takich jak pociągi, karuzele oraz zjeżdżalnie. W wycieczce wzięli udział wolontariusze ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, którzy w ciągu tygodnia w trakcie 3 imprez zebrali łącznie 2 418,00 PLN na rzecz niepełnosprawnych dzieci.

5 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Największa jest miłość” na scenie wystąpili aktorzy uczniowie Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Oświęcimiu. W holu OCK sprzedawano prace wykonane przez niepełnosprawne dzieci oraz wolontariuszy.

7 czerwca w Kościele św. Maksymiliana Kolbego po Mszy Św. odbył się koncert charytatywny zespołu Concentus” zebrane środki na w/w imprezach zostały wpłacone na konto stowarzyszenia i posłużą na sfinansowanie wycieczek i innych bezpośrednich potrzeb naszych podopiecznych.

12 czerwca 2009 roku grupa niepełnosprawnych dzieci wraz z rodzicami wyjechała na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny do Jastarni nad Bałtykiem, stowarzyszenie zorganizowało oraz sfinansowało transfer tej grupy do i z Dworca PKP Kraków pod ośrodek.

23 czerwca nasi podopieczni obejrzeli w OCK przedstawienie „Wędrujący pasterz” przygotowane przez DPS połączone z wernisażem prac.

Pierwsza wakacyjna wycieczka odbyła się 15 lipca. Niepełnosprawne dzieci z zainteresowaniem zwiedziły Park miniatur w Inwałdzie, w którym zapoznały się z najciekawszymi budowlami świata, Europy i Polski ( między innymi z miniaturami: Watykanu, Muru Chińskiego, Białego Domu, Wawelu, Wieży Eiffla.)

Po południu tego samego dnia pojechaliśmy do Rzyków - Praciaków, gdzie w zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym nasi podopieczni spędzili z radością 5 godzin w basenie. Ponieważ temperatura tego dnia przekraczała 30 stopni, basen był miłą ochłodą. Na obiad podaliśmy dzieciom pieczone kiełbaski oraz kaszankę.

W lipcu 2009 roku niepełnosprawne dzieci były nieodpłatnie 2 razy na miejskim basenie, także jeden raz były w kinie.

Drugą wakacyjną wycieczkę zorganizowaliśmy w końcu lipca do Ustronia i Brennej. Ustroniu niepełnosprawni podopieczni skorzystali z parku x-extreme na Równicy oraz odwiedziły schronisko na tej górze. W Brennej odpoczywaliśmy nad brzegiem rzeki, dzieci skorzystały z parku rozrywki znajdującego się w centrum tej letniskowej wsi.

Trzecią wakacyjną wycieczkę zorganizowaliśmy w sierpniu do Rabki, gdzie niepełnosprawne dzieci zwiedziły muzeum kolejnictwa, muzeum Orkana, park zdrojowy z nową tężnią oraz Rabkoland.

Na zakończenie wakacji od 26-28 sierpnia pojechaliśmy z naszymi podopiecznymi na
trzy dni w Pieniny. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy zaporę i zamek w Niedzicy, niepełnosprawne dzieci skorzystały także z godzinnego rejsu po jeziorze Czorsztyńskim, wieczorem po zakwaterowaniu w pensjonacie w Czorsztynie zorganizowaliśmy dla dzieci zabawę przy ognisku połączoną z pieczeniem kiełbasek. 28 sierpnia nasi podopieczni wzięli udział w Pikniku Organizacji Pozarządowych odbywającym się pod Oświęcimskim Centrum Kultury. Zaprezentowaliśmy tam krótki program artystyczny oraz prace plastyczne wykonane przez naszych podopiecznych.

W sierpniu nasza placówka została dokładnie posprzątana, zakupiliśmy także nowe wykładziny do ośrodka ze środków 1%. W rezultacie 1 września powitaliśmy powracające z wakacji dzieci w odświeżonym ośrodku. Na powitanie dzieci w trakcie zajęć kulinarnych przygotowały sobie kotlety. Po wakacjach zajęcia kulinarne organizowane były średnio 2 razy w tygodniu.

31 października z okazji Halloween zorganizowaliśmy dla dzieci zabawę zakończoną słodkim poczęstunkiem. W trakcie tej zabawy nasi podopieczni mieli pomalowane twarze oraz przywdziali specjalne przebrania.

18 listopada zorganizowaliśmy wspólnie z PCPR w Oświęcimiu szkolenie dla rodziców pod nazwą „Człowiek - najlepsza inwestycja” w ramach projektu systemowego w zakresie rozwoju i upowszechniania aktywnej integracji.

27 listopada w naszej placówce zorganizowaliśmy tradycyjną zabawę andrzejkową połączoną z laniem wosku zakończoną tradycyjnym słodkim poczęstunkiem.

4 grudnia w gościnnych murach MDSM w Oświęcimiu odbyło się uroczyste otwarcie prac plastycznych naszych podopiecznych. W części artystycznej dzieci obejrzały przedstawienie „Mały Książe” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Następnie wszyscy nasi podopieczni dostali tekturowe serca. Na zakończenie pan dyrektor Leszek Szuster zaprosił wszystkich uczestników tego wydarzenia na słodki poczęstunek.

7 grudnia do naszej placówki przybył sam św. Mikołaj. Towarzyszył mu anioł (pan Marian Makoś w przebraniu ze skrzydłami). Dzieci wystąpiły z programem artystycznym, następnie wszyscy podopieczni otrzymali paczki ze słodyczami. Po występach poczęstowaliśmy dodatkowo dzieci pizzą.

9 grudnia nasi podopieczni wzięli udział w Oświęcimskiej Gali Wolontariatu zorganizowanej w OCK w imprezie wziął udział Pan Prezydent Janusz Marszałek oraz Starosta Oświęcimski Józef Kała. W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej zasiedli wolontariusze, nauczyciele oraz beneficjenci w tym niepełnosprawne dzieci. Impreza rozpoczęła się prezentacją dorobku oświęcimskich wolontariuszy, relacją z wyprawy humanitarnej do Kazachstanu. Następnie Gospodarz Miasta podziękował zebranym za pracę i serce oraz wraz ze Starostą wręczyli nagrody najbardziej aktywnym wolontariuszom. Po części artystycznej impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem. 22 grudnia do naszej placówki przybył gospodarz miasta Prezydent Janusz Marszałek. W trakcie wieczoru Wigilijnego nasi podopieczni wystąpili z jasełkami, a w tracie wieczerzy Wigilijnej wszyscy zebrani łamali się opłatkiem oraz składali sobie życzenia. Przybyły z tej okazji ksiądz wyspowiadał chętnych podopiecznych, panie z Akcji Katolickiej zaprosiły nas do udziału w spotkaniu opłatkowym. Catering na tym spotkaniu sfinansowaliśmy ze środków Unii Europejskiej.

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Organizacja nie prowadzi działalności odpłatnej.

Obszary działań i ich odbiorcy

Zarząd

Katarzyna Sopala, Koordynator
Beata Kmiecik , Prezes
Danuta Bruzda, Wiceprezes
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
71 1240 4155 1111 0010 4904 1218
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej