Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Stowarzyszenie "Człowiek w Potrzebie - Wolontariat Gorzowski"

Stowarzyszenie "Człowiek w Potrzebie - Wolontariat Gorzowski"
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
95 725 87 76
Adres rejestrowy
Ulica
Walczaka 42
Kod pocztowy
66-400
Miejscowość
Gorzów Wielkopolski
Województwo
lubuskie
Powiat
Gorzów Wielkopolski
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000156843
REGON
21126661900000
NIP
599-28-16-930
Rok powstania
2003
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Ludzie
Liczba członków
45
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja:
Główne cele to promocja wolontariatu, szukanie możliwości pracy, organizacja szkoleń, organizacja pomocy domowej, rozwój wolontariatu osób niepełnosprawnych, aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

Prowadzone działania:
Organizacja zajmuje się pomaganiem dorosłym osobom niepełnosprawnym, przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną. Swoje zadania realizuje w formach instytucjonalnych - Środowiskowe Domy Samopomocy i Warsztaty Terapii Zajęciowej; mieszkania chronione, w których samodzielności uczy się 10 osób z niepełnosprawnością, jak również w otwartej przestrzeni społecznej.
Ważne jest to, że działania aktywizacyjne podejmowane są w rzeczywistości realnej, a nie laboratoryjnej. Wolontariat to działanie samych osób niepełnosprawnych mających pomagać innym potrzebującym pomocy. Niepełnosprawni wolontariusze systematycznie przez całe lata pomagają osobom starszym w czynnościach życia codziennego, sprzątaniu, paleniu w piecu, robieniu zakupów, podstawowej pielęgnacji. Wolontariusze współpracują z Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie w pomaganiu seniorom szczególnie potrzebujących pomocy w miejscu zamieszkania. Wolontariusze włączają się też w akcje społeczne - zbiórka na hospicjum, na Schronisko Brata Alberta, zbiórki na leczenie.
Także przygotowanie do pracy to rzeczywiste działanie w konkretnej instytucji. Takim treningiem jest pomoc w sprzątaniu pomieszczeń Uniwersytetu III Wieku w Gorzowie. Od roku 2015 rozwijane jest działanie aktywizacyjne w ramach współpracy z Zespołem Szkół Gastronomicznych w Gorzowie, polegające na wspólnym prowadzeniu kawiarni "Studio Kulinarne Gastronomika" przy Wełnianym Rynku w Gorzowie. Kawiarnia działa jak normalna firma, praktyki odbywają tu uczniowie Gastronomika. Niepełnosprawni podopieczni Stowarzyszenia mają tu swoje dyżury, uczą się pracy w kuchni i kawiarni, w realnych warunkach z innymi ludźmi, poza placówką, uczą się kontaktu z klientami i radzenia sobie z presją zamówień i czasu.
Rozwinięciem działań kawiarni jest prowadzenie zabytkowego tramwaju jako punktu informacyjnego miasta. Tramwaj jest prowadzony również z Gastronomikiem. Celem jest przybliżanie mieszkańcom Gorzowa twórców działających w mieście. Tramwaj jest taką galerią, w której można pokazać swoje prace i zaprezentować samego siebie. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne, w realizację którego włączają się osoby z niepełnosprawnością. Tramwaj to także miejsce prezentacji twórczości samych osób niepełnosprawnych - wytwarzane w ramach terapii prace można pokazać mieszkańcom, którzy mogą je nabywać. Nie jest to sprzedaż, ale działanie oparte na zaufaniu społecznym. Przy tramwaju prowadzona jest zbiórka publiczna, której celem jest pomoc w sfinansowaniu mieszkań aktywnego i samodzielnego życia dla osób niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie opiekuje się także cmentarzem żydowskim w Gorzowie tworząc w ten sposób miejsce do uczenia aktywności niepełnosprawnych oraz otwierając dla nich kolejne przestrzenie obecności w społeczności miasta.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
pośrednictwo wolontariatu dla organizacji pozarządowych
pomoc w samozatrudnieniu
pośrednictwo pracy
doradztwo zawodowe
integracja, reintegracja, aktywizacja zawodowa
szkolenia, kursy, podnoszenie kwalifikacji
Odbiorcy działań

Zarząd

Monika Mielec, sekretarz
Ewa Niedzielska, skarbnik
Wiesław Antosz, przewodniczący
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej