Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Fundacja Nowoczesna Polska
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 621 30 17
Adres rejestrowy
Ulica
Marszałkowska 84/92 lok. 125
Kod pocztowy
00-514
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Śródmieście
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000070056
REGON
01742386500000
NIP
952-18-77-087
Rok powstania
2001
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Wesprzyj działalność Nowoczesnej Polski

Przekaż 1% podatku na nasze działania

Wolność słowa i komunikacji potrzebują ciągłej ochrony - szczególnie w mediach cyfrowych. W Fundacji Nowoczesna Polska wierzymy, że jedynie wolna kultura warta jest naszego zaangażowania i wsparcia, powszechne prawo do korzystania z informacji stanowi fundament demokracji, a domena publiczna powinna być zasadą, od której monopole informacyjne stanowią tylko wyjątek. Dlatego tworzymy narzędzia dostępu do wolnych dóbr kultury, budujemy programy edukacji medialnej oraz walczymy o prawo do uczestnictwa w kulturze.

WOLNE ZASOBY

Prowadzimy najpopularniejszą w Polsce darmową bibliotekę cyfrową wolnelektury.pl, z której korzysta już prawie 6 milionów użytkowników rocznie. Jest w niej ponad 5500 utworów literackich z domeny publicznej oraz na wolnej licencji, także w formie audiobooków oraz w formacie DAISY (dla osób niewidomych lub niedowidzących). Tworzymy innowacyjne narzędzia techniczne do digitalizacji i udostępniania tekstów literackich w różnych formatach: XML, HTML, PDF, MOBI, EPUB, FB2, a także za pomocą aplikacji mobilnych, katalogu OPDS, protokołu OAI-PMH i otwartego API. Opracowaliśmy platformę redakcyjną do tworzenia otwartych materiałów edukacyjnych. Wszystkie narzędzia udostępniamy jako wolne oprogramowanie na warunkach licencji GNU AGPL.

EDUKACJA MEDIALNA

Umiejętności wyszukiwania i krytycznej oceny informacji, a także zdolności bezpiecznego i kreatywnego korzystania z mediów odgrywają kluczową rolę w budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Naszym celem jest kształcenie świadomych użytkowników mediów. We współpracy z ekspertami opracowaliśmy „Katalog kompetencji medialnych i informacyjnych” zaakceptowany przez polski komitet UNESCO jako wkład w międzynarodowy program Informacja dla Wszystkich (IFAP). Na jego podstawie tworzymy materiały edukacyjne publikowane w serwisie edukacjamedialna.edu.pl, a także pomagamy wdrażać programy edukacji medialnej w szkołach i instytucjach kultury.

PRAWO KULTURY

Pomagamy zrozumieć prawo autorskie i zasady stosowania wolnych licencji. Uruchomiliśmy serwis informacyjny prawokultury.pl, publikujemy teksty kluczowe dla debaty o prawie autorskim i świadczymy bezpłatne porady prawno-autorskie. Prowadzimy szkolenia dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz środowisk artystycznych i akademickich. Organizując cykliczną konferencję Copy­Camp (copycamp.pl), umożliwiamy przedstawienie różnych punktów widzenia dotyczących problematyki prawa autorskiego, a poprzez kampanię społeczną staramy się poszerzyć świadomość praw i wolności, jakie daje obywatelom i obywatelkom obowiązująca w Polsce ustawa o prawie autorskim.

Reklama

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja prowadzi działalność gospodarczą / jest wpisana do rejestru przedsiębiorców.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
literatura, czasopisma
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą
pomoc Polonii i Polakom za granicą
Odbiorcy działań

Zarząd

Jarosław Lipszyc, prezes zarządu
Paulina Choromańska, wiceprezeska zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
75 1090 2851 0000 0001 4324 3317
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej