Instrukcja, terminy – wszystkie niezbędne informacje do złożenia sprawozdania Poradnik o sprawozdaniu finansowym za rok 2022. Sprawdź
WOLNE LEKTURY
Prowadzimy najpopularniejszą w Polsce darmową bibliotekę cyfrową wolnelektury.pl, z której korzysta już ponad 8 milionów unikatowych użytkowników rocznie - przede wszystkim dzieci i młodzież. Dzięki Wolnym Lekturom wszystkie dzieci w Polsce mają darmowy i łatwy dostęp do ważnych i ciekawych książek, mogą się rozwijać i osiągać sukces w szkole niezależnie od zamożności rodziców, czy dostępu do kultury w ich miejscowości. Codziennie po książki zagląda do nas ponad 15 tys. młodych czytelniczek i czytelników
W naszym katalogu znajduje się większość lektur szkolnych dla wszystkich poziomów edukacyjnych. Jest w niej ponad 6000 utworów literackich z domeny publicznej oraz na wolnej licencji do czytania online lub pobrania - całkowicie za darmo. Nie wymagamy rejestracji, nie wyświetlamy dzieciom reklam.
Mamy także ponad 1000 audiobooków, które są niezbędną pomocą dla dzieci i młodzieży z dysleksją czy innymi dysfunkcjami czytania, w tym kilkaset w formacie DAISY i Epub 3 MO dla uczniów niewidomych lub niedowidzących.
Przygotowujemy nowe tłumaczenia lektur i publikujemy je na wolnej licencji. W ostatnich latach dzięki 1% i darowiznom od czytelników przygotowaliśmy dla dzieciaków nowe przekłady następujących lektur szkolnych: „Kopciuszek", „Doktor Dolittle i jego zwierzęta", „Bajka o rybaku i rybce". Coś dla siebie znajdą również dorośli czytelnicy - polecamy najnowsze tłumaczenie „Inwazji jaszczurów" Karela Čapka. A już niebawem opublikujemy „Rok 1984” Orwella w najnowszym tłumaczeniu Julii Fiedorczuk.
Promujemy też polską poezję współczesną i zachęcamy do tworzenia literatury, prowadząc darmową otwartą szkołę poezji i prozy. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na naszą stronę.
Tworzymy innowacyjne narzędzia techniczne do digitalizacji i udostępniania tekstów literackich w różnych formatach: XML, HTML, PDF, MOBI, EPUB, FB2, a także za pomocą aplikacji mobilnych, katalogu OPDS, protokołu OAI-PMH i otwartego API. Opracowaliśmy platformę redakcyjną do tworzenia otwartych materiałów edukacyjnych. Wszystkie narzędzia udostępniamy jako wolne oprogramowanie na warunkach licencji GNU AGPL.
Wolność słowa i komunikacji potrzebują ciągłej ochrony - szczególnie w mediach cyfrowych. W fundacji Wolne Lektury wierzymy, że właśnie wolna kultura warta jest naszego zaangażowania i wsparcia, powszechne prawo do korzystania z informacji stanowi fundament demokracji, a domena publiczna powinna być zasadą, od której monopole informacyjne stanowią tylko wyjątek. Dlatego tworzymy narzędzia dostępu do wolnych dóbr kultury, budujemy programy edukacji medialnej oraz walczymy o prawo do uczestnictwa w kulturze. Zajrzyj na naszą stronę, by dowiedzieć się więcej.
Dorzuć się do Wolnych Lektur, aby wszystkie dzieciaki miały swoje książki!
Treści związane z organizacją na ngo.pl
Działalność gospodarcza i odpłatna
Organizacja prowadzi działalność gospodarczą / jest wpisana do rejestru przedsiębiorców.