Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Instrukcja, terminy – wszystkie niezbędne informacje do złożenia sprawozdania Poradnik o sprawozdaniu finansowym za rok 2022. Sprawdź

Wolne Lektury
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 621 30 17
Adres rejestrowy
Ulica
Marszałkowska 84/92 lok. 125
Kod pocztowy
00-514
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Śródmieście
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000070056
REGON
01742386500000
NIP
9521877087
Rok powstania
2001
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
O krasnoludkach i sierotce Marysi

O krasnoludkach i sierotce Marysi

Sklepy cynamonowe

Sklepy cynamonowe

Małe kobietki

Małe kobietki

Pan Tadeusz

Pan Tadeusz

Beczka Amontilada

Beczka Amontilada

Miniatura O krasnoludkach i sierotce Marysi
Miniatura Sklepy cynamonowe
Miniatura Małe kobietki
Miniatura Pan Tadeusz
Miniatura Beczka Amontilada

DARMOWE KSIĄŻKI DLA DZIECIAKÓW

Przekaż 1,5% podatku, wpisz KRS 00000 70056

WOLNE LEKTURY

Prowadzimy najpopularniejszą w Polsce darmową bibliotekę cyfrową wolnelektury.pl, z której korzysta już ponad 8 milionów unikatowych użytkowników rocznie - przede wszystkim dzieci i młodzież. Dzięki Wolnym Lekturom wszystkie dzieci w Polsce mają darmowy i łatwy dostęp do ważnych i ciekawych książek, mogą się rozwijać i osiągać sukces w szkole niezależnie od zamożności rodziców, czy dostępu do kultury w ich miejscowości. Codziennie po książki zagląda do nas ponad 15 tys. młodych czytelniczek i czytelników

W naszym katalogu znajduje się większość lektur szkolnych dla wszystkich poziomów edukacyjnych.  Jest w niej ponad 6000 utworów literackich z domeny publicznej oraz na wolnej licencji do czytania online lub pobrania - całkowicie za darmo. Nie wymagamy rejestracji, nie wyświetlamy dzieciom reklam. 

Mamy także ponad 1000 audiobooków, które są niezbędną pomocą dla dzieci i młodzieży z dysleksją czy innymi dysfunkcjami czytania, w tym kilkaset w formacie DAISY i Epub 3 MO dla uczniów niewidomych lub niedowidzących. 

Przygotowujemy nowe tłumaczenia lektur i publikujemy je na wolnej licencji. W ostatnich latach dzięki 1% i darowiznom od czytelników przygotowaliśmy dla dzieciaków nowe przekłady następujących lektur szkolnych: „Kopciuszek", „Doktor Dolittle i jego zwierzęta", „Bajka o rybaku i rybce". Coś dla siebie znajdą również dorośli czytelnicy - polecamy najnowsze tłumaczenie „Inwazji jaszczurów" Karela Čapka. A już niebawem opublikujemy „Rok 1984” Orwella w najnowszym tłumaczeniu Julii Fiedorczuk.

Promujemy też polską poezję współczesną i zachęcamy do tworzenia literatury, prowadząc darmową otwartą szkołę poezji i prozy. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na naszą stronę.

Tworzymy innowacyjne narzędzia techniczne do digitalizacji i udostępniania tekstów literackich w różnych formatach: XML, HTML, PDF, MOBI, EPUB, FB2, a także za pomocą aplikacji mobilnych, katalogu OPDS, protokołu OAI-PMH i otwartego API. Opracowaliśmy platformę redakcyjną do tworzenia otwartych materiałów edukacyjnych. Wszystkie narzędzia udostępniamy jako wolne oprogramowanie na warunkach licencji GNU AGPL.

Wolność słowa i komunikacji potrzebują ciągłej ochrony - szczególnie w mediach cyfrowych. W fundacji Wolne Lektury wierzymy, że właśnie wolna kultura warta jest naszego zaangażowania i wsparcia, powszechne prawo do korzystania z informacji stanowi fundament demokracji, a domena publiczna powinna być zasadą, od której monopole informacyjne stanowią tylko wyjątek. Dlatego tworzymy narzędzia dostępu do wolnych dóbr kultury, budujemy programy edukacji medialnej oraz walczymy o prawo do uczestnictwa w kulturze. Zajrzyj na naszą stronę, by dowiedzieć się więcej.


Dorzuć się do Wolnych Lektur, aby wszystkie dzieciaki miały swoje książki!

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
14.02.2018
Katalog materiałów edukacyjnych to bank ogólnodostępnych zasobów edukacyjnych z zakresu bezpiecznego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz cyberbezpieczeństwa. Fundacja Nowoczesna Polska zebrała już ponad 130 ogólnodostępnych zasobów edukacyjnych!
Publicystyka
29.07.2022
W związku z implementacją europejskich dyrektyw dotyczących prawa autorskiego oraz jednolitego rynku cyfrowego do polskiego prawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konsultacje projektu zmian Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Fundacja Nowoczesna Polska, prowadząca najpopularniejszą bibliotekę cyfrową „Wolne Lektury”, w swojej opinii przekazanej MKiDN zwraca uwagę na trzy istotne problemy związane z tą propozycją.
Publicystyka
23.05.2006
W środę, 24 maja 2006, w godzinach 8.00-13.30 w Szkole Głównej Handlowej odbędzie się konferencja "Sprawiedliwy Handel a Afryka". Podczas tego wydarzenia będzie można po raz pierwszy oficjalnie zakupić produkty Sprawiedliwego Handlu (ok. 40 pozycji), dystrybuowane przez Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My". Wszystkie oferowane produkty mają certyfikaty Sprawiedliwego Handlu oraz produkcji ekologicznej.

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja prowadzi działalność gospodarczą / jest wpisana do rejestru przedsiębiorców.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
teatr
literatura, czasopisma
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
edukacja dzieci i młodzieży
działalność wychowawcza i formacyjna dzieci i młodzieży
prowadzenie zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży, kół zainteresowań
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą
pomoc Polonii i Polakom za granicą
Odbiorcy działań

Zarząd

Jarosław Lipszyc, prezes zarządu
Paulina Choromańska, wiceprezeska zarządu
Reklama

Darowizny zbierane z pomocą innych portali

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
75109028510000000143243317
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej