Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >
Do najważniejszych zadań Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Lublińcu należy:
- upowszechnienie wiedzy na temat Konwencji o Prawach Dziecka poprzez prelekcje i publikacje
- interweniowanie w kryzysowych sytuacjach dziecka
- prowadzenie działalności kontrolnej i profilaktycznej
- monitorowanie przestrzegania praw dziecka hospitalizowanego
- przygotowanie dzieci i młodzieży do działalności na rzecz ochrony praw człowieka
- udzielanie w wyjątkowych sytuacjach pomocy materialnej dla dzieci i młodzieży
- organizowanie imprez i kolonii dla dzieci
- prowadzenie terapii dla dzieci i młodzieży.
Prowadzone działania:
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lublińcu był organizatorem kilku edycji Młodzieżowej Wszechnicy Praw Obywatelskich, przygotowanej dla młodzieży szkół średnich w ramach Programu Edukacji Prawnej.
Przedsięwzięcie było unikatowe w skali kraju, ponieważ w Projekcie uczestniczyła młodzież z terenu aż trzech powiatów: lublinieckiego, oleskiego oraz tarnogórskiego.
Wszechnica kierowania była dla klas przedmaturalnych, liceów oraz techników. Głównym celem projektu były działania podnoszące świadomość oraz kulturę młodzieży w korzystaniu z instrumentów prawnych oraz umiejętności dochodzenia swoich praw. Projekty finansowane były przez Fundację St. Batorego i FIO.
W 2007 roku realizowaliśmy jeszcze dwa inne projekty, a mianowicie: Cykl szkoleń z I Pomocy i Ratownictwa Przedmedycznego. Projekt realizowany był na terenie lublinieckich Gimnazjów i miał na celu przeszkolenie młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Drugi projekt to - Terapia dla dzieci i młodzieży ze specyficznymi problemami w nauce. Projekt miał swoją kontynuację w 2008 roku i skierowany był do dzieci i młodzieży, która boryka się z nadpobudliwością psychoruchową bądź innymi dysfunkcjami uniemożliwiającymi niejednokrotnie prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie społecznej. Realizacja projektów możliwa była dzięki wsparciu finansowemu przez Burmistrza Miasta Lublińca. Poza tym organizujemy dla dzieci olimpiady szachowe, zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz grupy wsparcia dla rodziców.
W 2009 realizowane były dwa projekty: "Program terapii dla dzieci i młodzieży ze specyficznymi trudnościami w nauce" oraz "Młodzieżowa Wszechnica Praw Obywatelskich - program edukacji prawnej". W następnych latach skupialiśmy się na prowadzeniu działalności interwencyjnej, utworzyliśmy też Ośrodek Mediacji, w którym pracuje trzech wykwalifikowanych mediatorów. Mediacje prowadzone są w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych. Od trzech lat realizujemy też duże przedsięwzięcie skierowane do rodzin a w szczególności dzieci potrzebujących profesjonalnego wsparcia. Tytuł Projektu: „ Silna rodzina – szczęśliwe dzieci.” Głównym celem naszego projektu było zwiększenie dostępu do bezpłatnej, interdyscyplinarnej pomocy dla rodzin z terenu miasta Lublińca, mających trudności w wypełnianiu zadań wychowawczych wobec dzieci; będących w silnym konflikcie; rozstaniu lub doświadczających trudności we współpracy rodzicielskiej po rozstaniu. Zapewnienie bezpłatnej pomocy specjalisty podczas dyżurów i konsultacji oraz zapewnienie bezpłatnej porady prawnej z zakresu prawa rodzinnego.W oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów zakładaliśmy że projekt wpłynie w sposób trwały, pozytywny i skuteczny na kondycję psychiczną i funkcjonowanie interpersonalne adresatów, pomoże w wyjściu z kryzysu. Rezultaty jakie zakładaliśmy to: poprawa umiejętności wychowawczych, obniżenie siły konfliktu między rodzicami, wzrost świadomości co do potrzeb dziecka w sytuacji konfliktu rodziców, zniwelowanie negatywnego nastawienia do drugiego z rodziców, rozwijanie umiejętności dążenia do kompromisu zgodnego z dobrem dziecka. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta Lublińca.
W sposób systematyczny upowszechniamy prawa dziecka w placówkach oświatowych, szkolimy Rady Pedagogiczne i rodziców. W spieramy finansowo placówki oświatowe pokrywając koszty zajęć rozwijających dla dzieci, organizujemy wyjazdy na obozy dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Jesteśmy członkiem zespołu interdyscyplinarnego, współpracujemy w instytucjami z naszej gminy i powiatu.
Działalność gospodarcza i odpłatna
Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
Organizacja prowadzi działalność odpłatną.
- organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży, - Ośrodek Mediacji.