Cele Stowarzyszenia:
1) udzielanie pomocy społecznej, w tym pomocy dzieciom, ich rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób;
2) działalność charytatywna;
3) ochrona i promocja zdrowia;
4) działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, w szczególności integracyjna i poszerzająca kontakty osób niepełnosprawnych i zdrowych;
5) rozwój kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
6) upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;
7) pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
8) promocja i organizacja wolontariatu;
9) działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe;
10) umożliwianie dzieciom rozwijania swoich zdolności poprzez aktywny wypoczynek;
11) organizowanie i prowadzenie różnorodnych form aktywnego spędzania czasu wolnego dla dzieci i ich rodzin, w szczególności sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych, oświatowych;
12) aktywne spędzanie czasu wolnego;
13) przeciwstawianie się wszelkim formom brutalizacji i wulgaryzacji życia społecznego;
14) reprezentowanie interesów dzieci i młodzieży w sprawach ich funkcjonowania w środowisku;
15) wyrównywanie startu życiowego dzieci i młodzieży z różnych środowisk;
16) przeciwdziałanie patologiom społecznym;
17) prowadzenie działalności oświatowej i kulturalnej wśród rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży;
18) poszerzanie oferty kulturalnej dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, rozwój kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
19) integracja i praca z młodzieżą aktywną społecznie;
20) umożliwienie intelektualnego i fizycznego rozwoju dzieci;
21) współdziałanie z organami administracji rządowej i samorządowej w zakresie opieki społecznej i socjalnej dla dzieci i ich rodzin;
22) działalność na rzecz społeczności lokalnej;
23) podejmowanie działań zmierzających do likwidacji barier utrudniających funkcjonowanie w normalnym świecie.
Prowadzone działania:
- Stowarzyszenie współdziała z samorządami terytorialnymi, instytucjami i innymi organizacjami pozarządowymi. 13 listopada 2003 z inicjatywy Stowarzyszenia "Dziecko" zawiązano na terenie powiatu gostyńskiego Koalicję Stowarzyszeń pod nazwa "NGOstyń", która stawia sobie za cel: rozwijanie współpracy i standardów działania oraz umocnienia poczucia tożsamości ze środowiskiem lokalnym; współpracę w celu pozyskania środków z Unii Europejskiej na rozwój i umocnienie Trzeciego Sektora; współpracę w celu pozyskania funduszy strukturalnych na działalność statutową członków Koalicji; rzecznictwo interesów społeczności lokalnej w sprawach wspólnych dla wszystkich członków Koalicji; kształtowanie sprzyjających postaw społecznych wobec organizacji NGO i samorządu lokalnego; działanie na rzecz partnerskiej współpracy organizacji NGO z administracją publiczną wszystkich szczebli; reprezentowanie organizacji pozarządowych i administracji samorządowej należących do Koalicji wobec sektora publicznego (rządowego) i innych środowisk.
- Współorganizowanie corocznych Powiatowych Konkursów Plastycznych "Jesteśmy wśród Was" - promujących środowiska osób niepełnosprawnych i ich twórczość artystyczną - w latach: 2001, 2002.
- Zorganizowanie w latach 2002 i 2003 na terenie powiatu gostyńskiego kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom", zachęcającej do codziennego czytania dzieciom i młodzieży. Zorganizowano 5 spotkań propagujących, opublikowano 7 artykułów prasowych, wydano 1500 zakładek do książek propagujących zalety czytania dzieciom.
- Powiatowy Konkurs "Ilustracja do ulubionej lektury" - 2002 r.
- Ufundowanie nagród do Konkursu Powiatowe Dyktando, organizowanego przez redakcję "Życia Gostynia" - 2002 i 2003 r.
- Ufundowanie nagród do Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych - 2002 i 2003 r.
- Współorganizowanie Gostyńskich Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w latach 2001, 2002, 2003.
- Organizowanie letnich półkolonii socjoterapeutycznych dla dzieci ze świetlic środowiskowych (dzieci z rodzin dysfunkcyjnych): w 2001 r. 2 turnusy dla 80 dzieci; w 2002 r. 2 turnusy dla 80 dzieci; w 2003 r. 3 turnusy dla 124 dzieci.
- Organizowanie zimowych półkolonii socjoterapeutycznych dla dzieci ze świetlic środowiskowych (dzieci z rodzin dysfunkcyjnych): w 2002 r. 2 turnusy dla 80 dzieci; w 2003 r. 2 turnusy dla 82 dzieci; w 2004 r. 2 turnusy dla 84 dzieci.
- Współorganizowanie corocznych Ogólnopolskich Konkursów Piosenki "Muzyka bez barier" (dla osób niepełnosprawnych) w latach 2001, 2002, 2003.
- Współorganizowanie corocznych Ogólnopolskich Konkursów Plastycznych "Sztuka bez barier" (dla osób niepełnosprawnych) w latach 2001, 2002, 2003.
- Współorganizowanie corocznych Ponadpowiatowych Spartakiad Osób Niepełnosprawnych w latach 2001, 2002, 2003.
- Współorganizowanie corocznych Powiatowych Konkursów Recytatorskich im. Kaspra Miaskowskiego (impreza ma charakter integracyjny, jest w niej kategoria recytatorów niepełnosprawnych) w latach 2001, 2002.
- Prowadzenie szkoleń dla rodziców zastępczych i adopcyjnych; przeprowadzono dwie edycje szkoleń - w roku 2002 i 2003.
- Współorganizowanie koncertu "Starego Dobrego Małżeństwa" w 2003 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Osób Niepełnosprawnych; cały dochód z koncertu przeznaczono na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla działającej przy PCPR w Gostyniu wypożyczalni dla osób niepełnosprawnych.
- Organizowanie corocznych rowerowych Rajdów Rodzinnych - w latach 2001, 2002 i 2003.
- Współorganizowanie Pikników integracyjnych dla dzieci z domów dziecka, z rodzin zastępczych "Powitanie lata" - w 2001 i w 2002 r.
- Współorganizowanie Pikników integracyjnych dla dzieci z domów dziecka, z rodzin zastępczych "Pożegnanie lata" - w 2003 r.
- Współorganizowanie zabaw andrzejkowych dla środowiska osób niepełnoprawnych powiatu gostyńskiego - w latach 2001 i 2002.
- Współorganizowanie zabawy karnawałowej dla środowiska osób niepełnoprawnych powiatu gostyńskiego w roku 2002 i 2003.