Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Pomożemy je rozwiązać. Piszcie: info@ngo.pl i dzwońcie: 801 646 719 lub 22 828 91 21 (g. 9.00-13.00).
Fundacja Międzynarodowe Centrum Kultury
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
12 424 28 00
Adres rejestrowy
Ulica
Rynek Główny 25
Kod pocztowy
31-008
Miejscowość
Kraków
Województwo
małopolskie
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000208940
REGON
35001387900000
NIP
676-15-92-690
Rok powstania
1991
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
MCK ma status narodowej instytucji kultury, która prowadzi działalność badawczą, edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą, wypełniając misję dyplomacji publicznej poprzez międzynarodowy dialog w kulturze. Punktem wyjścia do naszych działań i rozważań na temat dziedzictwa jest Europa Środkowa.
Hasłem wywoławczym naszej działalności jest interdyscyplinarność. Działamy na wielu polach, łączymy różne punkty widzenia, korzystamy z dorobku wielu dziedzin, aby w sposób jak najbardziej szeroki i spójny móc dzielić się wiedzą z zakresu dziedzictwa kulturowego w wymiarze uniwersalnym.

Główne wątki tematyczne

  • teoria i zarządzanie dziedzictwem kulturowym,
  • fenomen pamięci,
  • sztuka i przestrzeń kulturowa Europy Środkowej,
  • dialog międzykulturowy,
  • miasto jako zwierciadło cywilizacji,
  • polityka kulturalna i ekonomia kultury.

Adresaci
Nasze programy kierujemy do wielu grup odbiorców. Zależy nam, aby jak najszersze grono osób miało możliwość i okazję zapoznać się z różnymi wymiarami dziedzictwa kulturowego. Działalność MCK adresowana jest zarówno do odbiorców za granicą, jak i w Polsce, z jednej strony do badaczy i ekspertów, a z drugiej do wszystkich, którzy chcą dziedzictwo dopiero poznać. Duża część naszych projektów realizowana jest w języku angielskim, także wiele książek i kwartalnik "Herito" ukazują się w polsko-angielskiej wersji językowej, co umożliwia komunikację z zagranicznymi odbiorcami.

Historia
MCK było inicjatywą pierwszego po upadku komunizmu rządu polskiego, zgłoszoną przez premiera Tadeusza Mazowieckiego na Szczycie Paryskim Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE)* w listopadzie 1990 roku, gdy rodziła się nowa architektura Europy. Instytucja zainaugurowała działalność w maju 1991 roku, podczas Sympozjum KBWE w Krakowie poświęconego problematyce dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwsza publiczna instytucja kultury nowej generacji powstała w Polsce po przełomie roku 1989. Na jej siedzibę nieprzypadkowo wybrano Kraków - miasto stanowiące laboratorium polskiego myślenia o dziedzictwie. Od samego początku działalność realizujemy w zabytkowej, sięgającej czasów średniowiecza kamienicy "Pod Kruki", położonej w sercu Starego Miasta, która w sensie dosłownym i metaforycznym stanowi okno Krakowa na Europę Środkową.

*tłum. ang.

Europa Środkowa
Europa Środkowa stanowi punkt wyjścia do i punkt odniesienia dla wszystkich podejmowanych przez nas projektów. Właśnie przez pryzmat naszego geograficznego położenia i poprzez porównania z bliższymi i dalszymi sąsiadami patrzymy na rozwój procesów zachodzących na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, polityki, ekonomii i zjawisk społecznych. Taką optykę przyjął wydawany przez nas kwartalnik "Herito", jest ona widoczna w projektach badawczych, programach organizowanych przez nas konferencji i publikacjach.
Szczególną formą naszej międzynarodowej aktywności jest współpraca z partnerami w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Decyzją ministrów kultury Grupy Wyszehradzkiej corocznie organizujemy specjalistyczny kurs letni Management of UNESCO World Heritage Cultural Sites in Visegrad Countries, a w cyklu dwuletnim MCK jest gospodarzem wielkiej międzynarodowej konferencji - Forum Dziedzictwa Europy Środkowej - która gromadzi ekspertów zajmujących się dziedzictwem w Europie Środkowej, a także specjalistów z całego świata podejmujących studia nad regionem.

Kraków
Międzynarodowa aktywność stanowi kluczowy, ale nie jedyny kierunek naszej działalności. Równie aktywnie działamy na gruncie lokalnym, realizując program dla osób odwiedzających naszą siedzibę. Przestrzenią dla tych działań jest zabytkowa kamienica "Pod Kruki" przy Rynku Głównym 25, położona w sercu wpisanego w 1978 roku na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Krakowa - miejsce, którego lokalizacja sprzyja refleksji nad dziedzictwem.
Podczas gdy w przestrzeniach biurowych pracujemy nad projektami na co dzień niewidocznymi dla naszych odbiorców, w Galerii MCK zawsze czeka na publiczność wystawa. Organizowane przez nas ekspozycje przybliżają najlepszą awangardę europejską i światową - w tym silny akcent położony jest na sztukę środkowoeuropejską - bądź też są to wystawy problemowe prezentujące ważne współcześnie zagadnienia kultury i sztuki. W siedzibie MCK działa specjalistyczna biblioteka naukowa gromadząca polską i zagraniczną literaturę z zakresu dziedzictwa kulturowego. W naszych salach konferencyjnych organizujemy wykłady, spotkania i debaty, realizujemy bogaty program edukacyjny dla różnych grup wiekowych, w tym studia podyplomowe Akademia Dziedzictwa.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
teatr
film
taniec
sztuki wizualne, wzornictwo
literatura, czasopisma
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
architektura, urbanistyka
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
organizacja lokalnych wydarzeń kulturalnych: świąt, festiwali, festynów
partnerstwa międzynarodowe, wymiana doświadczeń
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej