Zobacz, jak organizacje praktykują fundraising Narzędzia fundraisingu w Polsce. Kup poradnik PDF >
Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie
Misja:
Kompleksowa pomoc osobom bezdomnym i ubogim.
Prowadzone działania:
Pragniemy zwrócić uwagę na szeroki zakres prowadzonych usług dla ludzi bezdomnych i ubogich. Nasza oferta stanowi szereg powiązanych ze sobą działań ukierunkowanych na skuteczną pomoc w wyjściu z patologii. Obszar naszej działalności to teren Diecezji Rzeszowskiej.
Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi działalność na rzecz bezdomnych i ubogich od 1988r. Wraz z uzyskaniem osobowości prawnej, tj. od 2000 roku, podejmujemy szereg działań zmierzających do podniesienia standardu świadczonych usług oraz wypracowujemy i udoskonalamy metody skutecznego zapobiegania marginalizacji społecznej bezdomnych i ubogich w ramach programu wychodzenia z bezdomności i aktywizacji zawodowej. Podstawą do prowadzenia wszelakich działań jest nawiązanie współpracy z lokalnymi instytucjami samorządowymi i rządowymi oraz posiadanie odpowiedniej bazy (w naszym przypadku są to Schroniska dla bezdomnych).
Swoją działalność rozpoczęliśmy od prowadzenia schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz jadłodajni dla ubogich w Rzeszowie. Pierwsze schronisko mieściło się w domu jednorodzinnym przy ul. Łabędziej i mogło przyjąć kilkunastu mężczyzn. W 1997 r. po przeprowadzonej wspólnie z podopiecznymi adaptacji budynku starej pralni przy ul. Styki tam właśnie przenieśliśmy swoją bazę noclegową, poszerzając ją do 72 stałych miejsc. W sytuacjach kryzysowych schronisko może przyjąć ok. 120 osób. W budynku przy ul. Styki zlokalizowana jest także kuchnia, która wydaje posiłki nie tylko dla mieszkańców schroniska, lecz także dla ubogich osób i rodzin z całego Rzeszowa, dziennie jest to ok. 1000 porcji.
W 2001 roku dzięki współpracy z Władzami Miasta Jasła otworzyliśmy w Jaśle drugie schronisko dla bezdomnych mężczyzn w dwóch budynkach przekazanych przez miejskie władze, które może pomieścić ok. 35 osób. Przy adaptacji tych budynków korzystaliśmy z pomocy władz wojewódzkich oraz angażowaliśmy podopiecznych w prace remontowe - co znacznie zmniejszyło koszty realizacji. Mężczyźni przebywający w schronisku w Jaśle w ramach aktywizacji zawodowej angażowani są w rozmaite prace na rzecz miasta, np. prace przy porządkowaniu zieleni miejskiej, dzięki czemu i gmina i mieszkańcy schroniska czerpią z tego korzyści.
W 2002 r. Zarząd Towarzystwa, napotykając na coraz bardziej dochodzący do głosu problem bezdomności i przemocy wśród kobiet, postanowił podjąć starania o uruchomienie dyżurnego dla województwa podkarpackiego schroniska dla kobiet, połączonego z ośrodkiem interwencji kryzysowej. Po czterech latach schronisko to zostało przeniesione do dużego, wyremontowanego budynku w Racławówce na terenie gminy Boguchwała. Przy remoncie tego obiektu również korzystaliśmy z pomocy lokalnych władz samorządowych i rządowych oraz przy udziale Gminy Boguchwała wnioskowaliśmy z powodzeniem o dotację do Ministerstwa Infrastruktury. Podopieczni nasi między innymi przy okazji prowadzenia robót, realizowali program wychodzenia z bezdomności, mający na celu zapobieganie marginalizacji społecznej oraz aktywizację zawodową.
W swoich działaniach nie ograniczamy się do zaspokajania podstawowych potrzeb naszych podopiecznych w postaci dachu nad głową oraz ciepłego posiłku. Aby dać szansę przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej, w jakiej się nasi podopieczni niewątpliwie znaleźli oraz w celu przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego w 2008 roku przy wsparciu środków Unii Europejskiej przy Rzeszowskim Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta powstało Centrum Integracji Społecznej, które świadczy usługi kompleksowej reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jednocześnie korzystając z unijnych środków finansowych w perspektywie 2007-2013 realizowaliśmy kilka projektów w zakresie aktywizacji zawodowej, z których mogły skorzystać nie tylko nasi podopieczni, ale szerokie grono osób bezrobotnych, w szczególności długotrwale, z terenu całego województwa podkarpackiego. Od 2008 roku ze świadczonych przez nas usług aktywizacji oraz reintegracji społecznej i zawodowej skorzystało łącznie ok. 500 osób.
Działania Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta na trwałe wpisały się w program pomocy społecznej realizowany przez lokalne instytucje samorządowe, rządowe i kościelne (ściśle współpracujemy z Caritas Diecezji Rzeszowskiej). Wspólne uzupełnianie się i przekazywanie informacji, doprowadziło do powstawania spójnie działającego systemu pomocy społecznej, umożliwiającego skuteczną pomoc naszym beneficjentom.
Organizacja wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych oraz Rejestru Agencji Zatrudnienia.