Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Poradnik PDF o sprawozdaniu finansowym za rok 2023 Wiarygodne i aktualne źródło informacji. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie

Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
17 852 15 71
Adres rejestrowy
Dni i godziny pracy
biuro czynne pon. - pt. w godz. 7.00 - 15.00; oprócz tego całodobowa opieka opiekuna Schroniska
Ulica
Jana Styki 21
Kod pocztowy
35-006
Miejscowość
Rzeszów
Województwo
podkarpackie
Powiat
Rzeszów
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Jest podjazd dla wózków, winda.
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000014409
REGON
69071070900000
NIP
8133144647
Rok powstania
2001
Organizacja pożytku publicznego
Tak
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja:
Kompleksowa pomoc osobom bezdomnym i ubogim.

Prowadzone działania:
Pragniemy zwrócić uwagę na szeroki zakres prowadzonych usług dla ludzi bezdomnych i ubogich. Nasza oferta stanowi szereg powiązanych ze sobą działań ukierunkowanych na skuteczną pomoc w wyjściu z patologii. Obszar naszej działalności to teren Diecezji Rzeszowskiej.
Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi działalność na rzecz bezdomnych i ubogich od 1988r. Wraz z uzyskaniem osobowości prawnej, tj. od 2000 roku, podejmujemy szereg działań zmierzających do podniesienia standardu świadczonych usług oraz wypracowujemy i udoskonalamy metody skutecznego zapobiegania marginalizacji społecznej bezdomnych i ubogich w ramach programu wychodzenia z bezdomności i aktywizacji zawodowej. Podstawą do prowadzenia wszelakich działań jest nawiązanie współpracy z lokalnymi instytucjami samorządowymi i rządowymi oraz posiadanie odpowiedniej bazy (w naszym przypadku są to Schroniska dla bezdomnych).
Swoją działalność rozpoczęliśmy od prowadzenia schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz jadłodajni dla ubogich w Rzeszowie. Pierwsze schronisko mieściło się w domu jednorodzinnym przy ul. Łabędziej i mogło przyjąć kilkunastu mężczyzn. W 1997 r. po przeprowadzonej wspólnie z podopiecznymi adaptacji budynku starej pralni przy ul. Styki tam właśnie przenieśliśmy swoją bazę noclegową, poszerzając ją do 72 stałych miejsc. W sytuacjach kryzysowych schronisko może przyjąć ok. 120 osób. W budynku przy ul. Styki zlokalizowana jest także kuchnia, która wydaje posiłki nie tylko dla mieszkańców schroniska, lecz także dla ubogich osób i rodzin z całego Rzeszowa, dziennie jest to ok. 1000 porcji.
W 2001 roku dzięki współpracy z Władzami Miasta Jasła otworzyliśmy w Jaśle drugie schronisko dla bezdomnych mężczyzn w dwóch budynkach przekazanych przez miejskie władze, które może pomieścić ok. 35 osób. Przy adaptacji tych budynków korzystaliśmy z pomocy władz wojewódzkich oraz angażowaliśmy podopiecznych w prace remontowe - co znacznie zmniejszyło koszty realizacji. Mężczyźni przebywający w schronisku w Jaśle w ramach aktywizacji zawodowej angażowani są w rozmaite prace na rzecz miasta, np. prace przy porządkowaniu zieleni miejskiej, dzięki czemu i gmina i mieszkańcy schroniska czerpią z tego korzyści.
W 2002 r. Zarząd Towarzystwa, napotykając na coraz bardziej dochodzący do głosu problem bezdomności i przemocy wśród kobiet, postanowił podjąć starania o uruchomienie dyżurnego dla województwa podkarpackiego schroniska dla kobiet, połączonego z ośrodkiem interwencji kryzysowej. Po czterech latach schronisko to zostało przeniesione do dużego, wyremontowanego budynku w Racławówce na terenie gminy Boguchwała. Przy remoncie tego obiektu również korzystaliśmy z pomocy lokalnych władz samorządowych i rządowych oraz przy udziale Gminy Boguchwała wnioskowaliśmy z powodzeniem o dotację do Ministerstwa Infrastruktury. Podopieczni nasi między innymi przy okazji prowadzenia robót, realizowali program wychodzenia z bezdomności, mający na celu zapobieganie marginalizacji społecznej oraz aktywizację zawodową.
W swoich działaniach nie ograniczamy się do zaspokajania podstawowych potrzeb naszych podopiecznych w postaci dachu nad głową oraz ciepłego posiłku. Aby dać szansę przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej, w jakiej się nasi podopieczni niewątpliwie znaleźli oraz w celu przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego w 2008 roku przy wsparciu środków Unii Europejskiej przy Rzeszowskim Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta powstało Centrum Integracji Społecznej, które świadczy usługi kompleksowej reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jednocześnie korzystając z unijnych środków finansowych w perspektywie 2007-2013 realizowaliśmy kilka projektów w zakresie aktywizacji zawodowej, z których mogły skorzystać nie tylko nasi podopieczni, ale szerokie grono osób bezrobotnych, w szczególności długotrwale, z terenu całego województwa podkarpackiego. Od 2008 roku ze świadczonych przez nas usług aktywizacji oraz reintegracji społecznej i zawodowej skorzystało łącznie ok. 500 osób.
Działania Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta na trwałe wpisały się w program pomocy społecznej realizowany przez lokalne instytucje samorządowe, rządowe i kościelne (ściśle współpracujemy z Caritas Diecezji Rzeszowskiej). Wspólne uzupełnianie się i przekazywanie informacji, doprowadziło do powstawania spójnie działającego systemu pomocy społecznej, umożliwiającego skuteczną pomoc naszym beneficjentom.

Organizacja wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych oraz Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań

Zarząd

Elżbieta Baran, sekretarz
Małgorzata Krzyśko, skarbnik
Magdalena Kuśnierz, wiceprezes zarządu
Michalina Sanecka, wiceprezes zarządu
Aleksander Zacios, prezes zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej