Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL
Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 844 73 55
Telefon
22 207 24 09
Adres rejestrowy
Możliwość wizyt osobistych
Tak
Dni i godziny pracy
biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00
Ulica
Ursynowska 22 lok. 2
Kod pocztowy
02-605
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Mokotów
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Utrudniona
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Do pokonania jest kilka schodków, jest bardzo mało miejsca między drzwiami wejściowymi a schodkami.
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000181348
REGON
01569002000000
NIP
526-28-42-872
Rok powstania
2003
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2009
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Pomóż nam działać!

Działamy dzięki Twoim wpłatom. Przekaż darowiznę na ochronę prawa do informacji!

Od 2003 roku stoimy na straży prawa do informacji. Postrzegamy je nie tylko jako warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim jako jedno z praw człowieka, które chroni ludzką godność, daje wolność wyrażania opinii i bezpieczeństwo przed nadużyciami władzy.

Wzmacniamy w obywatelach poczucie, że mają prawo dowiadywać się, jak funkcjonują władze oraz instytucje publiczne, a także wpływać na podejmowane przez nie decyzje i sposób gospodarowania publicznym majątkiem (m.in. pieniędzmi z podatków). Uczymy, jak czynić to skutecznie. W sytuacjach, gdy urzędy nie szanują praw obywateli, udzielamy pomocy prawnej.

Przez lata zdobyliśmy rzetelną wiedzę na temat dostępu do informacji publicznej, kontroli obywatelskiej oraz współdecydowania obywateli o sprawach publicznych. Udzielając porad prawnych, mieliśmy okazję poznać bliżej tysiące konkretnych spraw, w kilkuset uczestniczyliśmy na etapie postępowania sądowego (znaczną część wygrywając). Każdego roku uczestniczymy w kilkudziesięciu spotkaniach z mieszkańcami miast i wsi rozsianych po całej Polsce. Dzięki temu interesujące nas tematy znamy zarówno z perspektywy stolicy, w której tworzone są przepisy, jak i niewielkich ośrodków, gdzie prawo to się stosuje (bądź nie).

Misją stowarzyszenia jest prowadzenie działań na rzecz upowszechniania i realizacji idei dobrego rządzenia.

Jak realizujemy naszą misję?

Chcemy, aby obywatele (słowa "obywatel" używamy umownie - w naszym rozumieniu dotyczy ono wszystkich kobiet i wszystkich mężczyzn, niezależnie od formalnego posiadania obywatelstwa) korzystali ze swoich praw, czyli:

  • pytali o ważne dla nich sprawy - dotyczące zdrowia, edukacji, ochrony środowiska czy zagospodarowania przestrzennego - za które odpowiedzialne są instytucje publiczne;
  • znali swoje prawa zawarte w Konstytucji, ustawach oraz statutach gmin i sołectw, zwłaszcza te które dotyczą przekazywania władzom swoich oczekiwań i kształtowania swojego otoczenia, włączając w to wydatkowanie środków publicznych i tworzenie prawa;
  • chcieli i umieli egzekwować swoje prawa współpracując na równych zasadach z władzami, organizując się, kontrolując władze, skarżąc i korzystając z gwarantowanych wolności.

Chcemy, aby władze publiczne i inne zobowiązane podmioty realizowały prawo. Interesują nasz szczególnie prawa związane z:

  • udostępnianiem informacji publicznej i poddawaniem się przez władzę kontroli społecznej;
  • prawidłowym zarządzaniem środkami publicznymi.

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
21.06.2016
Zmiana wizerunku zajęła watchdogom dwa lata. Z niedostępnych i dalekich ludziom instytucji eksperckich stały się otwartymi NGO, które chętnie dzielą się wiedzą. Czy każda organizacja może skorzystać z naszego doświadczenia? Sądzimy, że co najmniej może się zainspirować.
Publicystyka
27.08.2020
Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundacja na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej “Lex Nova” złożyły wspólnie stanowisko dotyczące niektórych propozycji zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.
Publicystyka
30.12.2015
Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła opinię do rządowego projektu ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (druk sejmowy nr 141, sejm VIII kadencji), skierowanej obecnie do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W sposób krytyczny odniosła się do proponowanych rozwiązań.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
Odbiorcy działań

Zarząd

Szymon Osowski, Prezes zarządu
Katarzyna Batko-Tołuć, Członkini zarządu
Bartosz Wilk, Członek zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej