Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Masz kłopot z przygotowaniem sprawozdania finansowego? Tu znajdziesz instrukcję i przykład. Zobacz >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 844 73 55
Telefon
22 207 24 09
Adres rejestrowy
Możliwość wizyt osobistych
Tak
Dni i godziny pracy
biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00
Ulica
Ursynowska 22 lok. 2
Kod pocztowy
02-605
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Mokotów
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Utrudniona
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Do pokonania jest kilka schodków, jest bardzo mało miejsca między drzwiami wejściowymi a schodkami.
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000181348
REGON
01569002000000
NIP
5262842872
Rok powstania
2003
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2009
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Patrzymy władzy na ręce. Pomóż nam działać!

Stawiamy na niezależność. Działamy dzięki Twoim wpłatom. Przekaż darowiznę na ochronę prawa do informacji!

Od 2003 roku stoimy na straży prawa do informacji. Postrzegamy je nie tylko jako warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim jako jedno z praw człowieka, które chroni ludzką godność, daje wolność wyrażania opinii i bezpieczeństwo przed nadużyciami władzy.

Wzmacniamy w obywatelach poczucie, że mają prawo dowiadywać się, jak funkcjonują władze oraz instytucje publiczne, a także wpływać na podejmowane przez nie decyzje i sposób gospodarowania publicznym majątkiem (m.in. pieniędzmi z podatków). Uczymy, jak czynić to skutecznie. W sytuacjach, gdy urzędy nie szanują praw obywateli, udzielamy pomocy prawnej.

Przez lata zdobyliśmy rzetelną wiedzę na temat dostępu do informacji publicznej, kontroli obywatelskiej oraz współdecydowania obywateli o sprawach publicznych. Udzielając porad prawnych, mieliśmy okazję poznać bliżej tysiące konkretnych spraw, w kilkuset uczestniczyliśmy na etapie postępowania sądowego (znaczną część wygrywając). Każdego roku uczestniczymy w kilkudziesięciu spotkaniach z mieszkańcami miast i wsi rozsianych po całej Polsce. Dzięki temu interesujące nas tematy znamy zarówno z perspektywy stolicy, w której tworzone są przepisy, jak i niewielkich ośrodków, gdzie prawo to się stosuje (bądź nie).

Misją stowarzyszenia jest prowadzenie działań na rzecz upowszechniania i realizacji idei dobrego rządzenia.

Jak realizujemy naszą misję?

Chcemy, aby obywatele (słowa "obywatel" używamy umownie - w naszym rozumieniu dotyczy ono wszystkich kobiet i wszystkich mężczyzn, niezależnie od formalnego posiadania obywatelstwa) korzystali ze swoich praw, czyli:

  • pytali o ważne dla nich sprawy - dotyczące zdrowia, edukacji, ochrony środowiska czy zagospodarowania przestrzennego - za które odpowiedzialne są instytucje publiczne;
  • znali swoje prawa zawarte w Konstytucji, ustawach oraz statutach gmin i sołectw, zwłaszcza te które dotyczą przekazywania władzom swoich oczekiwań i kształtowania swojego otoczenia, włączając w to wydatkowanie środków publicznych i tworzenie prawa;
  • chcieli i umieli egzekwować swoje prawa współpracując na równych zasadach z władzami, organizując się, kontrolując władze, skarżąc i korzystając z gwarantowanych wolności.

Chcemy, aby władze publiczne i inne zobowiązane podmioty realizowały prawo. Interesują nasz szczególnie prawa związane z:

  • udostępnianiem informacji publicznej i poddawaniem się przez władzę kontroli społecznej;
  • prawidłowym zarządzaniem środkami publicznymi.

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
13.03.2024
(Bez)Nadzieja małej i dużej gminy 2024 to cykl szkoleń skierowany do osób działających lokalnie. Nabór trwa do 8 kwietnia 2024 r. Na kurs, który odbywa się już po raz trzeci, zapraszamy mieszkańców i mieszkanki gmin, radnych i radne, sołtyski i sołtysów, czyli wszystkie osoby, które tworzą lokalny samorząd i w nim działają bądź chcą działać.
Publicystyka
21.02.2024
Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundacja Odpowiedzialna Polityka zapraszają aktywnych mieszkańców i aktywne mieszkanki Polski do udziału w obywatelskim sprawdzaniu, czy i jak wykorzystywane są zasoby publiczne w trakcie kampanii samorządowej 2024 roku. Nie zwlekaj — zgłoś się! Rekrutacja trwa do 27 lutego.
Szkolenia i wydarzenia
13.12.2023
Cała Polska
Bezpłatne
SLAPP, czyli strategiczne działania przeciw partycypacji publicznej stanowią coraz większe wyzwanie. W naszym szkoleniu chcemy przeszkolić 20 prawniczek i prawników oraz 20 aktywistek i aktywistów w temacie ochrony wolności słowa i informacji, ze szczególnym uwzględnieniem SLAPP-ów. Na szkolenie, można zgłaszać się do 14 stycznia 2024 r.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
Odbiorcy działań

Zarząd

Szymon Osowski, Prezes zarządu
Katarzyna Batko-Tołuć, Członkini zarządu
Marzena Błaszczyk, Członkini zarządu
Reklama

Podziękowania za wsparcie finansowe

Dziękujemy za wszystkie darowizny przekazane na rzecz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Dzięki wpłatom od osób indywidualnych i firm możemy patrzeć władzom na ręce i zachować niezależność, ponieważ nie przyjmujemy dotacji rządowych. Nasi darczyńcy pomagają nam pokryć koszty związane ze sprawami w sądach, korespondencję z urzędami, przygotowywanie skarg i wniosków czy poradnictwo prawne, w ramach którego nieodpłatnie pomagamy obywatelkom i obywatelom w egzekwowaniu ich praw. Powierzone nam środki postaramy się wykorzystać jak najlepiej - informacje o wydatkowaniu darowizn zamieszczamy w naszym Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem www.bip.siecobywatelska.pl. Przekazane nam wsparcie finansowe można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym (osoba fizyczna do 6% od dochodu, osoba prawna do 10% od dochodu). W razie pytań pozostajemy do dyspozycji. Dziękujemy!

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej