Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

ABC obowiązków organizacji pozarządowych Księgowość, sprawozdawczość, RODO. Skorzystaj z kursu eduNGO >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Trzebnickie Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
Telefon
71 312 15 00
Adres rejestrowy
Ulica
Daszyńskiego 44-46
Kod pocztowy
55-100
Miejscowość
Trzebnica
Województwo
dolnośląskie
Powiat
trzebnicki
Gmina
Trzebnica
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000132946
REGON
93212132800000
NIP
9151665601
Rok powstania
1997
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Aktualną misją stowarzyszenia jest rehabilitacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych intelektualnie w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Trzebnicy.

Działalność rehabilitacyjna w Warsztatach Terapii Zajęciowej realizowana jest zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej oraz Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych, a także zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie tworzenia, działania i finansowania warsztatów terapii zajęciowej.

Rehabilitacja prowadzona jest przez zespół specjalistów tworzących Radę Programową Warsztatu. Oddziaływania terapeutyczne prowadzone są wielokierunkowo w celu stymulacji wszystkich sfer funkcjonowania. Ta różnorodność oddziaływań umożliwiła wykorzystanie i rozwijanie już istniejących sprawności i umiejętności, a także nabywanie nowych oraz możliwie najpełniejsze wykorzystanie potencjału tkwiącego w każdym uczestniku. Dla każdego uczestnika zostaje opracowany przez Radę Programową Indywidualny Program Rehabilitacji. Plan ten ewaluowany jest raz w roku.

Realizacja celów określonych w Indywidualnym Programie Rehabilitacji odbywa się poprzez zastosowanie różnorodnych metod i technik zmierzających do:
-rozwijania umiejętności życia codziennego oraz zaradności osobistej;
-poprawy funkcjonowania społeczno-emocjonalnego oraz intelektualnego;
-nabywania i rozwijania umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym oraz podjęcie pracy.

Dążymy również, poprzez odpowiednie działania rehabilitacyjne i poprzez dostosowanie potrzeb i możliwości poszczególnych uczestników, do poprawy ogólnej ich sprawności ruchowej.

W pracy Warsztatów wykorzystuje się wszelkie dostępne i znane metody dydaktyczne, które dla osiągnięcia lepszych efektów rehabilitacyjnych przeplatają się ze sobą i wzajemnie uzupełniają. Wśród tych metod znajdują się: metody słowne, poglądowe, aktywizujące i praktycznego działania, waloryzacyjne oraz elementy metody ośrodków pracy. Intensywność i bogactwo form, treści, metod, technik i środków oddziaływań terapeutycznych sprzyjają rozwojowi osobowości uczestników we wszystkich sferach.

Rehabilitacja odbywa się w siedmiu pracowniach terapeutycznych w oparciu o indywidualne programy rehabilitacji.
Są to pracownie:

  • rękodzieła artystycznego;
  • komputerowo-informatycznej z elementami reedukacji;
  • plastycznej;
  • krawieckiej;
  • ceramicznej;
  • muzykoterapii i choreografii;
  • gospodarstwa domowego i życia codziennego.

Bieżąca działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) finansowana jest przez Państwo Polskie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON) poprzez samorządy terytorialne. W naszym przypadku przez Powiat Trzebnicki.

Procedura przekazywania środków finansowych samorządom terytorialnym wynika z zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 maja 2003 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz. U. Nr 88, poz. 808, z późn. zm.). Określa ono wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie zobowiązań dotyczących kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej w danym powiecie (środków funduszu przekazywanych zgodnie z algorytmem). Środki przekazywane w drodze algorytmu określają wysokość zobowiązań obliczanych jako iloczyn liczby uczestników WTZ (wynikającej z podpisanych przez powiat umów do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok, na który jest obliczany algorytm) i kwoty środków na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w WTZ i stanowią maksymalną kwotę zobowiązań samorządu powiatowego z tego tytułu. Przedmiotowa kwota środków PFRON przekazywanych algorytmem na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w WTZ jest wielkością stałą i znaną. Zobowiązania Państwa Polskiego dotyczące rocznego kosztu pobytu uczestnika w WTZ wynikające z algorytmu od 2009 r. do dnia dzisiejszego wynoszą 14 796 zł. (bez uwzględnienia corocznej inflacji).

Wysokość środków finansowych na działalność WTZ w danym roku zawiera proporcje pokrycia kosztów działalności WTZ, które zostały określone w ustawie o rehabilitacji (…), tzn. maksymalnie 90% ze środków PFRON i co najmniej 10% ze środków Starostwa Powiatowego.

Środki powyższe są niewystarczające na pokrycie w całości kosztów działalności WTZ związanych m.in., z rosnącymi opłatami za media (gaz do celów c.o., energią elektryczną, wod.-kan.) nie wspominając o potrzebie wzrostu wynagrodzeń personelu obsługi WTZ. Stąd też systematyczna pomoc w dofinansowaniu warsztatu przez Trzebnickie Stowarzyszenie „Uśmiech Dziecka” - podmiot prawny prowadzącego warsztat. Stowarzyszenie jako Organizacja Pożytku Publicznego ma możliwość prawną pozyskiwania 1% podatków i różnego rodzaju darowizn m.in. na w/w cel.

Każda pomoc jest mile widziana. Informacje dotyczące sposobu przekazywania pomocy finansowej zawierają strony internetowe.

Strona internetowa Warsztatu Terapii Zajęciowej: www.wtztrzebnica.pl

Strona internetowa Stowarzyszenia "Uśmiech Dziecka": www.usmiech.dziecka.prv.pl

Zwracamy się także i tą drogą z apelem o darowizny w dowolnej wysokości na obsługę finansową warsztatów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Darowizny w wysokości do 6% dochodu rocznego można odpisać przy rocznym wypełnianiu sprawozdania PIT. Nr KRS 0000132946.

Zapraszamy również chętnych do uczestnictwa w terapii i rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Warunkiem przyjęcia do codziennej terapii zajęciowej jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem na konieczność uczestnictwa w terapii zajęciowej. Tel. 71 312 15 00, e-mail: tsusmiechdziecka@poczta.fm, internet: www.wtztrzebnica.pl

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
teatr
taniec
sztuki wizualne, wzornictwo
literatura, czasopisma
edukacja kulturalna
pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków losowych
pomoc w samozatrudnieniu
integracja, reintegracja, aktywizacja zawodowa
szkolenia, kursy, podnoszenie kwalifikacji
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej