Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Chcesz dostawać artykuły wybrane przez redakcję ngo.pl specjalnie dla Ciebie? Przeczytaj najciekawsze teksty publicystyczne. Zamów bezpłatny newsletter Magazyn NGO.PL na weekend!

Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna

Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
609 292 220
Adres rejestrowy
Ulica
Krakowskie Przedmieście 64 lok. 4
Kod pocztowy
00-322
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Śródmieście
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Pokój nr 4 na parterze, 3 schodki do wejścia głównego, brak podjazdu.
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000182491
REGON
01115674200000
NIP
5251008349
Rok powstania
1995
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Ludzie
Liczba członków
70
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Od 1995 r. udzielamy wszechstronnej pomocy Polakom mieszkającym na Litwie i Białorusi. Za nasz cel nadrzędny uznaliśmy wsparcie polskiej edukacji na Kresach i wokół polskich szkół skupia się większość naszych działań. Opiekujemy się dwiema szkołami na Białorusi, dziewięcioma szkołami i czterema przedszkolami na Litwie. W tych placówkach uczy się blisko 2 tys. dzieci i młodzieży, pracuje ok. 350 pedagogów.

Nasza cykliczna działalność:

 1. "Wyprawka dla pierwszaka" - co roku przygotowujemy tornistry z bogatym wyposażeniem dla maluchów idących do zerówki i I klasy. W roku szkolnym 2013/2014 przygotowaliśmy ponad 260 plecaków.
 2. "Niezbędnik" - wyposażanie szkół i przedszkoli w potrzebne pomoce dydaktyczne, art. sportowe, biurowe, świetlicowe, książki, zabawki. Od 2010 r. kupujemy dla szkół także niezbędne środki czystości. Chcemy odciążyć ich skromne budżety i pozwolić na skupienie się na nauczaniu, a nie rozwiązywaniu problemów finansowych.
 3. Przedświąteczne zbiórki darów - przed Bożym Narodzeniem i Świętami Wielkanocnymi organizujemy zbiórki żywności trwałej, słodyczy, przyborów szkolnych i środków czystości. Dary te trafiają do szkół, stołówek i uczniów z najbiedniejszych rodzin.
 4. Z okazji Święta Zmarłych kwestujemy na Cmentarzu Powązkowskim prosząc o datki na odbudowę pomników na wileńskiej Rossie. W ostatnich latach przekazaliśmy Społecznemu Komitetowi z Wilna około 50 tys. zł.
 5. Blisko tysiąc uczniów i przedszkolaków rokrocznie otrzymuje od nas paczki świąteczne ze słodyczami. Dla części dzieci są to JEDYNE prezenty gwiazdkowe.
  Do realizacji naszych planów, potrzebujmy wsparcia: rzeczowego (żywność trwała, środki czystości, art. szkolne itp.) oraz finansowego (na zakup ww. produktów oraz pokrycie kosztów transportu). Można nam przekazywać 1% od podatku lub dokonać darowizny, która podlega odpisom podatkowym.

Nasze poprzednie działania:

 1. Kompletne wyposażenie - we wspólnej akcji z Polskim Radiem i jego słuchaczami - pierwszej polskiej szkoły na Białorusi w Grodnie. Kosztem 300 tysięcy USD. Szkołą tą, jako jedyni, opiekujemy się nieprzerwanie od jej otwarcia 21 września 1996 roku.
 2. Wystawy: np. "Pamięć Wilna 1919 - 1939" i "Pamięć Grodna 1919-1939" w Muzeum Niepodległości, "Grodno Elizy Orzeszkowej wczoraj i dziś" w Domu Polonii w Pułtusku, Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Akademii Świętokrzyskiej i w maju 2007 r. wspólnie z Konsultantem generalnym RP w Grodnie w miejskiej Galerii nad Niemnem, "Józef Piłsudski na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie" w Wilnie, w Senacie RP.
 3. Wspólnie z Polskim Radiem, pod patronatem Senatu RP, wydaliśmy płytę z najpiękniejszymi melodiami kresowymi w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
 4. W minionych latach przekazaliśmy 13-tu szkołom na Białorusi, Litwie, Łotwie i Ukrainie ponad 200 par nart biegowych z wiązaniami i kijkami. O buty narciarskie zatroszczyły się same szkoły. Rokrocznie w Nemenczynie i Grodnie rozgrywane są masowe biegi narciarskie, w których uczestniczy młodzież z polskich szkół. Ekipy sportowców z polskich szkół biorą udział w narciarskim Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej.

Reklama

Zarząd

Romuald Paprocki, skarbnik zarządu
Danuta Niewiadomska-Krüger, wiceprezes zarządu
Dagmara Kliks, prezes zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej