Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jakie korzyści może przynieść skuteczna promocja? Poznaj poradnik EduNGO „Mocni w promocji” >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Stowarzyszenie na Rzecz Wybrzeża
Kontakt
E-mail
Pokaż
Adres rejestrowy
Dni i godziny pracy
Brak możliwości wizyt osobistych. Zapraszamy do kontaktu mailowego.
Ulica
Przyjaciół Żołnierza 55 lok. 43
Kod pocztowy
71-670
Miejscowość
Szczecin
Województwo
zachodniopomorskie
Powiat
Szczecin
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Nie
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000225433
REGON
81099340000000
NIP
8512501086
Rok powstania
1996
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Stowarzyszenie na Rzecz Wybrzeża, powstało w 1996 roku pod nazwą Europejska Unia Ochrony Wybrzeża - Polska, jako organizacja pozarządowa skonfederowana z Europejską Unią Ochrony Wybrzeża ( z siedzibą w Leiden, Holandia).

Stowarzyszenie realizuje następujące cele statutowe: aktywną ochronę przyrody na cennych przyrodniczo obszarach wodno-błotnych, edukację przyrodniczą i ekologiczną oraz współpracę ze społecznościami lokalnymi. Stanowi także forum dla działań integrujących zainteresowanych rozwojem zrównoważonym w strefie wybrzeża, a więc zarówno przedstawicieli nauki, jak i administracji rządowej i samorządowej. 

Stowarzyszenie zarządza lub posiada około 800 ha łąk i pastwisk położonych na wybrzeżu Zalewu Szczecińskiego: w okolicach Czarnocina, na Półwyspie Rów oraz Wyspy Bielawki w delcie wstecznej Świny. 

Nasze tereny to w większości łąki i pastwiska, które po upadku PGR-ów zostały porzucone i na skutek braku użytkowania zaczęły zarastać trzciną pospolitą, wysokimi turzycami i małowartościowymi trawami. Z biegiem lat z rozbrzmiewających ptasimi głosami, bogatych pod względem florystycznym i ornitologicznym zmieniły się w ubogie, zdegradowane obszary, z których cenne gatunki ptaków po prostu uciekły.

Uznając, że szansą na odzyskanie walorów krajobrazowych i bioróżnorodności jest powrót do tradycyjnych metod gospodarowania: koszenia i wypasu, Stowarzyszenie na Rzecz Wybrzeża wprowadziło na zarządzane tereny koniki polskie i krowy. Chodziło o to, aby, zwierzęta te pełniąc rolę "żywych kosiarek" zahamowały ekspansję trzciny i innych małowartościowych traw, a następnie sprzyjały powstawaniu mozaiki roślinności o różnej wysokości i urozmaiconym składzie gatunkowym, ponieważ na tak ukształtowane pastwiska i łąki powracają cenne gatunki ptaków, między innymi z rodziny siewkowców.

Na terenach, które nie nadają się do wypasu rozpoczęto po długoletniej przerwie koszenie. Okazało się to zadaniem tyleż trudnym, co kosztownym i możliwym do zrealizowania dzięki przystąpieniu do programów rolno-środowiskowych.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie nasze obszary zostały włączone w Europejską Sieć Ekologiczną NATURA 2000.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
ochrona roślin
ochrona zwierząt
ochrona zasobów naturalnych: wód, powietrza, kopalin
edukacja ekologiczna
zrównoważony rozwój

Zarząd

Iwona Krępic, Prezes Zarządu
Małgorzata Torbe, Wiceprezes Zarządu
Grzegorz Torbe, Skarbnik
Tomasz Białas, Sekretarz
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej