Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Fundacja im. Tadeusza Kantora
Kontakt
E-mail
Pokaż
Adres rejestrowy
Ulica
Tytoniowa 24A lok. 15
Kod pocztowy
04-228
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Wawer
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000094879
REGON
35127361900000
NIP
6762167428
Rok powstania
1994
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Fundacja im. Tadeusza Kantora została założona w 1994 roku, po śmierci artysty. Celem Fundacji jest opieka nad jego dorobkiem artystycznym oraz jego upowszechnianie, a także wspieranie nowych działań artystycznych i badawczych w duchu artystycznej i intelektualnej wolności.

Fundacja opiekuje się dziedzictwem Tadeusza Kantora, jego dziełami, archiwami i innymi dokumentami jego życia i twórczości. Organizuje wystawy, projekty badawcze, opracowuje archiwum artysty i publikuje książki związane z twórczością Kantora.

W zaprojektowanym i zbudowanym przez Kantora domu w Hucisku, pod Krakowem, Fundacja prowadzi Dom Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret. Jest to jedyne miejsce blisko związane z twórczością Kantora, które zachowało się w niezmienionym stanie. Samo będąc dziełem sztuki, służy teraz jako szczególne miejsce wystaw, przestrzeń służąca prezentacji ekspresji artystycznej jej twórcy, jak również jako miejsce rozwijania przez współczesnych artystów nowych praktyk artystycznych. Dom w Hucisku stanowi również centrum programu rezydencyjnego prowadzonego przez Fundację.

Od powstanie w 1994 roku Fundacja zrealizowała liczne projekty o różnym charakterze i w różnych miejscach i krajach. Między innymi w 1995 roku zrealizowała jeden z „Pomników Niemożliwych” Kantora – pomnik Krzesła, zbudowany z betonu obok domu Kantora w Hucisku. Odsłonięciu krzesła towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona twórczości Kantora. W 2000 roku Fundacja zrealizowała też wiele projektów w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Kraków 2000.
Jako wydawca Fundacja opublikowała książki na temat twórczości Tadeusza Kantora, a także wspomnienia Marii Stangret.

W ostatnich latach Fundacja powołała program rezydencji artystycznych (A-i-R) przeznaczony dla współczesnych artystów, by wspierać nowe pokolenie twórców i badaczy w ich artystycznych i naukowych poszukiwaniach. Program rezydencji zbudowany jest wokół pobytu w domu Kantora w Hucisku, ale nie ograniczony w kwestii lokalizacji i czasu. Skupia się na powstawaniu nowych prac i pobudzaniu wymiany intelektualnej.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej