Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Organizacja turystyki i wypoczynku dla dzieci, młodzieży Na co NGO-sy powinny zwrócić uwagę? Dowiedz się 24.04 o 15.00 na #ngoplLIVE >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Ogólnopolska Federacja Młodzieżowych Samorządów Lokalnych

Ogólnopolska Federacja Młodzieżowych Samorządów Lokalnych
Kontakt
Telefon
94 342 64 05
Adres rejestrowy
Ulica
Rynek Staromiejski 6-7
Kod pocztowy
75-007
Miejscowość
Koszalin
Województwo
zachodniopomorskie
Powiat
Koszalin
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000026774
REGON
33096839300000
NIP
6692225964
Rok powstania
1998
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Ogólnopolska Federacja Młodzieżowych Samorządów Lokalnych jest niedochodowym stowarzyszeniem gmin i powiatów, w których funkcjonują młodzieżowe samorządy lokalne.

Celem Federacji Lokalnych jest upowszechnienie idei samorządności i przedsiębiorczości oraz zwiększenie aktywności młodzieży w środowisku lokalnym poprzez wspieranie młodzieżowych rad lub podobnych form aktywności młodzieży.

Federacja wspiera działalność młodzieżowych rad, które powstają od 1990 roku, tj. od chwili odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Ich zadaniem jest partnerskie współuczestniczenie młodzieży w życiu społeczności lokalnej.

Samorządy te skupiają młodych ludzi, którzy cieszą się zaufaniem rówieśników, są aktywni w swoim środowisku lokalnym oraz dążą do partnerskiej współpracy z władzami samorządowymi. Ta specyficzna i nowatorska forma aktywności młodzieży uczy młodych współodpowiedzialności za jakość funkcjonowania społeczności lokalnej.
Działania te są jedną z form umacniania podstaw demokratycznych przemian zapoczątkowanych w 1990 roku w dziedzinie samorządu terytorialnego. O ich skuteczności decydują takie czynniki jak wiedza, umiejętności oraz partnerskie relacje z dorosłymi. Federacja dąży do zapewnienia tych warunków.

Bezpośrednimi odbiorcami wszystkich działań prowadzonych przez Federację są młodzi ludzie pracujący w młodzieżowych radach oraz ich opiekunowie. Pośrednio odbiorcami naszych działań są wszyscy młodzi mieszkańcy objętych działaniem jednostek samorządu.

1) Organizacja szkoleń
Warsztaty przeznaczone są dla osób pracujących w młodzieżowych radach lub pragnących powołać radę, a także dla ich opiekunów. Prowadzą je animatorzy Federacji. Na szkolenie mogą się składać m.in. następujące elementy:

  • zajęcia integrująco-poznawcze;
  • omówienie "Standardów funkcjonowania młodzieżowych rad";
  • podstawy wiedzy o samorządzie terytorialnym;
  • działanie metodą projektów, planowanie pracy;
  • działalność konsultacyjna młodzieżowej rady;
  • zasady przeprowadzenia diagnozy środowiska lokalnego;
  • zasady organizacji wyborów do rady;
  • procesy grupowe, komunikacja interpersonalna.
    Zajęcia są bezpłatne dla samorządów członkowskich, dla pozostałych samorządów istnieje możliwość zorganizowania zajęć odpłatnie. Szczegółowe informacje znajdują się w ofercie szkoleniowej na stronie internetowej.

2) Udzielanie konsultacji merytorycznych
Działalność konsultacyjna dla osób i samorządów lokalnych, które chcą powołać młodzieżową radę miasta lub w sytuacjach problemowych i konfliktowych w młodzieżowej radzie. Porady udzielane są telefonicznie, listownie, poprzez Internet oraz podczas spotkań w gminach i powiatach na prośbę zainteresowanych. Federacja oferuje także skorzystanie z opracowanych wzorcowych dokumentów, jak np. statut młodzieżowej rady. Porady udzielane są bezpłatnie.

3) Letnie Obozy Samorządowe (LOS)
LOS-y odbywają się corocznie w sierpniu i są przeznaczone dla przedstawicieli młodzieżowych rad ze wszystkich samorządów w Polsce. Są to trwające około tygodnia zajęcia, mające na celu przygotowanie uczestników do działań w swoich samorządach zmierzających do podniesienia efektywności pracy młodzieżowej rady w określonej dziedzinie działalności (np. w 2007 roku w sprawie aktywizowania mlodzieży do działań na rzecz środowiska lokalnego). Obóz odbywa się w rejonach atrakcyjnych krajoznawczo, zajęcia mają formę warsztatów prowadzonych metodami aktywnymi. Luźna, letnia atmosfera sprzyja wymianie doświadczeń i nawiązywaniu współpracy pomiędzy radami z terenu całego kraju. Udział w obozie jest częściowo odpłatny.

4) Internet dla młodzieżowych rad
Projekt "Internet dla młodzieżowych rad" ma za zadanie umożliwić młodzieżowym radom założenie własnej strony www i kont poczty elektronicznej. W chwili obecnej oferujemy miejsce na serwerze na stronę internetową i pocztę elektroniczną dla zainteresowanych młodzieżowych rad oraz specjalne konta pocztowe dla osób związanych z działaniami dowolnej młodzieżowej rady. Dostępna jest podstawowa, bezpłatna opcja, a także wersje rozszerzone. W przyszłości planujemy wzbogacenie oferty o system edycyjny, który umożliwi proste tworzenie stron www bez znajomości języka html.

5) Spis Powszechny Młodzieżowych Rad
Zadaniem tego projektu jest zdiagnozowanie wszystkich istniejących w Polsce młodzieżowych rad oraz stworzenie ich bazy danych teleadresowych. Projekt rozpoczął się w 2006 roku ankietą skierowaną do wszystkich gmin i powiatów w Polsce, w której prosiliśmy o określenie istnienia bądź nie młodzieżowej rady oraz podaniu ewentualnych danych kontaktowych. W 2007 roku planujemy przeprowadzenie szczegółowego badania wśród istniejących młodzieżowych rad, dotyczącego zasad ich funkcjonowania. Więcej informacji - http://www.federacja.org/spis/

6) "Standardy funkcjonowania w Polsce młodzieżowych rad gmin/powiatów"
Opracowane przez Federację "Standardy" są zbiorem dobrych praktyk w pracy młodzieżowej rady oraz próbą jej zdefiniowania. Wszystkie działania podejmowane przez Federację są zgodne ze "Standardami" - Federacja dąży do ich wdrożenia w działalności rad.

7) "Bilet do samorządu"
Przeprowadzona przez Młodzieżową Radę z Poddębic sonda telewizyjna pokazała, że młodzieży brak podstawowej wiedzy na temat samorządu terytorialnego. Młodzi ludzie sądzą na przykład, że potrzebny jest bilet by wejść na sesje rady gminy. "Bilet do samorządu" jest poradnikiem dla młodzieży, który w przystępny sposób wprowadza w tajniki samorządu lokalnego i zachęca do aktywności w środowisku lokalnym. Dzięki dotacji Ambasady Kanady i Miasta Koszalina ukazał się w nakładzie 10 000 egzemplarzy. Zainteresowane samorządy mogą otrzymać bezpłatnie kilkadziesiąt egzemplarzy po skontaktowaniu się z Federacją.

8) Serwis internetowy
Federacja prowadzi serwis internetowy pod adresem www.federacja.org . Można tam odnaleźć informacje przydatne w pracach młodzieżowej rady. Docelowo serwis będzie się przekształcał w wortal poświęcony młodzieżowym radom.

9) Cykl broszur informacyjnych dla młodzieżowych rad
W 2007 roku planujemy opracowanie cyklu broszur - poradników dla młodzieżowych rad. Dotyczyć one będą najważniejszych elementów aktywności MRM (m.in. „Jak powołać młodzieżową radę?", „Jak przeprowadzić kampanię informacyjną o samorządzie?", „Jak przeprowadzić wybory do MRM?", itp.).

10) Konkurs wiedzy o samorządzie
To nowy projekt, którego celem jest podniesienie wiedzy młodzieży na temat samorządu terytorialnego. Jego pilotażowa edycja zaplanowana jest na 2007/2008 rok i odbędzie się w zainteresowanych gminach na zasadzie współpracy z młodzieżowymi radami.

11) Konkurs na najciekawszą kampanię informacyjną o samorządzie
Zadaniem tego projektu będzie zachęcenie młodzieżowych rad do przeprowadzenia w swoich gminach kampanii informacyjnych na temat samorządu lokalnego. Planujemy przyznanie na ten cel niewielkich grantów.

12) Współpraca z instytucjami i organizacjami pozarządowymi
Federacja stale współpracuje między innymi z władzami samorządowymi, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Tygodnikiem Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", Biurem BORIS, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich i innymi organizacjami i instytucjami, dążąc do budowania silnej pozycji młodzieżowych rad.

Aktualne informacje o naszych działaniach można znaleźć na stronie internetowej http://www.federacja.org/

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej