Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Caritas Diecezji Sosnowieckiej
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
32 363 03 70
Telefon
32 363 03 71
Adres rejestrowy
Ulica
Korczaka 5
Kod pocztowy
41-200
Miejscowość
Sosnowiec
Województwo
śląskie
Powiat
Sosnowiec
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
winda
Dane rejestrowe
Forma prawna
Organizacja powstała na mocy umowy państwo - kościół
KRS
0000222993
REGON
04001934000000
Rok powstania
1992
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
Celem Caritas jest działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania.

Prowadzone działania
Caritas Diecezji Sosnowieckiej prowadzi następujące placówki:

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy Domu św. Józefa, Będzin , ul. Stawowa 26, kierownik: Edyta Grela, tel. 32 762 51 20.

Działalność: ośrodek przeznaczony jest dla osób wymagających stałej opieki pielęgnacyjnej, szczególnie osób przewlekle chorych, którym stan zdrowia uniemożliwia pobyt w domu rodzinnym lub którym rodzina nie może zapewnić należytej opieki. Podopieczni mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną oraz duszpasterską.

Dom dla Bezdomnych Caritas, Będzin Łagisza, ul. Energetyczna 10, kierownik: Tomasz Kmita, tel. 32 267 19 46.

Działalność: dom zapewnia podopiecznym wyżywienie (trzy posiłki dziennie) oraz dysponuje bogatym zapleczem mieszkalnym, m.in. 4-osobowymi pokojami, sanitariatami oraz świetlicą terapeutyczną, w której prowadzone są kursy i terapie. Otwarty jest 24 godziny na dobę, pomoc świadczy, w zależności od pory roku, 35-45-osobowej grupie bezdomnych. Funkcjonuje od 1994 roku. Zatrudnia 1 pracownika, którego wspomaga wolontariusz i księgowa.
Dom dla Bezdomnych Caritas, Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice, Aleja Zwycięstwa 6, kierownik: Bogumierz Biesiadecki, tel. 32 268 92 69, adres e-mail: caritasdiecezjisosnowieckiejdo@poczta.tp.pl

Działalność: dom, oprócz noclegu zapewnia również wyżywienie (trzy posiłki dziennie), posiada dobrze wyposażony, dwupiętrowy budynek z własną instalacją CO i CW. Posiada także specjalnie przystosowane dwa pokoje do terapii zajęciowej: indywidualnej i grupowej. Kilka razy w roku przeprowadza specjalne kursy dla bezdomnych z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, aktywizacji bezrobotnych i poradnictwa pracy. Otwarty jest 24 godziny na dobę, docelowo opieką obejmuje grupę 47 bezdomnych, na co posiada umowę z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1991 roku. Zatrudnia 7 pracowników, z którymi współpracuje trzech wolontariuszy.

Dom dla Bezdomnych Caritas, Dąbrowa Górnicza - Ząbkowice, Aleja Zwycięstwa 6, kierownik: Bogumierz Biesiadecki, tel. 32 268 92 69.

Działalność: dom, oprócz noclegu zapewnia również wyżywienie (trzy posiłki dziennie), posiada dobrze wyposażony, dwupiętrowy budynek z własną instalacją CO i CW. Posiada także specjalnie przystosowane dwa pokoje do terapii zajęciowej: indywidualnej i grupowej. Kilka razy w roku przeprowadza specjalne kursy dla bezdomnych z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, aktywizacji bezrobotnych i poradnictwa pracy. Otwarty jest 24 godziny na dobę, docelowo opieką obejmuje grupę 47 bezdomnych, na co posiada umowę z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1991 roku.

Dzieciniec Miłości przy sosnowieckiej katedrze, Sosnowiec, ul. Kościelna 6, kierownik Halina Łojas.

Działalność: placówka obejmuje swoją opieką dzieci i młodzież, do których kieruje różne formy pomocy i edukacji pozaszkolnej m.in. pomoc przy odrabianiu lekcji, zajęcia z logopedą czy psychologiem. W miarę możliwości Dziedziniec zapewnia podopiecznym i ich rodzinom pomoc żywnościową.

Noclegownia pod patronatem Caritas, Dąbrowa Górnicza, ul. Łączna 31, kierownik: Krzysztof Sobczyk, tel. 32 268 89 82.

Działalność: placówka czynna jest codziennie od godziny 19.00 do 7.00., zimą, w przypadku szczególnych mrozów, otwarta jest cały dzień, wtedy też dzięki wsparciu Agencji Rynku Rolnego przekazuje bezdomnym pomoc żywnościową. Noclegownia posiadająca umowę z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza dysponuje 28 miejscami dla mężczyzn i 12 dla kobiet.

Noclegownia pod patronatem Urzędu Miejskiego i Caritas "Spokojna noc", Sosnowiec, ul. Kaliska 25, kierownik Janusz Konieczniak, tel. 32 266 22 26.

Działalność: czynna cały tydzień w godz. 19.00 - 7.00 (zimą od 16, w przypadku dużych mrozów czynna całą dobę), posiada około 60 miejsc noclegowych, oferuje swoim podopiecznym wyżywienie, odzież, środki czystości, ręczniki oraz leki. Bezdomni znajdujący się na terenie placówki mogą korzystać z łazienek, kuchni z jadalnią oraz pralni, a nawet skorzystać z boiska do siatkówki plażowej. W okresie zimowym uruchamiana jest także świetlica, w której znajdują się biblioteka oraz telewizor, gdzie istnieje możliwość napicia się ciepłej kawy czy herbaty. Regularnie noclegownie odwiedza także duszpasterz, wikariusz pobliskiej parafii św. Barbary. Z noclegowni mają prawo korzystać wyłącznie trzeźwi mężczyźni z terenu Sosnowca, skierowani do niej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jadłodajnia Caritas, Olkusz, ul. Żuradzka 16, osoba odpowiedzialna: Agata Jaros.

Działalność: czynna 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godz: 11.00-14.00. Głównym celem jadłodajni jest zabezpieczenie gorącego posiłku osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem: ubogim, bezdomnym, samotnym, chorym, uzależnionym, w trudnej sytuacji materialnej.
W okresie letnim z posiłku korzysta dziennie ok. 80 osób, a w okresie jesienno-zimowym liczba ta wzrasta do 100-110 osób.

Stacja Opieki Caritas i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, 41-200 Sosnowiec, ul. Korczaka 5, tel. 32 293 44 29 (zmiana od 1 grudnia 2006).

Działalność: placówka prowadzi usługi w zakresie długoterminowej opieki (obsługi pielęgnacyjnej) osób starszych, rehabilitacji, prowadzi gabinet profilaktyki zdrowia ( na miejscu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady lekarskiej, zmierzenia poziomu cukru i ciśnienia krwi) oraz odpłatnego wypożyczenia sprzętu medycznego. Stacja czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.

Świetlice środowiskowe:

  1. Będzin, parafia Trójcy Przenajświętszej
  2. Olkusz, parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego.
  3. Sosnowiec Centrum, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  4. Sosnowiec Środula, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.
  5. Wolbrom, parafia św. Katarzyny.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
profilaktyka uzależnień
pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków losowych
Odbiorcy działań

Zarząd

Tomasz Folga, dyrektor
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej