Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Obowiązki stowarzyszeń i fundacji w praktyce Dowiedz się, jak wypełniać sprawnie, efektywnie. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Baninie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Baninie
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
Telefon
58 684 85 48
Adres rejestrowy
Ulica
Makowa 5
Kod pocztowy
80-297
Miejscowość
Banino
Województwo
pomorskie
Powiat
kartuski
Gmina
Żukowo
Dane rejestrowe
Forma prawna
Jednostka terenowa stowarzyszenia posiadająca osobowość prawną
KRS
0000245039
REGON
22014434900000
NIP
5891870715
Rok powstania
2005
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2005
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
Oddział od początków jego istnienia ma stwarzać płaszczyznę szerokiej współpracy na arenie znacznie wykraczającej poza obszar gminy Żukowo. Dzięki licznym kontaktom na arenie całej organizacji, udaje się podejmowanie wielu wspólnych inicjatyw, które obejmują oprócz Żukowa, klub w Gdańsku Morenie, part gdański, klub na Przymorzu, oddział w Sopocie, klub w Wielkim Kacku, nowe oddziały w Chwaszczynie, w Gdańsku - Osowej, wspólnotę Kaszubów w Osowej, Oddziały w Przywidzu i Kolbudach, sąsiednie wsi gminy Przodkowo oraz Sianowo.
W świadomości Kaszubów wciąż pokutuje przeświadczenie, że Kaszuby są tam, gdzie mówi się po kaszubsku. Istotnie, język kaszubski jest fundamentem naszej etniczności, jednakże jego powolny zanik na wskazanym obszarze w żadnym stopniu nie oznacza, że jednocześnie zanika tożsamość Kaszubów tu mieszkających, że kurczą się Kaszuby, nie tylko w sensie geograficznym. Naszym podstawowym zadaniem jest utrwalenie tej kaszubskości, wskazanie na odwieczne wartości, które były i są tu obecne, a które są nieco przytłumione, czyli: przywiązanie do Kościoła, do rodzinnej ziemi, szacunek dla starszych, etos pracy, więź międzysąsiedzka generująca inicjatywy dla wspólnego dobra. Te zaledwie cztery lata funkcjonowania banińskiego ZKP udowadniają jak bliskie są one mieszkańcom naszego terenu. Ponadto obalają mit, że język kaszubski i kaszubszczyzna są zarezerwowane tylko dla starszego pokolenia. W naszym oddziale jest kilkadziesiąt młodych osób, studentów, młodych absolwentów mówiących po kaszubsku lub pragnących utrwalić znajomość rodzimej mowy, której - niestety - "nie wyssali już z mlekiem matki" i którzy są szczerze zaangażowani w kreowanie wartości kaszubskich mając pełną świadomość, jak wielki posiadają walor w europejskiej rodzinie narodów i grup etnicznych. Według wstępnych analiz ankiet, które spłynęły do Zarządu Głównego ZKP w Gdańsku przed wyborami władz naczelnych (grudzień 2004), średnia wieku członków oddziału ZKP w Baninie jest najniższa w całej organizacji. Trzecia część członków partu nie przekroczyła 35 roku życia. Niewątpliwym sukcesem partu jest powołanie młodzieżowego klubu o nazwie "Cassubia".
Nie można jednak poprzestać na utrwalaniu. Trzeba - zgodnie ze słowami Ojca Świętego wypowiedzianymi w Sopocie 5 czerwca 1999 roku - pogłębiać, pogłębiać zwłaszcza znajomość języka kaszubskiego jako fundamentu i głównego spoiwa wiążącego członków naszej organizacji. Stąd podejmowanie - aczkolwiek bardzo wyważone i delikatne - inicjatyw związanych z wprowadzaniem języka kaszubskiego do szkół i liturgii kościelnej jako dwóch podstawowych filarów zachowania kaszubszczyzny. Rezultaty tych działań są widoczne, choć wiele na tej płaszczyźnie mamy do zrobienia na całych Kaszubach. Już jednak znaczące bardzo pozytywne efekty w nauce szkolnej, a także wzruszenie wielu wiernych - uczestników mszy z kaszubską liturgią, pozwalają sądzić, że kierunek działań jest dobry.
Od nas wszystkich zależy bowiem przyszłość naszego regionu: od aktywności młodych i odpowiedniego przykładu starszych. Oby przyszłe pokolenia nie musiały mieć pretensji, że nie przekazano im naszego bogatego kulturowego dziedzictwa. To wielkie i bezcenne działanie. Szczęśliwi ci, którzy biorą i ci, którzy zechcą wziąć, udział w tym dziele.

Prowadzone działania
W tenże rok symbolicznie nasz Oddział ZKP wszedł wspaniale udanym spotkaniem opłatkowym. Zapewne często będziemy wracać do niego myślami, gdyż właśnie na nim ukazano duże bogactwo kulturowe i intelektualne, które drzemie wśród ludzi związanych z naszym oddziałem. Zauważył to też Prezes ZKP, Artur Jabłoński mówiąc: "Jesteście młodym oddziałem, ale wiele innych mogłoby brać z was przykład". To buduje i jednocześnie pobudza do dalszych aktywnych inicjatyw. Wszystkim zaangażowanym w piękny przebieg spotkania należą się szczególne podziękowania, począwszy od osób, które tak pięknie udekorowały salę "Podkowa", a skończywszy na wszystkich zorganizowanych grupach, czyli gwiżdżach przygotowanych przez klub "Cassubia" i "Spiéwnëch kwiôtkach" występujących coraz piękniej z poszerzającym się repertuarem. Cieszy szczególnie fakt, że już niebawem "Spiéwné kwiôtczi" odbędą kolejną sesję nagraniową w profesjonalnym studiu. Możemy więc stwierdzić, że mamy już dobrą i trwałą formację wokalno - muzyczną. Wydaje się, że także skład osobowy jest stabilny, gdyż nowy nabór przyniósł czwórkę zdolnych małych dzieci z rodzin o silnych tradycjach muzycznych, z wyraźnymi predyspozycjami wokalnymi.
Artystyczne działania naszych grup oraz znakomitego zespołu "Koleczkowianie" obejrzało ok. 130 osób obecnych na sali, w tym kilka delegacji z innych oddziałów, m.in. Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Żukowa, Chmielna i Kolbud (Bóg zapłać także za wspólną modlitwę w intencji zdrowia prezesa O/ZKP w Kolbudach). Wyrażane opinie były bardzo miłe, m.in. ich efektem są kolejne deklaracje członkowskie (liczba członków zbliża się do 150). W pewnym stopniu także sukcesem naszego wspólnego działania, sukcesem oddziału, są Medale 50-lecia ZKP wręczone przez Prezesa ZKP dwóm naszym członkom.
Ubiegły rok - Rok Kaszubski - istotnie był wyjątkowo bogaty dla naszego oddziału i całej organizacji. Mamy własny sztandar, stanął obelisk pamięci ks. prałata Józefa Bigusa, podjęto szereg działań, o których była mowa w sprawozdaniu wysłanym przed świętami. Także i ten nowy rok otwieramy z wielkimi planami. Rozwijane będą "Spiéwné kwiôtczi" (będziemy konsekwentnie dążyć do realizacji debiutanckiej płyty), zaprojektowana jest wycieczka na Półwysep Helski, trzydniowy rajd klubu "Cassubia", działalność dwóch szkół haftu (obok Miszewa także Banino), odbędzie się V Kaszubska Pielgrzymka do Sianowa oraz II Festyn Kaszubski w terminie wrześniowym. Kontynuowane będą "Spotkania z Literaturą i Muzyką Kaszub" (SLMK), które - jak pokazała ubiegłoroczna praktyka - są motorem stałych działań na polu kulturowym i edukacyjnym oddziału. Z nimi wiążą się dwa nowe bardzo ambitne, ogólnoregionalne, projekty. Jest to tworzenie Biblioteki Kaszubskiej i Sali Literatury Kaszubskiej.
Gwiazdka dla dzieci
W ramach najbliższego SLMK, które odbędzie się 27 stycznia w remizie OSP w Miszewie odbędzie się gwiazdka dla dzieci. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy grupom gwiżdży (Cassubia, SP w Miszewie, Gimnazjum nr 2 w Żukowie), którzy znakomicie pielęgnują rodzime tradycje gwiazdkowe. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 zabawą i gwiazdką dla dzieci. W drugim punkcie będzie projekcja półgodzinnego reportażu TV o tytule "Kaszubskie obrzędy bożonarodzeniowe", w trzecim zaś zabawa. Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza młodzież związaną z "Cassubią". Nad oprawą muzyczną będzie czuwać muzyk i poeta Mirosław Sobisz z Przodkowa. Wstęp wolny!
Projekcja filmu
Już tydzień później, 4 lutego, o godz. 16.30 (po niedzielnej mszy), odbędzie się kolejne SLMK w salce katechetycznej w Baninie. Głównym punktem programu będzie projekcja zekranizowanej znakomitej sztuki opartej na twórczości wybitnego pisarza, Jana Drzeżdżona. Obecny będzie realizator półgodzinnego filmu Andrzej Sipajłło oraz muzyk Tadeusz Korthals (brat piosenkarki Weroniki Korthals), a także niektórzy odtwórcy ról. Obecność sygnalizują Józef Roszman i Brunon Ceszke. Film zatytułowany "Testament" jest ekranizacją sztuki teatralnej "Mónika" cechującej się znakomitym humorem oraz bogactwem piękna nordowej kaszubszczyzny.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
teatr
film
taniec
sztuki wizualne, wzornictwo
literatura, czasopisma
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych
działalność na rzecz języka regionalnego
działalność na rzecz integracji europejskiej
pomoc Polonii i Polakom za granicą
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej