Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Pomożemy je rozwiązać. Piszcie: info@ngo.pl i dzwońcie: 801 646 719 lub 22 828 91 21 (g. 9.00-13.00).

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
58 301 32 35
Telefon
58 301 32 35
Adres rejestrowy
Ulica
Św. Ducha 48
Kod pocztowy
80-834
Miejscowość
Gdańsk
Województwo
pomorskie
Powiat
Gdańsk
Dane rejestrowe
Forma prawna
Jednostka terenowa stowarzyszenia posiadająca osobowość prawną
KRS
0000122075
REGON
19156398200000
NIP
583-25-45-132
Rok powstania
1998
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Ludzie
Liczba członków
230
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce. Jego działalność ma charakter regionalno - kulturowy. Głównym celem Zrzeszenia jest wszechstronny rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Kaszub i Pomorza. Pragniemy chronić tradycję i rozwijać kulturą kaszubsko-pomorską, jednocześnie budować społeczność nowoczesną, zwróconą ku przyszłości. Jedną z naczelnych naszych wartości jest troska o samorządność i podmiotowość lokalną i regionalną. Jesteśmy otwarci na innych i współpracować chcemy ze wszystkimi, którym bliskie jest dobro kaszubsko-pomorskiej ziemi i jej mieszkańców. Członkiem Zrzeszenia może być każdy - bez wzglądu na miejsce urodzenia i pochodzenie - kto wartości te podziela.

Prowadzone działania
W ciągu 50 lat istnienia Zrzeszenie wypracowało różne formy działalności. Jest organizatorem bądź współorganizatorem wystaw, konkursów, festiwali, festynów i wernisaży. W oddziałach organizowane są liczne imprezy okolicznościowe: dożynki, opłatki bożonarodzeniowe, zabawy i turnieje.

Od początku ruchu regionalnego na Kaszubach ważną rolę odgrywało czasopiśmiennictwo. Zrzeszenie jest w tym względzie kontynuatorem bogatych tradycji sięgających "Skorbu Kaszebskosłovjnscze mowe", "Gryfa", "Mestwina", "Zaborów", "Zrzesze Kaszebskji" i wielu innych. W 1957 r. zaczął ukazywać się dwutygodnik "Kaszëbë". Niestety, z wielu przyczyn jego żywot został przerwany już w 1961 r. Od 1963 r. ukazywał się "Biuletyn ZK-P", w 1969 r. przemianowany na "Pomeranię" - dziś miesięcznik i organ ZKP. Oprócz czasopism Zrzeszenie jest także znaczącym wydawcą książek i innych druków zwartych. Obecnie przygotowywane są specjalne programy nauczania oraz podręczniki. W celu kształcenia kadry nauczycielskiej na Uniwersytecie Gdańskim w ramach filologii polskiej utworzono lektorat języka kaszubskiego, wkrótce ma powstać nowy kierunek - kaszubistyka.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
organizacja lokalnych wydarzeń kulturalnych: świąt, festiwali, festynów
działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych
działalność na rzecz języka regionalnego
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej