Webinar o zarządzaniu finansami w NGO [16.10.23] Poznaj kluczowe obszary. Sprawdź program >
Misja Społecznego Towarzystwa Oświatowego:
Współtworzymy społeczeństwo obywatelskie, działając na rzecz doskonalenia jakości edukacji i jej uspołecznienia, w szczególności przez zakładanie i prowadzenie autonomicznych szkół i placówek oświatowych we współpracy z rodzicami.
Za wartości priorytetowe w działalności Społecznego Towarzystwa Oświatowego przyjmuje się odpowiedzialność, wolność, uspołecznienie, uczenie się i rozwój.
O nas:
Społeczne Towarzystwo Oświatowe istnieje od 1987 roku, a najstarsze szkoły STO działają od roku 1989. Mamy już ponad 30 lat doświadczeń w prowadzeniu szkół, które niezmiennie cieszą się dobrą sławą. Na początku szturmem zdobyły sympatię uczniów i uznanie rodziców, dziś – zachowując sympatię i uznanie – przyciągają także swoją renomą i tradycją. STO prowadzi prawie 100 szkół, w których uczy się 15 tys. uczniów, a zatrudnionych jest 2,5 tys. osób.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe, jako organizacja pozarządowa, działa poprzez koła stowarzyszenia; jest ich około 70 (działa w nich ponad 4 tys. członków stowarzyszenia). STO, założone przez rodziców i nauczycieli zbuntowanych przeciwko jednolitej, komunistycznej oświacie, powstało z mocnego pragnienia wolności, w której powinny wzrastać nowe pokolenia. Dzięki temu pragnieniu stworzono system edukacji, jakiego przedtem nie było.
Koncepcja STO polega na harmonijnym połączeniu edukacji i wychowania. Ten jasny cel wymaga spełnienia wielu warunków, wśród których podstawowe znaczenie ma współpraca rodziców i nauczycieli oparta na wzajemnym zaufaniu. Nauczyciele, uczniowie, rodzice razem kształtują szkołę, akceptując podstawowe zasady i reguły, takie jak uczciwość, rzetelność, wzajemny szacunek, empatia; są to zasady na tyle ogólne, że ani wyznawana religia, ani ulubiona opcja polityczna nie wchodzą z nimi w konflikt, i na tyle konkretne, że mogą być podstawą tworzenia prawdziwej wspólnoty obywatelskiej.
Szkoły STO uczą skutecznie i osiągają najwyższe miejsca w rankingach. Nasz cel jest jednak inny: chodzi o ukształtowanie ucznia jako osoby: w sensie umysłowym, społecznym, kulturalnym, fizycznym. Pamiętamy, że przyswajanie wiedzy odbywa się nie tylko w szkole. Szkoła ma dać solidne podstawy i skuteczne metody, które pozwolą uczniom w przyszłości uczyć się samodzielnie, działać w zespole, myśleć twórczo.
Ponadto każde koło naszego Towarzystwa to prężne środowisko, przejawiające wiele inicjatyw obywatelskich. Członków STO łączy zainteresowanie kondycją całej polskiej oświaty, a przede wszystkim jej uspołecznieniem. Towarzystwo usilnie zabiega o sprawy istotne dla systemu oświaty: o stanowienie dobrego, przejrzystego prawa i sprzyjające warunki uczestnictwa rodziców w życiu wszystkich szkół, także publicznych. STO konsultuje i opiniuje projekty przepisów prawnych, zgłasza własne poprawki do ustaw, organizuje konferencje i upowszechnia swoje stanowiska w konkretnych sprawach. Wspiera wszelkie inicjatywy, które wzbogacają edukację dzieci, młodzieży i dorosłych.