Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Pomożemy je rozwiązać. Piszcie: info@ngo.pl i dzwońcie: 801 646 719 lub 22 828 91 21 (g. 9.00-13.00).

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 659 30 11
Adres rejestrowy
Ulica
Trylogii 2/16
Kod pocztowy
01-982
Miejscowość
Warszawa-Bielany
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Bielany
Dane rejestrowe
Forma prawna
Związek sportowy
KRS
0000124143
REGON
00701181100000
NIP
526-10-53-340
Rok powstania
1952
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" jest organizacją, która ma wieloletnie doświadczenie i tradycję w działalności sportowej w środowisku osób niepełnosprawnych.

Działalność swoją Związek zapoczątkował jako Zrzeszenie Sportowe "Start" w roku 1952 na rzecz środowiska spółdzielczości pracy, a od roku 1961 rozpoczęła się działalność sportowo-rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych zatrudnionych w spółdzielniach inwalidów.

Realizowany program był bardzo szeroki. Obejmował gimnastykę leczniczą, ćwiczenia rekreacyjne podczas przerw w pracy, turnusy rehabilitacyjne, obozy sportowe, treningi w sekcjach różnych dyscyplin sportowych, zawody sportowe krajowe i międzynarodowe.

W 1994 roku Zrzeszenie "Start" przekształciło się w Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start", który obecnie jest największą w Polsce wielodyscyplinową organizacją zajmującą się szkoleniem sportowców niepełnosprawnych.

Został powołany dla organizowania i rozwijania powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji ruchowej, turystyki i wypoczynku wśród osób niepełnosprawnych oraz reprezentowania zrzeszonych w nim organizacji. Główny motyw działania przy realizacji programów to: nauka - praca - sport.

Głównymi kierunkami programowymi są:

 • Prowadzenie treningów w różnych dyscyplinach sportu dla osób z uszkodzonym w różnym stopniu aparatem ruchu, niewidomych i niedowidzących,
 • Organizacja Mistrzostw Polski niepełnosprawnych w poszczególnych dyscyplinach sportu,
 • Centralne szkolenie zawodników,
 • Przygotowanie reprezentacji Polski do zawodów międzynarodowych, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, Igrzysk Paraolimpijskich,
 • Szkolenie i dokształcanie trenerów, instruktorów, sędziów,
 • Promocja nowych dyscyplin sportowych dla osób niepełnosprawnych.

PZSN "Start" reprezentuje polski sport niepełnosprawnych na arenie międzynarodowej będąc członkiem następujących organizacji sportu inwalidów:

 • IBSA (International Blind Sports Federation) założona w 1981 r., zrzeszająca osoby ze schorzeniami narządu wzroku, niewidomych i niedowidzących
 • CP-ISRA (Cerebral Palsy International Sports & Recreation Association) założona w roku 1979 zrzeszająca osoby z porażeniem mózgowym
 • IWAS (International Wheelchair & Amputee Sports Federation) powstała w 2004 roku z dwóch organizacji ISOD (International Sporst Organisation for Disabled - w 1964 r. zrzeszająca amputowanych i z innymi schorzeniami narządu ruchu) oraz ISMWSF (International Stoke Madeville Wheelchair Sport Federation - w 1952 r. zrzeszająca osoby poruszające się na wózkach)
 • IWBF (International Wheelchair Basketball Federation) Międzynarodowa Federacja Koszykówki na Wózkach
 • WOVD (World Organisation Volleyball for Disabled) - Światowa Organizacja Piłki Siatkowej dla Niepełnosprawnych

Członkowstwo w powyższych organizacjach umożliwia reprezentowanie Polski i uczestnictwo polskich sportowców w najważniejszych imprezach sportowych takich jak Letnie i Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, Mistrzostwa Świata i Europy. Zapewnia ponad to otrzymywanie materiałów szkoleniowych, przepisów sportowych, regulaminów różnych dyscyplin sportowych uprawianych przez osoby niepełnosprawne, jak również uczestnictwo w szkoleniu trenerów, lekarzy i sędziów.

Niezwykle ważną rolę w finansowaniu sportu niepełnosprawnych odgrywa Ministerstwo Sportu i Turystyki. Stwarza ono w Polsce warunki do udziału w kulturze fizycznej osób niepełnosprawnych angażując do tego celu środki z dopłat do stawek w grach liczbowych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (KRKF), które doprowadziły do zwielokrotnienia nakładów finansowych na sport i kulturę fizyczną osób niepełnosprawnych. Zwiększyła się systematycznie ilość realizowanych zadań, poszerzył się ich zakres, a także liczba uczestniczących w nich osób.

W roku 2008 Związek otrzymał również środki z budżetu państwa na przygotowanie zawodników do Igrzysk Paraolimpijskich - Pekin 2008.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej