Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >
Celem Polskiego Związku Głuchych jest zrzeszanie osób niesłyszących i innych osób z wadą słuchu dla zapewnienia im pomocy we wszystkich sprawach życiowych. Związek działa na terenie całej Polski, otacza swoją opieką i udziela pomocy około 100.000 członków i podopiecznych.
Pomoc dzieciom i młodzieży z wadą słuchu
Nasza pomoc obejmuje diagnozę i rehabilitację: słuchu i mowy, rozwoju intelektualnego i psychicznego. Poza tym: szkolimy i przygotowujemy rodziców i opiekunów do samodzielnej pracy rehabilitacyjnej z dzieckiem. Organizujemy turnusy rehabilitacyjne, prowadzimy bank aparatów słuchowych, wypożyczając je podopiecznym na czas oczekiwania na własny aparat; pomagamy w nauce naszym podopiecznym uczęszczającym do szkół masowych. Współpracujemy z placówkami służby zdrowia w zakresie wczesnego wykrywania wad słuchu oraz w celu zapewnienia specjalistycznej opieki nad dziećmi z uszkodzonym słuchem. Organizujemy szkolenia i warsztaty, inicjujemy badania naukowe, statystyczne, sondażowe dotyczące problemów i rehabilitacji dzieci z wadą słuchu, wydajemy publikacje niezbędne w rewalidacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu, inicjujemy działania w zakresie produkcji sprzętu oraz pomocy rehabilitacyjnych i dydaktycznych dla potrzeb rehabilitacji, nauczania i rewalidacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu.
Działania na rzecz dorosłych niesłyszących
Naszym celem jest utrzymanie tożsamości środowiska osób niesłyszących oraz pomoc w zakresie rozwiązywania ich problemów życiowych. Służy temu między innymi działalność 117 ośrodków rehabilitacji i wsparcia społecznego niesłyszących.
Oprócz podstawowych form indywidualnej i grupowej rehabilitacji i opieki placówki PZG prowadzą także uzupełniające, specjalistyczne usługi i formy rehabilitacji - głównie prozdrowotnej. Najważniejsze wśród nich to: badania słuchu, wydawanie aparatów słuchowych, prowadzenie ćwiczeń logopedycznych i słuchowych, organizowanie turnusów rehabilitacyjnych i kursów języka migowego.
Polski Związek Głuchych prowadzi nadto działalność gospodarczą w postaci 8 spółek z o .o ., które posiadają status zakładu pracy chronionej. W spółkach tych pracuje około 1300 osób, w tym - 52% to osoby niepełnosprawne. Celami działalności gospodarczej są - oprócz osiągania zysku, z części którego finansowana jest działalność statutowa Związku - zatrudnianie niesłyszących oraz ich rehabilitacja i szkolenie zawodowe.
Związek popularyzuje problematykę dotyczącą słuchu, środowiska ludzi niesłyszących, rehabilitacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu, języka migowego - naturalnego sposobu porozumiewania się ludzi niesłyszących. Związek wydaje między innymi od 1959 roku miesięcznik pod nazwą "Świat Ciszy".