Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Chcesz dostawać artykuły wybrane przez redakcję ngo.pl specjalnie dla Ciebie? Przeczytaj najciekawsze teksty publicystyczne. Zamów bezpłatny newsletter Magazyn NGO.PL na weekend!

Fundacja Konrada Adenauera - Przedstawicielstwo w Polsce

Fundacja Konrada Adenauera - Przedstawicielstwo w Polsce
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 845 93 30
Telefon
22 848 54 37
Adres rejestrowy
Ulica
Jarosława Dąbrowskiego 56
Kod pocztowy
02-561
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Mokotów
Dane rejestrowe
Forma prawna
Przedstawicielstwo organizacji zagranicznej
Rok powstania
1989
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Wolność, sprawiedliwość i solidarność są hasłami przewodnimi, którymi w swojej pracy kieruje się Fundacja Konrada Adenauera (FKA). FKA jest fundacją polityczną, ideowo bliską Unii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU). Pierwszy niemiecki kanclerz i współtwórca CDU, Konrad Adenauer (1876-1967), łączył tradycje społeczno-chrześcijańskie, konserwatywne i liberalne. Jego nazwisko jest symbolem demokratycznej odbudowy Niemiec, oparcia polityki zagranicznej na transatlantyckiej wspólnocie wartości, wizji zjednoczonej Europy i polityce państwa w duchu społecznej gospodarki rynkowej. Jego duchowa spuścizna jest dla nas zarówno zadaniem, jak i zobowiązaniem.

Naszą międzynarodową działalnością wspieramy prawo ludzi do życia w wolności i godności. Działając w w imię wartości wnosimy wkład w to, aby Niemcy sprostały swojej rosnącej odpowiedzialności w świecie.

Aby wesprzeć proces przemian politycznych, społecznych i gospodarczych, które rozpoczęły się w Polsce w czerwcu 1989 r. Fundacja Konrada Adenauera, jako pierwsza z niemieckich fundacji politycznych, otworzyła swoje biuro w Warszawie. Miało to miejsce 10 listopada 1989 r., dwa miesiące po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Otwarcie pierwszego przedstawicielstwa Fundacji Adenauera w krajach byłego bloku wschodniego właśnie w Polsce było wyrazem uznania dla wieloletniej wolnościowej walki Polaków, która ostatecznie doprowadziła do obalenia dyktatury komunistycznej i zakończenia podziału Europy, w tym także Niemiec.

Zadania

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce wspiera przede wszystkim budowę społeczeństwa obywatelskiego, rozwój systemu partyjnego, ponadpaństwowy dialog międzypartyjny i sprawnie działający system społeczny i gospodarczy, kontynuację procesu integracji europejskiej i dbałość o dobre stosunki Polski i Niemiec. Transformacja w Polsce będzie trwała jeszcze latami, za nim kraj osiągnie standard życia starych państw Unii Europejskiej.

Dialog z perspektywy chrześcijańskiej demokracji, na temat najważniejszych wartości w społeczeństwie i roli kościoła, polityki wschodniej UE i polityki bezpieczeństwa, tworzenia społecznej gospodarki rynkowej, efektywnej administracji państwowej i roli elit politycznych stanowi ważny aspekt naszej pracy w Polsce. Zajmujemy się również zagadnieniami związanymi ze wspólną historią Polski i Niemiec.

Działalność

Do naszej działalności w Polsce należy edukacja polityczna poprzez organizację seminariów, konferencji i debat, które Fundacja organizuje sama, lub we współpracy z partnerami z Polski. Wzorowa współpraca partnerska z polskimi organizacjami pozarządowymi jest ważnym celem i zadaniem Fundacji. Do naszych projektów włączamy osobistości ze świata biznesu, polityki, Kościoła i nauki.

Tworząc forum dla dialogu politycznego, chcemy popierać merytoryczną współpracę między różnymi grupami społecznymi. Wymiana doświadczeń z Niemcami jest w tym wypadku szczególnie istotna.

Uzupełnieniem projektów Fundacji Konrada Adenauera w Polsce są stypendia, programy studyjne i informacyjne w Niemczech i instytucjach Unii Europejskiej, a także publikacje wydawane lub dotowane przez Fundację (analizy i sprawozdania, książki, serie wydawnicze: "Raporty Fundacji Konrada Adenauera w Polsce" i "Chrześcijaństwo-Świat-Polityka")

Wydarzenia

Różnorodność projektów prowadzonych przez Fundację w Polsce przedstawiamy w rubryce "wydarzenia". Do najważniejszych należą międzynarodowe konferencje z cyklu "Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej" w Krakowie, polsko-niemieckie forum na temat kondycji mediów i zawodu dziennikarza "Media Night" w Warszawie, oraz debaty na temat wspólnych wyzwań Polski, Niemiec i Europy.

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
14.05.2014
Przedsiębiorstwo społeczne XXI wieku: znajdź skomplikowany problem, który rozwiązać można tylko przy pomocy zaawansowanej technologii. Zbierz ekspertów, wymyśl rozwiązanie i udostępnij je wszystkim zainteresowanym, Uwierz, że wszystko jest możliwe – pisze Paulina Wajszczak dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
stypendia
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
działalność polityczna
działalność na rzecz integracji europejskiej
partnerstwa międzynarodowe, wymiana doświadczeń
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej