Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Pomożemy je rozwiązać. Piszcie: info@ngo.pl i dzwońcie: 801 646 719 lub 22 828 91 21 (g. 9.00-13.00).
Federacja Polskich Banków Żywności
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 654 64 00
Telefon
22 654 64 00
Adres rejestrowy
Ulica
Aleje Jerozolimskie 30 lok. 8
Kod pocztowy
00-024
Miejscowość
Warszawa-Śródmieście
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Śródmieście
Dane rejestrowe
Forma prawna
Federacja, związek stowarzyszeń
KRS
0000063599
REGON
01281301800000
NIP
524-21-02-362
Rok powstania
1997
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Celem Federacji jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz niedożywieniu w Polsce poprzez działalność własną oraz wspierania członków Federacji - Banków Żywności.

Banki żywności realizują swoją misję poprzez:

  • wyszukiwanie rezerw żywności produkowanej w nadmiarze,
  • pozyskiwanie żywności o krótkich terminach przydatności do spożycia
  • gromadzenie rezerw żywności i ich racjonalna dystrybucja,
  • promowanie postaw przeciwdziałających utylizacji żywności lub jej marnotrawieniu.

Federacja udziela pomocy merytorycznej, organizacyjnej i finansowej sfederowanym w niej Bankom Żywności. Propaguje misję i etykę działania Banków Żywności za pomocą własnych publikacji. Organizuje profesjonalne przygotowanie personelu Banków, w tym szkolenie w zakresie bezpłatnego pozyskiwania żywności, jej magazynowania, transportu oraz racjonalnego rozdziału. Doradza, opracowuje ekspertyzy finansowo-prawne.

Aktualnie Federacja stawia sobie następujące zadania: uczestniczenie w ruchu na rzecz pobudzania wrażliwości społecznej oraz budowanie więzi solidarności z ludźmi pokrzywdzonymi przez los, będącymi w potrzebie; rozwijanie szczególnie skutecznej pomocy dla organizacji i placówek, których podopiecznymi są dzieci chore, niepełnosprawne oraz z najuboższych rodzin; tworzenie warunków do kooperacji z producentami i dystrybutorami żywności na bazie argumentacji ekonomicznej a nie tylko filantropijnej.

Banki żywności corocznie organizują i biorą udział w społecznych akcjach o charakterze filantropijnym, tj.: zbiorki żywności w supermarketach i sklepach, uczestnictwo w akcji "Dzielimy się tym co mamy", z której za wycieczki organizowane dla wiejskich dzieci banki żywności uzyskały setki ton ziemiopłodów; zbiórki żywności w szkołach połączone z akcją edukacyjną na rzecz pomocy ubogim.

Banki Żywności są aktualnie głównym partnerem społecznym Agencji Rynku Rolnego w realizacji Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD). W 2005 roku do magazynów Banków Żywności trafiło już ponad 40 tys. ton mleka, ryżu, mąki, makaronu i serów w ramach tego Programu. Banki Żywności pracowały nad jego wdrożeniem w Polsce, jeszcze na długo zanim staliśmy się członkiem UE.

Ponadto od 2 lat Banki Żywności współpracują z firmą Danone w ramach Programu Podziel się Posiłkiem. Zorganizowaliśmy dwukrotnie zbiórkę żywności Podziel się posiłkiem.

Reklama

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Organizacja nie prowadzi działalności odpłatnej.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
zrzeszanie organizacji pozarządowych (np. lokalnych, regionalnych, branżowych)
wsparcie specjalistyczne
Reklama

Przynależność do związków, porozumień, sieci

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej