Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jakie korzyści może przynieść skuteczna promocja? Poznaj poradnik EduNGO „Mocni w promocji” >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Stowarzyszenie "Węgajty"
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
E-mail
Pokaż
Telefon
89 512 92 97
Telefon
89 512 94 71
Adres rejestrowy
Ulica
Węgajty 18
Kod pocztowy
11-042
Miejscowość
Węgajty
Województwo
warmińsko-mazurskie
Powiat
olsztyński
Gmina
Jonkowo
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Wysoki próg przy wejściu do sali teatralnej, brak przystosowanych sanitariatów dla użytkowników wózków.
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000020919
REGON
00444331000000
NIP
7391883609
Rok powstania
1990
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Pracując w materii kultury tradycyjnej nastawieni jesteśmy na świat współczesny, nas otaczający. Przeciwstawiamy się ksenofobii i nietolerancji - zjawiskom kojarzonym często ze słowem "tradycja" Przeciwnie, poszukujemy w motywach archaicznych języka uniwersalnego, zdolnego przezwyciężyć podziały. Działając w środowisku wiejskim chcemy przyczynić się do przezwyciężenia jego problemów: nierówności szans w dostępie do edukacji i kultury i apatii społecznej. Ważnym zadaniem naszego stowarzyszenia jest także zapewnienie działającym w nim zespołom warunków do systematycznej pracy i niezależnych poszukiwań artystycznych.

By zapoznać się bliżej z działalnością Stowarzyszenia, tj. z pracą zespołów Teatr Węgajty i Schola Węgajty zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych: www.teatrwegajty.art.pl oraz www.schola.wegajty.pl.
W tym miejscu przedstawiamy skrótowy zarys najważniejszych projektów:

1) Teatr Węgajty

  • Inna szkoła teatralna: praca warsztatowa z materiałem lokalnych tradycji obrzędowych, takich jak kolędowanie, zapust czy kolędowanie wielkanocne. Grupy adeptów uczestniczą w wyprawach terenowych i wydarzeniach powołanych w obszarach wiejskich albo też w miejscach, gdzie żyją "odrzuceni" przez nasze społeczeństwo: w domach opieki, noclegowniach dla bezdomnych itp.Festiwal "Wioska teatralna": inicjatywa nastawiona na społeczność lokalną wsi Węgajty i okolic. Pokazy teatralne, koncerty, warsztaty włączające plenery otaczające Teatr i wciągające mieszkańców spektakle Kalevala - fragmenty niepisane wg fińskiego Eposu i Synczyzna wg Ślubu i Trans-Atlantyku Witolda Gombrowicza, w reżyserii Wacława Sobaszka, spektakle plenerowe: Upiorny całun wg Dziadów Adama Mickiewicza do muzyki Mieczysława Litwińskiego w reżyserii Wacława Sobaszka oraz Missa pagana Mieczysława Litwińskiego wg poematu Edwarda Stachury.

2) Schola Węgajty - Festiwal Atlantyda Północy: cykl wydarzeń artystycznych, edukacyjnych, badawczych i integracyjnych podejmowanych wspólnie przez artystów, naukowców, działaczy kultury z Polski i Litwy oraz zaproszonych specjalistów z innych krajów Europy, mających na celu zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego po obydwu stronach granicy (na obszarze dawnych Prus Wschodnich) oraz wzmocnienie powiązań kulturowych i współpracy transgranicznej. Spektakle, koncerty średniowiecznego teatru i muzyki sakralnej prezentowane będą w oparciu o najstarsze manuskrypty oraz żywą tradycję. Wydarzenia odbywać się będą w zabytkach partnerskich regionów czyli Warmii i Mazur oraz regionu klaipedos na Litwie. Laboratorium Tradycji komplementarne działania, prace badawcze, warsztatowe i archiwalne, które umożliwią opracowywanie programów artystycznych opartych na tradycjach lokalnych oraz wymianę i współpracę transgraniczną z instytucjami, zespołami i osobami, zaproszonymi artystami z Polski, Litwy i Europy zajmującymi się podobną tematyką. W ramach LT zespół Scholi będzie prowadził regularną pracę artystyczno-badawczą w oparciu o materiały zebrane w trakcie wypraw i źródła historyczne. Dramaty liturgiczne wykonywane przez Scholę: bożonarodzeniowy Ordo Stellae, wielkopostny Planctus Mariae i Ludus Passionis, wielkanocny Ludus Paschalis, starotestamentowy Ludus Danielis oraz maryjny Ordo Annunciatione. Inne programy koncertowe: Joculatores Dei, Zamek Warmia, Kanty i psalmy, Theotokos oraz Dom Tańca.

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
25.06.2018
W trakcie kolejnej edycji festiwalu Wioska Teatralna Nagroda Złotego Gołębia zostanie przekazana nowemu laureatowi. Jest to nagroda przyznawana oddolnie osobom i/lub organizacjom, które wniosły szczególne zasługi w poszanowanie i obronę praw człowieka.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
teatr
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
profilaktyka uzależnień
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
równouprawnienie kobiet i mężczyzn
integracja, reintegracja, aktywizacja zawodowa

Zarząd

Wacław Sobaszek, członek zarządu
Erdmute Sobaszek, prezeska
Joham Wolfgang Niklaus, wiceprezes
Monika Paśnik-Petryczenko, sekretarz
Małgorzata Dżygadło-Niklaus, skarbnik
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej