Zobacz, jak organizacje praktykują fundraising Narzędzia fundraisingu w Polsce. Kup poradnik PDF >
Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES
Naszą misją jest wspieranie osób znajdujących się w krytycznych sytuacjach życiowych, w ich trudnym dążeniu do osiągnięcia życiowej samodzielności i prowadzenia godnego życia. Pomagamy osobom z niepełnosprawnością, w podeszłym wieku, żyjącym w ubóstwie, na marginesie życia społecznego.
Prowadzone działania:
- Ośrodek Pomocy Kryzysowej - udziela bezpłatnej pomocy w postaci poradnictwa obywatelskiego, rodzinnego i socjalnego (blisko 600 osób korzystających z pomocy rocznie).
- Warsztat Terapii Zajęciowej im. O. Stanisława Bocera OMI - codzienna rehabilitacja społeczna i zawodowa dla osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym głębszego stopnia (30 uczestników).
- Wspólnoty Spotkań (d. Świetlica Terapeutyczna) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zajęcia organizowane są wyłącznie przez wolontariuszy, w soboty zgodnie z terminarzem https://www.spes.org.pl/co-robimy/terminarz. Wspólnoty organizują coroczne obozy zimowe i letnie. W ramach Programu działają grupy wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną (średnio 40 uczestników rocznie).
- Program Edukacji Obywatelskiej - publikacja w Internecie aktualizowanego informatora "Twoje Prawa" o świadczeniach, usługach, zwolnieniach podatkowych i innych przywilejach - dla osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin (średnio 27.000 odwiedzin serwisu miesięcznie).
- Program Spraw Precedensowych i Inicjatywy Ustawodawczej - w zakresie wybranych problemów zidentyfikowanych w sprawach prowadzonych przez nasz Ośrodek Pomocy Kryzysowej, uczestniczymy w wybranych postępowaniach sądowych i administracyjnych, których zmieniający niekorzystną praktykę (wykładnię sądową bądź urzędową interpretację) wynik, może mieć kluczowe znaczenie dla sytuacji większej ilości osób oraz sporządzamy projekty zmian w obowiązującym ustawodawstwie
- Wspólnota Św. Józefa - to Dom o rodzinnym i wspólnotowym charakterze przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które wymagają wsparcia w samodzielnym funkcjonowaniu po śmierci swych rodziców.
- Program Pomocy Dzieciom - stała comiesięczna pomoc finansowa dla rodzin podejmujących trud całodobowej domowej opieki nad dziećmi w ciężkim stanie klinicznym.
Działalność gospodarcza i odpłatna
Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
Organizacja prowadzi działalność odpłatną.
Działalność nieodpłatna obejmuje m.in.: pomoc psychologiczną, poradnictwo prawne, konsultacje i doradztwo na terenie Ośrodka Pomocy Kryzysowej i w ramach Programu Edukacji Obywatelskiej oraz fundusz pomocy stypendialnej dla rodzin opiekujących się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym (Program Pomocy Dzieciom). Nieodpłatny jest udział w zajęciach Warsztatu Terapii Zajęciowej. Działalność odpłatna (uczestnicy ponoszą częściową odpłatność) jest prowadzona w formie rehabilitacji osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym w ramach Wspólnot Spotkań oraz częściową odpłatność ponoszą mieszkańcy Domu Rodzinnego - Wspólnoty św. Józefa.