Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
1,5% dla dzikiej przyrody
Misja:
Od ponad 30 lat konsekwentnie realizujemy misję, która polega na ochronie dzikiej przyrody. Jesteśmy przekonani, że dbanie o wysoką jakość środowiska naturalnego i kulturowego to działanie na rzecz wszystkich istot, zarówno przyrody jak i ludzi.
Działamy lokalnie (dla konkretnego miejsca) i globalnie (wprowadzamy zmiany systemowe). Stoimy na straży unikatowych walorów przyrodniczych Polski, pilnujemy przestrzegania prawa oraz dbamy o bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i całych ekosystemów. Chcemy żyć w państwie, gdzie dzika przyroda jest powodem do dumy, a jej ochrona – sprawą oczywistą.
O naszej pracy świadczą uratowane miejsca (Puszcza Białowieska, Dolina Rospudy), lepiej chronione gatunki (wilki i rysie), doskonalsze przepisy (zmiana prawa łowieckiego w 2018 r.), a także bardziej świadome i wrażliwe społeczeństwo (wydajemy Miesięcznik Dzikie Życie oraz prowadzimy warsztaty Strażników Lasu i Strażników Klimatu).
Jak pisał jeden z założycieli naszego stowarzyszenia – Janusz Korbel – Pracownia, to przede wszystkim praca, a nie trzymanie się bardziej czy mniej ekologicznych poglądów, dyskusje i spory. To praca w ramach swoich kompetencji i umiejętności. Praca dla siebie, a więc praca dla Matki Ziemi.
Więcej o nas
Zaczęliśmy pracę dla przyrody w połowie lat 80. XX w. pod nazwą Pracownia Architektury Żywej, a od 1989 r. działamy już jako Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Pracując w duchu filozofii ekologii głębokiej zaczynaliśmy od działań ochronnych w Dolinie Wapienicy w Beskidzie Śląskim, gdzie mieściła się pierwsza siedziba naszej organizacji. Od lat 90. stawaliśmy i stajemy do dzisiaj w obronie Puszczy Białowieskiej, dążąc do objęcia jej w całości granicami parku narodowego. Skutecznie walczyliśmy w obronie Doliny Rospudy i o zakaz polowań na duże drapieżniki w Polsce i w Słowacji. W kolejnych latach odnosiliśmy sukcesy w chronieniu klimatu, nie dopuszczając do powstania węglowych elektrowni – Północ i Ostrołęka C. Współtworzyliśmy mapę korytarzy migracyjnych w Polsce i na jej podstawie pracujemy nad powstawaniem efektywnych przejść dla zwierząt, co zwiększa bezpieczeństwo zarówno dzikich gatunków, jak i użytkowników dróg.
Jak wykorzystamy 1,5%
Twój 1,5% może pomóc nam w byciu jeszcze bardziej niezależnymi i bezkompromisowymi w stawaniu w obronie dzikiej przyrody. Często liczy się szybkość reakcji i natychmiastowe działanie interwencyjne. Taką możliwość daje nam Twoje zaufanie i przekazanie 1,5% na nasze działania. Naszymi priorytetami w 2023 roku będą trzy tematy: ochrona dzikich zwierząt, lasów oraz klimatu.
Lasy
Po nielegalnej dewastacji Puszczy Białowieskiej harwesterami, Lasy Państwowe udowodniły, że nie są zainteresowane ochroną naszej ojczystej przyrody. Warkot pił wciąż słychać w Puszczy Karpackiej, czy świętokrzyskiej Puszczy Jodłowej. Doniesienia o wycinkach przyrodniczo cennych lasów płyną z całej Polski. Jako społeczeństwo jesteśmy bezsilni – ustawa napisana przez leśników i dla leśników nie tylko pozbawia nas prawa głosu i dostępu do wymiaru sprawiedliwości, ale także dopuszcza prowadzenie gospodarki leśnej np. podczas okresu lęgowego ptaków. Najwyższa pora na lasy dla ludzi i przyrody!
Chcemy także, by lasy nie były spalane w elektrowniach i elektrociepłowniach. Szkodzi to zarówno bioróżnorodności, jak i klimatowi. Dlatego będziemy walczyli o lepszą ochronę lasów na poziomie lokalnym, ale także – systemowym. Dążymy do zmiany prawa, tak aby pozwoliło nam lepiej dbać o przyrodę lasów. Prowadzimy działania rzecznicze zarówno w polskim parlamencie, jak i parlamencie Unii Europejskiej. Współpracujemy z naukowcami i organizacjami z całego świata w ramach międzynarodowych koalicji.
Dzikie zwierzęta
Dzikie zwierzęta narażone są na ogromną presję ze strony ludzi. Z Twoją pomocą działamy na rzecz monitorowania ich obecności oraz ochrony siedlisk w polskich górach; zachowania ich korytarzy migracyjnych przy projektowaniu i budowie dróg (poprzez wyznaczanie miejsc budowy przejść dla zwierząt przy drogach), zmiany prawa łowieckiego, karania niezgodnych z prawem praktyk myśliwych.
Klimat
W 2023 r. koncentrujmy nasze wysiłki na powstrzymaniu zagrożenia jakim jest uzależnienie Polski od importu, drogiego i destabilizującego klimat gazu kopalnego (gazu ziemnego oraz LNG). Polska zrywając z węglowym uzależnieniem nie może wpaść w gazową pułapkę. Będziemy działać prawnie powstrzymując szkodliwe inwestycje, edukować o zagrożeniach związanych z gazem i budować szeroką koalicję na rzecz zielonej transformacją opartej na efektywności energetycznej i rozproszonych źródłach odnawialnych.