Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jakie korzyści może przynieść skuteczna promocja? Poznaj poradnik EduNGO „Mocni w promocji” >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat" - Oddział w Białymstoku

Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat" - Oddział w Białymstoku
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
85 732 24 12
Adres rejestrowy
Dni i godziny pracy
poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 16.00, 17.00 - 20.00, w niedziele i święta telefonicznie
Ulica
Świętojańska 2a
Kod pocztowy
15-082
Miejscowość
Białystok
Województwo
podlaskie
Powiat
Białystok
Dane rejestrowe
Forma prawna
Jednostka terenowa stowarzyszenia nie posiadająca osobowości prawnej
REGON
00622058200047
Rok powstania
1990
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Głównymi celami Stowarzyszenia są:

  • Świadczenie pomocy prawnej, materialnej i duchowej osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych, ich rodzinom oraz osobom pokrzywdzonym przestępstwem;
  • Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych byłych więźniów w ramach programu przeciwdziałania bezdomności, wykluczeniu społecznemu i demoralizacji;
  • Wspołpraca z organizacjami, instytucjami i stowarzyszeniami okręgu białostockiego w zakresie pomocy w społecznej readaptacji osób opuszczajacych zakłady karne;
  • Inicjowanie i uczestnictwo w różnego rodzaju formach działalności na rzecz zapobiegania powrotności do przestępstwa. Działalność szkoleniowa i popularyzatorska.
  • Promowanie wolonrtariatu i działań na rzecz społeczności lokalnej.

Stowarzyszenie prowadząc Schronisko dla bezdomnych stwarza alternatywę dla osób z grupy wykluczenia społecznego. 2-letni dobrowolny kontrakt jest obwarowany szeregiem obowiązków. Udział we wszystkich proponownych oddziaływaniach wychowawczych oraz obowiązek aktywności zawodowej. Praca z podopiecznymi metodą indywidualnego przypadku a działania zmierzają do zlikwidowania syndromu wyuczonej bezradności nabytej podczas pobytów w zakładach karnych, zlikwidowania postawy roszczeniowej i całkowitego usamodzielnienia się. Schronisko zabezpiecza również społeczeństwo przed ludźmi, którzy bez oferty zmiany życia mogli by ponownie wrócić na drogę przestępstwa. Koszt utrzymania mieszkańca - 750 zł. Beneficjent opłaca 200 zł miesiecznie. Ze stacjonarnej formy pomocy korzysta w skali roku 46 osób.
Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą w postaci usług dla ludności: poligraficznych, kserograficznych i introligatorskich. Przy realizacji usług prowadzona jest terapia zajęciowa dla osób uzależnionych od alkoholu. Etatowo zatrudnieni są byli mieszkańcy schroniska przyuczeni do zawodu. Dochód z działalności przeznaczony na utrzymanie Schroniska.
W roku 2005 realizowane były 3 programy terapeutyczne: warsztaty radzenia sobie z agresja i rozwiazywania problemów - 20 osób; program oddziaływań wobec byłych osadzonych za uchylanie się od obowiazku alimentacyjnego - 10 osób; program informacyjno - edukacyjny dot. Uzależnień - 10 osób. W zajęciach tych brali udział zarówno mieszkańcy Schroniska jak i osoby z zewnątrz będacy pod dozorem kuratora z tytułu warunkowego zwolnienia.
Stowarzyszenie udziela również pomocy postpenitencjarnej osbom opuszczającym zakłady karne i ich rodzinom w postaci gorących posiłków, środków czystości i higieny osobistej, leków, suchego prowiantu, paczek światecznych. Z tych form pomocy korzysta rocznie ok. 600 osób. Patronat jest również dystrybutorem żywności dla ubogiej ludności (podopieczni Sądu) w ramach współpracy z Bankiem Żywności w Suwałkach. Mamy pod stałą opieka 170 rodzin.
Stowarzyszenie świadczy też pomoc pozamaterialną: pomoc w rozwiazywaniu problemów osobistych, poradnictwo pedagogiczne, prawne, rodzinne, poreczenia w sprawach karnych, pomoc w uzyskaniu lokalu mieszkalnego, skierowaniu na leczenie odwykowe, uzyskaniu zatrudnienia - z tej form pomocy korzysta rocznie ok. 100 osób. Wprowadziliśmy formę przygotowania osadzonych w zakladzie karnym do życia na wolności i skazani przygotowywani przez służby penitencjarne do opuszczenia wiezienia spędzaja przepustki nagrodowe w naszym Schronisku. Daje to możliwość sprawdzenia ich zachowania w warunkach wolnosciowych oraz łagodzi tzw. szok wolnościowy z tej formy korzysta rocznie ok. 20 skazanych.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
porządek, bezpieczeństwo publiczne

Zarząd

Hanna Czaban, członek zarządu
Hanna Kościk, skarbnik
Małgorzta Lewicka, sekretarz
Wiesława Romanowicz, wiceprezes
Anna Bajko, prezes
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej