Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Fundacja Court Watch Polska
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
533 205 014
Telefon
56 696 50 52
Adres rejestrowy
Ulica
Szosa Chełmińska 54 lok. 2
Kod pocztowy
87-100
Miejscowość
Toruń
Województwo
kujawsko-pomorskie
Powiat
Toruń
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Utrudniona
Adres kontaktowy
Ulica
Moniuszki 5 lok. 8
Kod pocztowy
87-100
Miejscowość
Toruń
Województwo
kujawsko-pomorskie
Powiat
Toruń
Adres biura
Możliwość wizyt osobistych
Tak
Ulica
Moniuszki 5 lok. 8
Kod pocztowy
87-100
Miejscowość
Toruń
Województwo
kujawsko-pomorskie
Powiat
Toruń
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Utrudniona
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000353330
REGON
34087087000000
NIP
956-22-72-903
Rok powstania
2010
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2015
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Fundacja Court Watch Polska to organizacja wspierająca pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości.

U powstania Fundacji Court Watch Polska legła konstatacja, że niskie zaufanie polskiego społeczeństwa do sądownictwa nie wynika wyłącznie z niskiej świadomości prawnej lub wad wymiaru sprawiedliwości, ale również z braku komunikacji i zrozumienia siebie nawzajem. Fundacja stara się ten problem rozwiązać wykorzystując przede wszystkim możliwość udziału publiczności w rozprawach sądowych. Prawo do publicznego procesu umożliwia społeczeństwu nie tylko kontrolę, jak realizowany jest mandat władzy sądowniczej, ale także przekonanie się na własne oczy, że sądy rozpatrują sprawy zgodnie z prawem, bezstronnie i rzetelnie. Na tym doświadczeniu może być budowane zaufanie społeczne do wymiaru sprawiedliwości, które jest najlepszym gwarantem niezależności sądownictwa i niezawisłości sądów w państwie demokratycznym.

Dlatego, co roku, ponad 500 naszych wolontariuszy obserwuje rozprawy w całej Polsce. Publikujemy raporty, szkolimy sędziów - jesteśmy głosem obywateli w sądach i Ministerstwie Sprawiedliwości. Nasz program obserwacji rozpraw jest największy na świecie, a organizacje międzynarodowe promują nasze doświadczenia w innych krajach.

Inną innowacją społeczną opracowaną przez Funadcję jest serwis internetowy www.wokandaobywatelska.pl. Za jego pomocą Fundacja umożliwia każdemu zaproszenie na rozprawę publiczności. Wysyłając na zgłoszone sprawy swoich wolontariuszy Fundacja zaspokaja potrzebę wielu ludzi, aby nie być w sądzie samemu. Osoby, które skorzystały z Wokandy są następnie zachęcane do pomagania w podobny sposób innym.

Najnowszym “dzieckiem” Fundacji jest… gra planszowa. Świadomość prawną i oswajanie z wymiarem sprawiedliwości Fundacja stara się realizować także w stosunku do osób niepełnoletnich, które bez specjalnej zgody sądu nie mogą same obserwować posiedzeń. Do młodych osób Fundacja kieruje więc swój Program Edukacji Prawnej. Ze względu na to, że młodzież coraz mniej interesuje się klasycznymi formami przekazywania wiedzy, Fundacja wykorzystuje interaktywne metody nauczania takie jak symulacje rozpraw sądowych, czy debaty. Właśnie w duchu interaktywności Fundacja stworzyła nowatorskie narzędzie edukacyjne w postaci pierwszej w Polsce gry planszowej o tematyce prawnej.

Perspektywa badawcza jaką posługuje się Fundacja jest ściśle związana z akademickim zapleczem jej zespołu. Jej założyciel ukończył studia doktoranckie w Instytucie Socjologii UMK, a jeden z członków zarządu jest tam adiunktem. Analizując obserwacje rozpraw i prowadząc na ich podstawie warsztaty dla sędziów, Fundacja korzysta z bogatego dorobku naukowego psychologii i socjologii prawa, do którego zresztą sama wnosi swój wkład. Wyniki publikowane są nie tylko w publicznie dostępnych raportach i prasie, ale także w czasopismach naukowych, jak np. w kwartalniku “Krajowa Rada Sądownictwa”, kwartalniku “Iustita”, “Studiach Socjologicznych”, a ostatnio także w “Law and Social Inquiry” - naukowym periodyku American Bar Association. Na podstawie badań Fundacji powstało także kilka artykułów w pracach zbiorowych oraz jedna rozprawa habilitacyjna poświęcona legitymizacji władzy sądowniczej.

Fundacja realizowała projekty badawcze i badawczo-rozwojowe we współpracy z Uniwersytetem w Denver (Colorado, USA), Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem w Białymstoku. Od 6 lat Fundacja jest współorganizatorem szczegółowych zajęć praktycznych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podobny kurs realizowany był także dla studentów socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z wieloma uczelniami Fundacja ma podpisane porozumienie o organizacji praktyk dla studentów.

Reklama

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Organizacja prowadzi działalność odpłatną.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
Odbiorcy działań

Zarząd

Bartosz Pilitowski, Prezes Zarządu
Stanisław Burdziej, Członek Zarządu
Michał Popiela, Członek Zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej